Česko ve víru hubnutí

17.11.2016 ,  Profit ,  Jana Šulistová

Češi si rádi dopřávají. Podnikání v oblasti redukce hmotnosti se proto daří. Kdo nezažil náročné hubnutí, tak se často domnívá, že vystačí s jednoduchou rovnicí: méně jídla + více pohybu = pokles nadváhy. Proč by měl platit odborníka a utrácet za doplňky stravy? Redukce a zejména udržení snížené hmotnosti však nejsou snadné.

Důležitou roli hrají stravovací návyky, pohyb, zdravotní stav, psychika i denní režim. Mnozí mají hluboko v sobě uložená traumata či osobní scénáře spojené s jídlem; pro ně pak je konzumace pokrmu náhražkou jiných libých pocitů nebo únikem před stresem.

Striktní (a často obskurní) jednostranné diety doprovázené náhlým zahájením sportovních aktivit končí zpravidla nezdarem. Buď se dietní utrpení nedá vydržet, nebo se pracně setřepané kilogramy obratem vrátí i s tučným úrokem. Jakmile takový nešťastník uvízne v „síti“ jojo efektu, nastupuje u něho rezignace doprovázená kompletní obměnou šatníku. Anebo se obrací na odborníky, podnikatele v oboru redukce hmotnosti. Ti v současnosti nabízejí nejrůznější metody, ale téměř všichni sázejí na individuální přístup.

Stop obezitě

Průkopnice zdravého hubnutí Ivana Málková se tomuto oboru věnuje již od roku 1978, kdy inspirována vlastními redukčními pokusy a zahraničními materiály zakončila studium psychologie diplomovou prací Kognitivně-behaviorální terapie obezity. Další léta práce s tímto psychoterapeutickým přístupem jí potvrdila, že redukce hmotnosti paradoxně nespočívá v hladovění, ale v pravidelném příjmu vyvážené stravy a v pohybu. A také v tom, že hubnutí začíná v hlavě – bez změny myšlení se cifra na váze mění jen obtížně a krátkodobě.

Její heslo STOB (STop OBezitě) znali už čtenáři předrevolučního časopisu Mladý svět. Oficiálně však byla společnost s tímto jménem založena až v roce 1990. Rychle se rozvíjela spolu s technickým pokrokem, k němuž patřily webové stránky, internetová aplikace na pomoc hubnoucím Sebekoučink i virtuální internetová komunita.

Filozofií STOB je pozvolné hubnutí bez diet a striktních omezení, vedoucí k trvalé změně životních návyků. Toho se dosahuje změnou myšlení a chování, emocemi. Nechybějí samozřejmě ani informace o správném stravování a pohyb.

Klienti se v Praze a 30 dalších městech ve skupinových, individuálních a internetových kurzech učí zvládat složité životní situace, odolávat porušení dietních zásad.

„STOB má stále dobré jméno, jsme oceňováni odborníky,“ říká. To, že hubnutí zaměřené na změnu postojů má budoucnost, potvrzuje i fakt, že do STOB nastoupila dcera Ivy Málkové Zuzana a poté i dcera Hana s partnerem.„Dcery si lépe rozumějí s novinkami a trendy, jímž je mimo jiné hubnutí po internetu. Mám sice raději osobní kontakt, ale musíme se přizpůsobit,“ přiznává zkušená odbornice, která připravuje nový psychologicky zaměřený internetový redukční kurz.

Hubnutí na internetu založené na odborném přístupu funguje. Na komunitním webu STOBklub je zaregistrováno 160 tisíc osob; mnozí hubnoucí si tu navzájem poskytují dlouhodobou podporu, tak důležitou pro udržení hmotnosti.

Znáte z televize

Velkou propagaci hubnutí, zdravému životnímu stylu i následným aktivitám jeho aktérů udělal televizní pořad Jste to, co jíte. Jeho hlavními tvářemi byli internistka a psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová a výživový poradce Petr Havlíček.

Každý z nich k podnikání přistupuje vlastní cestou, oba však kombinují více přístupů. Centrum Petra Havlíčka CPH nabízí měření tělesného složení strojem Bodystat, který podle obsahu vody v různých tkáních stanoví především množství svalů a tuku. Následují další vyšetření včetně biochemické analýzy krve nebo sportovní zátěžové diagnostiky, z nichž se vychází při dietních doporučeních. Kateřina Cajthamlová sází rovněž na Bodystat a její tým kombinuje výživové poradenství, systemickou psychoterapii a fyzioterapii.

„Firemní filozofií je individualizovaný přístup,“ vysvětluje. „Nerozdáváme jídelníčky, ale zajímáme se o klientův celkový zdravotní stav, jeho historii. O výskyt metabolických i jiných chorob v přímém příbuzenstvu, o historii růstu a stravování v dětství, dospívání, dospělosti a nyní. Chceme znát také sportovní aktivity našich pacientů a vliv jejich případných změn na postavu. V doporučeném denním režimu zdůrazňujeme pravidelnost jídla nabízejícího dostatečný kalorický a živinový příjem. Důležitý je rovněž dostatek aerobní zátěže. Zajímáme se také o vznik a vývoj změn postavy. Často jsme první pracoviště, které chce znát růstovou křivku dětí, výšku rodičů a sourozenců našich klientů. Mnohdy k nám totiž přicházejí lidé, kteří vinou stresů, podvýživy v dětství nebo závodního sportu nevyrostli a je na ně aplikován BMI bez důkladné anamnézy,“ dodává Cajthamlová.

