1908 Portugalsko

I když jsme museli odjezd trochu posunout, nakonec se nám daří na naší další pouť Evropou vyrazit ve středu 14.8. dopoledne.

Hned první den máme naplánováno dorazit až do Francie, kde přespíme nedaleko městečka Cressanges a ve čtvrtek ráno pokračujeme směr Španělsko. A večer už kempujeme na severu Španělska na Arenal der Moris, přímo u Atlantiku.

Další den, pátek, pokračujeme podél severního pobřeží, děláme krátkou zasatávku na Catedrais Beach, správně nazývanou Praia de Augas Santas. Nicméně je zde velké množství lidí a vstup na pláž je regulovaný. Děláme proto jen pár fotek z vyhlídek a po obědě pokračujeme na západ na Cape Finisterre, což je skalní poloostrov na západním pobřeží Galicie.  V překladu to znamená "konec země". Někdy je toto místo též označováno za nejzápadnější bod Pyrenejského poloostrova. Nachází se zde maják na vrcholu Monte Facho a také úžasné místo pro stání obytných aut přímo nad útesy, kterého využíváme i my k přespání.

Sobota. Z "Konce světa" přejíždíme přes městečko Pontevedra do Portugalska. Po cestě stihneme krátkou zastávku u vodopádu Ezaro. V Pontevedra si prohlédneme katedrálu a historické centrum a na večer zakempujeme na Praia Gelfa přímo u Atlantiku.

Od Atlantiku vyrážíme k bazilice Santa Luzia, která stojí na kopci nad Vianou de Castelo. Cesta k ní je docela dobrodružná, protože naše auta nejsou přizpůsobená malým horským silničkám. Bazilika je moc hezká a určitě stojí za návštěvu.

Míříme dále na jih, kde u města Braga navštěvujeme nádhernou svatyni Bom Jesús do Monte, ke které se jde zajímavým klikatým schodištěm, které je zdobené velkým množstvím fontán. Oddaní poutníci na vrchol prý stoupají po schodech po kolenouch. My však žádného takového neviděli.

V pozdním odpoledni parkujeme na nábřeží v Porto, kde si s dalšími hordami turistů postupně prohlížíme největší památky tohoto krásného města.  Za zmínku stojí určitě katedrála, Ponte de D.Maria Pia, což je železniční most postavený v roce 1877 Gustavem Eiffelem nebo most Ponte Dom Luis I, který byl postaven učedníkem Eiffela. Též je třeba se zmínit o bezpočtu sklepů, kde se skladuje vynikající portské víno.

Již za soumraku přejíždíme podél pobřeží opět k Atlantiku, kde přespíme.

V pondělí se jedeme podívat do městčka Aveiro, které je také nazýváno portugalskými Benátkami. Nicméně kanálů je zde výrazně méně, a gondoly, které po nich jezdí jsou mnohem větší.

Odpoledne přejíždíme do Praia da Costa Nova, což je plážové letovisko. Jsou zde nádherné různobarevně pruhované malé domky a hezká pláž.

Další den pokračujeme na jih. Po cestě stavíme u kláštera Batalha, který patří k nejvýznamnějším památkám Portugalska. Tento dominikánský klášter byl založen již roku 1386.

Projíždíme městečkem Nazare, kde si vyfotíme pevnost Forte de Sao Miguel Arcanjo a na večer zakotvíme v Parque de Estacionamento Dunas u městečka Salir do Porto, u ústí řeky Rio Tornada.

Ráno se jdeme projít na kopec, který se tyčí nad ústím a též jdeme vyzkoušet teplotu Atlantiku.

Po obědě se jedeme podívat na hezké historické městečko Obidos s hezkým hradem.

Na večer potom opět přejíždíme na západní pobřeží Atlantiku, kde sledujeme krásný západ slunce.

Je čtvrtek 22.8. a my z pláže Carvoeira přejíždíme do středověké Sintry. V městečku se nachází celá řada islámské architektury. Je zde též maurský hrad a celá řada paláců a zahrad, protože se místo stalo letním sídlemkrálovských rodin. Sintra je zapsána na seznamu UNESCO.

Navštívili jsme zde zajímavý komplex budov Quinta da Regaleira s úchvatnými zahradami a velmi fotogenickou studnou, do které je umožněn přístup.

Před západem slunce stíháme ještě dojet na nejzápadnější bod Evropy - Cabo da Roca, kde vedle památníků je možné obdivovat nádherné útesy a maják.

Na přenocování si vybíráme hezkou pláž nedaleko městečka Cascais. Opět si užíváme krásný západ slunce.

Po ranní koupačce děláme krátkou zastávku na Boca do Inferno, což je propast u přímořských útesů a potom si jdeme prohlédnout přímoské městečko Cascais.

