Alois Winkler

Je mi 68 let. Po odchodu do důchodu se u mě značně snížila pohybová aktivita, přestaly „stresy" v práci a prakticky začal klidný a pohodový život. V té době jsem s výškou 171 cm vážil 94 kg. Vzhledem k tomu, že jsem miloval pravou českou kuchyni (svíčkovou, vepřo–knedlo-zelo, různé druhy omáček, uzeniny, bílé pečivo, pšeničný chléb apod.) se váha během jednoho roku vyšplhala na 103 kg. Také jsem po dobrém a vydatném obědě nepohrdnul pivem z Plzně. Pitný režim byl pro mě „španělská vesnice". Pil jsem pouze kávu, sycené minerálky a hlavně pivo. Když mně někde nabízeli čistou vodu, tak jsem ji s díky odmítal a prohlašoval, že jsem pil vodu naposledy, když jsem se topil.

Začaly se dostavoval různé zdravotní problémy jako: pálení žáhy, překyselení žaludku, dýchavičnost, bolest kloubů. Přestože jsem denně spal více než 9 hodin, tak jsem se druhý den cítil unavený. Nechtěl jsem se  s takovým stavem smířit. Na doporučení známých jsem začal držet „zaručenou dietu", po které zhubnu během krátké doby. Snížil jsem denní příjem kcal o 1/3, vážil a počítal kcal v každém soustu. Byla to hladová dieta. Asi po 3 měsících jsem zhubl o 9 kg. Byl jsem spokojen, začal konzumovat oblíbenou „českou kuchyni" a zhruba po 4 měsících se váha vrátila zpět na 103 kg a dále stoupala, až dosáhla 116 kg. Zdravotní problémy se zvyšovaly a nespokojenost s uvedenou situací vzrůstala.

Zase jsem začal na internetu hledat nějakou hubnoucí dietu. Po přečtení internetových stránek „Světa zdraví" jsem se přihlásil, sjednal návštěvu a rozhodl se pro spolupráci s odborníky pod lékařským dohledem.

Při první návštěvě po změření a zvážení jsem byl seznámen s celkoým stavem: váha 116 kg, metabolický věk 103. Byl to pro mě šok. Díky tomu jsem si uvědomil vážnost dané situace (vzrůstající zdravotní problémy) a rozhodl jsem se pro navrhovanou terapii. Mám 4 vnoučata a rád bych jim předal nějaké znalosti a zkušenosti. Na základě rozboru krve byl stanoven jídelníček pro moji osobu a při pohovoru mi bylo sděleno, jakých chyb jsem se dopouštěl při stravování. Radikálně jsem změnil svůj jídelníček a začal pravidelně chodit na procházky. Za každého počasí. Nesmím hladovět, jím 5x denně, oproti dříve 2-3 x, dodržuji pitný režim, konzumuji určené potraviny  dle jídelníčku.

Za 7 měsíců jsem zhubnul 29 kg, obvod pasu se snížil o 36 cm. Podstatně se mi zvýšila energie, přestala pálit žáha, netrpím plynatostí a schody nebo kopec vyběhnu skoro jako za mlada. K načerpání nové energie mně stačí 6 hodin spánku a během dne několikrát neusínám. Pokud potřebuji  něco sebrat ze země, mohu se sehnout a už si nemusím klekat. Změnil jsem šatník. Už nemusím chodit nakupovat do nadměrných velikostí a už se nestydím za svoji postavu.

K tomuto úspěchu mi hlavně pomohla manželka, která se snažila připravovat pestrou stravu dle doporučeného jídelníčku a moje pevná vůle a specialistka Ivana Menclová.

Celá moje rodina je velmi šťastná, že jsem se rozhodl i v tomto věku pro zdravé stravování a předcházení případným nemocem.

Winkler, Plzeň