2209 Kanada

Po dvou letech odkladů kvůli covidu, kdy Kanada byla neprodyšně pro cizince uzavřena a my museli stále řešit letenky a přebukování pronajatých aut, jsme se nakonec dočkali a splnili si další společný rodinný sen, když se nám podařilo více jak 2 týdny cestovat po západní Kanadě Skalistými horami až na zlatou horečkou zasažený Yukon. Kanada je úžasná a pro karavanisty je doslova ráj.

Letíme přes Londýn do Vancouveru, kde máme pronajaté dvě obytná auta. Auta jsou pronajatá od soukromníků, kde bylo možné získat lepší cenu a hlavně podmínky oproti klasickým půjčovnám. I když se nám auta od první rezervace v roce 2020 cenově výrazně zdražila, protože jsme museli několikrát rezervaci obnovovat kvůli covidu, auta jsme měly přistavené na letišti a např. plynový gril či plynové topeniště byly k nezaplacení, když v některých národních parcích byl kvůli suchu zákaz rozdělávání ohně.

Detailní popis cesty s popisem navštívených míst a fotkami naleznete ZDE (https://www.polarsteps.com/Weandvan/5548098-kanada-2022 ), a proto se v článku zaměřím spíše na karavanistické zajímavosti a odlišnosti oproti Evropě a ČR.

Obytná auta jsou v Kanadě výrazně větší a na silnicích je jich opravdu hodně. Dovolím si odhadnout, že jsme potkávali cca 1/3 obytných aut, druhou třetinu zastupovaly velké traky, což byly náklaďáky cca 2x větší než jsou naše kamiony a zbytek tvořily většinou pick-upy. Většina obytňáků jezdí na benzín, který stál v přepočtu 30 - 40 Kč. Velmi záleželo, kde jsme tankovali. V Albertě mimo národní parky byl benzín nejlevnější, ve Vancouveru, v národních parcích a v místech, kde nebylo možné jinde natankovat byl naopak nejdražší. U našich 6litrových drobků se spotřeba pohybovala v průměru kolem 25 l/100 km. Auta měla nádrž na 150 litrů a několikrát jsme na severu trnuli, zda-li vůbec dojedeme od benzínky k benzínce :). Velmi často se na severu potkáte s informační tabulí, že další servis je i několik stovek km od Vás.

Kromě národních parků žádná zásadní omezení pro kempování neexistují. Jih Kanady je prošpikován kempy, na severu je jejich četnost řidší, nicméně pořád je jejich hustota větší než u nás. A jedná se o nádherná místa na neskutečných místech. Samozřejmě v národních parcích si tyto služby nechají adekvátně zaplatit - kemp v N.P. Banff nás vyšel na 50CAD/auto za noc, což je skoro 1000,- Kč, v ceně je stání, grill s dřívím - který při naší návštěvě bylo zakázáno používat, sociálky, servisní místo. Stání jsou perfektně upravena a skoro nevidíte na souseda. Oproti tomu hlavně na severu mají všude nádherná tábořiště, která se nacházejí na všech atraktivních místech, která nazývají Recreation Site, kde jsou opět perfektní stání na velká auta s ohništěm, stůl s lavicí a většinou suchá toaleta, kde je vždy toaletní papír. Tato místa jsou často zdarma nebo za symbolický poplatek 15 CAD, což je 280 Kč. Kam se na tato místa hrabou STPL v Evropě. Často je tam k dispozici též voda.

Skoro každé město má info centrum a u většiny z nich byla servisní místa pro RV cars. Opět na severu byla tato servisní místa většinou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek, čím blíže k Vancouveru, tím byl poplatek větší. I když naše auta měla malé nádrže, např. tank na vodu měl pouhých 120 litrů a nás bylo v autě 5, prakticky jsme s vodou problémy neměli. Na těchto infocentrech Vás vždy plně vybaví mapkami a dalším zajímavým materiálem ohledně zajímavostí, treků, rizik, kempů, … Jedná se opravdu o skvělé služby.

Většině silnic říkají “dálnice” a vzdálenosti udávají většinou v hodinách, protože všechna auta včetně náklaďáků jezdí stejně rychle a predikce času je tak velmi přesná. My jezdili většinou kolem 100 km/h a většinou nás všichni předjížděli.

Při jízdě je třeba dávat pozor na zvěř, které je v Kanadě opravdu hodně. I my měli štěstí a potkali jsme na cestě bizony, medvědy, laně od losa, … Např. Aljaška Hwy, po které jsme jeli na sever a která je postavená neuvěřitelnou přírodou se pro kamiony na noc zavírá.

Zažili jsme toho opravdu hodně. Viděli kus neuvěřitelné přírody, projeli se po silnicích, které se stavěly za účelem obsazení neprobádaných míst. Navštívili místa, kde začala zlatá horečka a kempovali na místech, o kterých se nám v Evropě ani nezdá. Popsat se to nedá, to se musí vidět :). 

Krátké video je možné vidět ZDE.