1902 Sri Lanka

Po loňské vydařené expedici do Kambodži a Thajska jsme se rozhodli v letošním roce opět do Asie vyrazit.

Dlouho jsme vybírali, kterou destinaci zvolit a nakonec padla volba na Sri Lanku. Důvodem byla exotická krajina, chudá země s přívětivými lidmi, která se postupně mění v turistickou atraktivní destinaci, což do budoucna bude znamenat velké množství turistů a zážitky poloviční, resp. vyumělkované. Dalším důvodem byla rozmanitá historie s budhistickými chrámy, čajové plantáže a také podnebí, které by mělo být rozdílné na pobřeží a v srdci ostrova, kde se nachází pralesní vrchoviny.

Letíme s quatarskými aeroliniemi s přestupem v Doha.

pátek 15.2. a sobota 16.2.

Konečně frčíme na letiště. Po 5.5 hodinách přistáváme na letišti v Doha, abychom po krátké přestávce pokračovali dalších více jak 5 hodin na Sri Lanku, kde přistáváme po 9. hodině ranní místního času. Po krátké chvilce se nám daří sehnat dopravu do Negomba, což je od letiště vzdáleno asi 12 km. Rychle se ubytováváme a hurá do indického oceánu, který je jak kafe.

Na večer vyrážíme do nedalekého centra. Po cestě si prohlédneme hinduistický klášter, pořídíme lokální simku a již za tmy se vracíme na hotel tuk-tukem.

 

neděle 17.2.

Po ranní koupeli vyrážíme směr Pinnawala Elephant Orphanage, kde si prohlížíme volně žijící slony a sirotčinec, kde místní vláda se snaží uchránit a rozšířit místní populaci slonů. Po cestě ještě máme možnost navštívit klasickou Sri Lanskou domácnost, když nás náš řidič pozve k sobě domů na čaj.

Odpoledne se přesouváme do města Anuradhapura, což bylo hlavní město sinhálského králoství a kde se do dneška nachází celá řada velmi významných historických památek.

Pondělí 18.2.

Prohlédli jsme si jednu z nejvýznamnějších dagob i bílou stúpu, která je vysoká 55 metrů.

Též jsme měli příležitost navštívit nejstarší posvátný strom Bodhi na světě, který je starý více jak 2 tisíce let. Sem přichází denně množství budhistických poutníků, aby  se zde modlili.

Pokračujeme do Polonnaruwy, což je též starověké město, které je též zapsané do UNESCO. Zde si prohlížíme uměle vytvořené jezero, systém zavlažovacích kanálů pro podporu pěstování rýže, projíždíme kolem komplexu Gal vihára a prohlížíme si rujny starodávné knihovny.

Večer pak relaxujeme u hotelového bazenu.

Úterý 19.2. - den 4.

Po snídani vyrážíme na jih. Projíždíme N.P. a stavíme u Pidurangala Vihara, což je budhistický klášter, který se nachází pod skalním masiverm, ze kterého je možné vidět Sigiriy, což je archeologické naleziště z 5. století.

A protože je úplněk a Sri Lanďané mají svátek, je zde velké množství lidí. Vyrážíme na vrchol, což je nezapomenutelný zážitek nejen díky klášteru a památkám a též úchvatnému pohledu z vrcholu skály, ale též díky místním lidem, se kterými trávíme při výstupu dost času.

K večeru přijíždíme do resortu v Dambulle. Po koupačce v místním bazénu pak vyrážíme na večeři. Kousek od resortu již za tmy navštěvujeme poutní místo s posvátným stromem, kde se místní modlí a v rámci rituálu strom zalévají a hned vedle potom jdeme do Golden Temple, kde též probíhají oslavy. Byl to zajímavý zážitek.

Středa 20.2. - den 5.

Po snídani se jdeme podívat do jeskynních chrámů. Jeskyně leží v kopci nad zlatým chrámem. Je zde úchvatný výhled do krajiny. První chrám - jeskyně je vyjímečná především tím, že se v ní nachází čtrnáctimetrová socha spícího Buddhy, vytesaná z jediného kusu skály. Druhá jeskyně patří mezi nejkrásnější. Strop i stěny zdobí překrásné nástěnné malby, obrazy a nespočet soch Buddhy.

DAlší naší zastávkou je Royal Spice Garden, kde se seznamujeme s Auverskou medicinou a s bylinkami a stromy, ze kterých se veškeré přípravky připravují.

Na večer přijíždíme do Kandy.

čtvrtek 21.2. - den 6.

Část výpravy vyráží hned v 6 hodin ráno na trek do Knuckes Mountains, kde si prohlížíme farmářskou vesnici, nekonečná rýžová pole a pak již džunglí pokračujeme až k menšímu vodopádu, kde je možné se vykoupat.

Zbytek výpravy si jde prohlédnout Temple of the Tooth, což je chrám postavený kolem roku 1600.

pátek 22.2. - den 7.