2004 Český les - pramen Radbuzy

Krásné počasí a vláda, která nám konečně umožnila vyrazit do přírody zmírněním COVID opatření nás přiměli zamířit do míst, která nejsou tak často navštěvovaná. Vyrazili jsme do Českého lesa, abychom se podívali, kde pramení Radbuza, která teče až do PLzně.

Řeka Radbuza pramení na západním svahu Pivoňských hor nedaleko křižovatky Liščí domky v nadmořské výšce 689 m n. m.

Absolvovali jsme po okolí na kole náročných 32 km, ale krajina je zde opravdu nádherná. Kromě pramene jsme též navštívili přírodní památku - Hvožďanskou louku, která leží západně od obce Hvožďany a jihovýchodně od obce Načetín, na východním okraji CHKO Český les. Území je chráněno od roku 1992 a jedná se o pastviny s bohatou vlhkomilnou květenou. Na Hvožďanské louce lze napočítat zhruba 25 rostlin, které jsou buď zákonem chráněny nebo jsou dokonce i v červeném seznamu ohrožených druhů. Kvetou tu chráněné orchideje a hořce a létají vzácní motýli.

Další zajímavostí, kterou jsme navštívili je bývalý augustiniánský klášter, který se nachází v obci Pivoň přibližně 5 km jihozápadním směrem od Poběžovic. Nejzajímavější částí kláštera je presbytář jednolodního kostela Zvěstování Panny Marie, jenž je datován do období vzniku kláštera tedy poloviny 13. století.

Liduprázdné hluboké příhraniční lesy plné krásných zákoutí a tajuplných stezek pro pěší i cyklisty můžeme jen doporučit. Moc se nám zde líbilo.