Přejíždíme po vysutém mostě, který spojuje město Lisabon s obcí Almada na levém břehu řeky  Tagus. Tento most se často srovnává s Golden Gate Bridge v San Francisku v USA, protože oba jsou stejné konstrukce. Na konci mostu se poté kocháme monumentální sochou Ježiše Krista, která je obdobou sochy v Rio de Janeiru. Stavba má 80 metrů výšky.

Večer trávíme na jedné z nejhezčích pláží Portugalska na Estrada da Descida, kde se koupeme a grilujeme.

Sobotní dopoledne relaxujeme, koupeme se a sledujeme neuvěřitelný šrumec na písečné pláži.

Odpoledne pokračujeme na jih. Projíždíme portugalským venkovem a krásnými háji s dubem korkovým, ze kterého se vyrábí nejlepší korek na světě. Na večer parkujeme na pláži Praia do Carvalhal u Atlantiku, která se nachází v přírodní rezervaci.

Neděle 25.8. je opět relaxačním dnem. Někteří jdou na trek po pobřeží, podívat se na menší safari, které se nachází kousek od pláže, ... Koupeme se, prozkoumáváme jeskyni, která je hned u pláže.

V pozdním odpoledni pak pokračujeme na jih, kde máme vyhlídnuté hezké místo na kempování na Vicentine coast.

Pondělí 26.8. Jedeme na jihozápadní cíp Portugalska, na Cabo de Sao Vicente. Obdivujeme zde úžasná skaliska, na kterých se tyčí maják. A protože je krátce po poledni a nám se daří zaparkovat přímo nad útesy, dáváme si zde i oběd.

Odpoledne ještě stihneme zastávku na Ponta da Piedade, což je skupina skalních útvarů podél pobřeží u města Lagos, portugalského pobřeží Algarve. Jedná se o žluto-zlatá nádherná skaliska s mnoha jeskyněmi.

Úterý 27.8. Jedeme podél jižního pobřeží Portugalska. Kocháme se hezkou přírodou a děláme zastávku na Praia de Benagil. Jedná se o krásné pobřeží s mnoha jeskyněmi, malými plážičkami vklíněnými mezi skalami. Je to nejkrásnější a nejfotogeničtější pobřeží v Evropě. Využíváme drona, abychom se dostali i do míst, která nejsou plně přístupná. Do nejhezčí jeskyně se nám daří doplavat. Je to super.

Večer přijíždíme k pláži Falesia Beach, která se nachází v Albufeire. Opět jsou zde krásné rudé skály a nádherná pláž.

Středeční brzké ráno využíváme k úžasné koupačce, kocháme se východem slunce a poté nás již čeká přejezd k východnímu pobřeží Španělska.

Španělské pobřeží je úplně jiné. Hlavně je všude hodně lidí a hromadná zástavba s mnoha hotely. Přesto se nám daří najít příjemné místo na přespání u pláže a ráno se vykoupat, i když voda již není tak krásně čistá jako tomu bylo v Portugalsku.

Většinu čtvrtečního dne věnujeme přejezdu podél španělského pobřeží do Francie, kde volíme přespání na STPL Gruissan Plage. Místo pro koupání vhodné úplně není a tak se věnujeme grilování a prohlídce jachet v přístavu, který je hned vedle nás.

Celý pátek přejíždíme Francií do Německa k městečku Rust, kde chtějí naše děti strávit sobotu návštěvou EuropaParku.

My starší se této možnosti dobrovolně vzdáváme a naopak využíváme nedalekých kanálů, které jsme se rozhodli prozkoumat na padelboardech. A musím říci, že to bylo skvělé :).

Pak už jen cesta domů :(.

Co říci závěrem: Portugalsko nás nadchlo. Jak přístupem lidí, tak možnostmi volného kempování. Za 14 dní jsme si stihli prohlédnout sbnad všechny hlavní zajímavosti, popovídat si s místními, vyzkoušet různé kulinářské místní speciality a samozřejmě ochutnat pravé Portské.

Díky dálničním poplatkům hlavně ve Francii, kdy vycházel kilometr i na více jak 10 Kč, se rozhodně nejedná o levnou dovolenou, i když ceny jídla v Portugalsku jsou srovnatelné jako u nás.

Atlantik je studený, ale při troše vůle se dá v něm v srpnu vykoupat. Ale bez neoprenu to na velkou koupačku není. Všude se serfuje, pláže nejsou zastavěné hotely (kromě jihu) a je zde hodně přírodních rezervací, které umožňují skvělou turistiku s možností přespání ve stanu.

Portugalsko patří mezi nejbezpečnější země. I když jsme měli drobný incident, kdy se nás snažili dva grázlové v noci na jedné pláži vykrást, musíme konstatovat, že jsme se zde cítili velmi příjemně.

Můžeme všem jen doporučit.