Vysvětluje, že u klientek hraje roli i velikost prsou. „U žen s velikostí košíčků E či F se totiž při výpočtu jejich ‚ideální hmotnosti‘ dosud nepočítalo s hmotností prsní žlázy a tuku. Základem úspěchu je klientovo celoživotní rozhodnutí vnímat signály toho, co tělu prospívá a škodí, a konzultovat postup s lékaři,“ prozrazuje odbornice základní linii přístupu. Uvádí, že 25 procent jejích klientů změnilo životní styl a zůstali mu věrní déle než tři roky. Ti, kteří kila znovu nabrali, se často vracejí. Tým pak přezkoumává, kde v jejich životosprávě nastala chyba.

Výživoví poradci

Ryze česká poradenská síť Svět zdraví vznikla v roce 2011 a dnes má 85 poboček včetně Slovenska a Polska. Na webových stránkách hodně pracuje s čísly, například počtem shozených kil klientů, která přesahují 325 tisíc. Poradenství vychází z unikátní metabolické diagnostiky KNT – Komplexní nutriční typologie, k jejímž duchovním otcům patří mimo jiné známý lektor postgraduálního vzdělávání poradců pro výživu Petr Fořt.

„Náš individuální výživový plán pomáhá klientům s nadváhou, sportovcům, dětem či diabetikům,“vysvětluje výkonná ředitelka Světa zdraví Marta Nosková. „Diagnostika KNT je v poradnách doplňována základní diagnostikou skladby organismu na profesionálních přístrojích certi?kovaných pro použití ve zdravotnictví, diagnostikou stavu cév a měřením stresového zatížení na photoplethysmographu. Nabízíme i možnost biochemického rozboru krve, který následně vyhodnocuje vědecko-lékařská rada Světa zdraví a jenž má přímý vliv na ?nální sestavení vhodného stravování pro každého klienta. Využít lze i genetické testování. Celkovou péči o zdraví a správnou výživu klienta uzavírá nabídka prémiových potravin a potravních doplňků od ?rmy SUNKINS,“ doplňuje ředitelka.

Ne všichni klienti přicházejí kvůli hubnutí, u některých je potřeba naopak zvýšit množství tuku, u dalších zlepšit sportovní výkon, snížit hladinu cukru v krvi nebo zlepšit zdravotní stav.

„Skvělé je, že o zdravý životní styl a péči o hmotnost mají lidé stále větší zájem,“ dodává Marta Nosková, „do budoucna se chceme více zaměřit na téma hubnutí a zdraví a lidem lépe vysvětlovat, že snižování hmotnosti je pro organismus velmi náročný proces, který je dobré podstoupit pod vedením odborníka, s dlouhodobým monitoringem, pravidelnou odbornou péčí, konzultacemi a hlavně motivací. V dnešní době náročné na čas a výkon se ukazuje, že právě podpora a výživový koučink jsou alfou a omegou úspěchu. Rychlé a jednoduché metody nefungují. Od letoška se zaměřujeme i na děti. Připravili jsme pro ně speciální program, jehož velkou část mohou s rodiči absolvovat zdarma, a začínáme s prevencí. Je totiž prokázáno, že 78 procent dětí s nadváhou či obezitou zůstává obézních i v dospělosti. Procento takto postižených dětí se v populaci bohužel stále zvyšuje.“ 

Firemní specialisté procházejí povinným kreditovaným školením Akademie Svět zdraví, což je nejrozsáhlejší vzdělávací projekt týkající se výživového poradenství v České republice. Mohou se dále vzdělávat také ve sportovní výživě, výživě dětí, diabetiků, celiaků a podobně. Specialistou Světa zdraví se může stát pouze absolvent odborné školy nebo akreditovaného kurzu a každoročně musí v rámci dalšího vzdělávání nasbírat určitý počet kreditů.

A hubneme dál...

Spokojenou klientkou Světa zdraví je i novinářka a autorka úspěšných dětských knih o financích Denisa Prošková. Tu k akci vybičovalo před čtyřmi lety osmnáct kilogramů nadváhy. „Hmotnost jsem řešila od puberty zpravidla drastickými dietami, takže jsem si perfektně zpomalila metabolismus. Navíc patřím k lidem, kteří stres zajídají, a kolem čtyřicítky jsem ho po operaci štítné žlázy neměla málo. Ovšem placení odborníka mi připadalo jako vyhazování peněz, než jsem od spokojené klientky dostala kontakt na poradkyni Lenku ze Světa zdraví,“ líčí své zkušenosti Prošková. Proto vždy radí vybírat podle spolehlivých referencí a hledat člověka s kvalitním vzděláním, ideálně někoho, kdo úspěšnou změnou životního stylu sám prošel. „Nejsem top manažerka, která může projíst tři stovky denně, požádala jsem tedy Lenku o jídelníček, který by se vešel do stokoruny,“ pokračuje, „dokázala to, na mně pochopitelně bylo chystat vše doma. Čtyřikrát týdně jsem sportovala a osmnáct kilogramů bylo pryč za rok. Naučila jsem se pravidelně jíst a zlepšila pitný režim. Vždy jsem odmítala potravinové doplňky, naštěstí hubnutí šlo i bez nich.“ 

Přiznává, že pak trochu usnula na vavřínech a do tří let měla šest kilo zpět: „Naštěstí vím, jak na to, dvě jsem už shodila. Bylo mi řečeno, že si v novém životním stylu časem najdu zálibu, ale i po letech je to řehole a závidím všem, kteří mají štíhlost zadarmo. Bohužel nadále zajídám stres, pořád miluju sladké a hlídání váhy mě opravdu nebaví!“