Která je ta pravá?

Otázka jako z pohádky. Zkuste odpovědět, aniž byste věděli, čeho se týká. Co vás napadne první, tak… no, konec legrace. Přesto je možné i vážné věci řešit s nadsázkou.

Tak si to proberme popořádku – prosinec ve znamení horečných příprav na Vánoce. Stres. Není čas na nic, natož na sebe, na pravidelný pohyb a zdravé vaření. A jsou tu Vánoce. V médiích píší známé osobnosti o klidu, pohodě a rozjímání. Pro pár osvícených to možná platí. Já vím, je to cynické. Navzdory tomu jsem četl už dost článků na téma šílené Vánoce. Naneštěstí pro většinu národa jsou Vánoce svátky pečení a předvádění cukroví, přípravy svátečních masitých pokrmů, konzumace opulentních snídaní (přece ty vánočky a cukroví nevyhodíme), povalování se a opatrných procházek. Nebyl sníh, sáňky k ničemu a sjezdovky prázdné. Jistě, vás akčních se to netýká. Mimochodem, kolik vás asi je? Ti ostatní se jen poflakují a říkají tomu klídek a pohoda, dokud nedojde na povinné návštěvy a s tím spojené papání a pití. Idylka a relax. Důsledky jsou po svátcích většinou vidět na první pohled. Však my to zase shodíme.

Po každých Vánocích je poplach – raději se nevážit. Další předsevzetí, že letošní Vánoce byly ty poslední – přejídající. A tak v lednu a možná ještě i na začátku února praskají fitka ve švech. A co teprve poradny pro výživu. Stejně tak média bobtnají informacemi o zaručeně účinných dietách a výrobci redukčních diet si mnou ruce. Až na to, že média to chápou jako senzaci, a tak mlátí prázdnou slámu a pomlouvají celebrity, protože, ani ony se neubránily. To je mediální folklór – potměšile sledovat tělesné proporce celebrit. K tomu se přidají moudra jakýchsi expertů, o kterých nikdo nikdy neslyšel. Nechybí tradiční rady, popis nových skvělých redukčních diet, zasévání zmatečných informací, popis mýtů ve výživě. Výsledkem je, že čtenář neví, která bije.

Lékaři opět (marně) varují – pozor na redukční diety. Vždy nastane obávané jo-jo. Varují dokonce i média. Časopis Týden už 4. ledna zveřejnil článek Vše o dietách, kam převzal tabulku, hodnotící nejpopulárnější světové diety. Tabulka je přehledně rozdělená podle typů diety a hlavně uvádí pro a proti. Přesto mně vadí. Argumenty proti jsou často umělé a vykonstruované. Ona ale většina národa stejně hltá články o zaručených nejnovějších dietách. Nejlepší je dieta… zde dosaďte jméno autora (spíše asi autorky), a je to. Před pár dny jsem se v nějakém tisku seznámil s radami jisté nutriční terapeutky. Její kvalifikaci, ten, kdo to zveřejnil, zhodnotil takto: „autorka vychází z osobních zkušeností z boje s nadváhou“. No nazdar, nutriční terapeutka musí hubnout?  Zdaleka není sama.  Většina autorek příruček – Zhubni snadno, zdravě a rychle a bez hladovění – se chlubí tím, že její redukční režim či dieta je ověřen osobními zkušenostmi s úspěšnou redukcí – proto se ona autorka rozhodla o svůj úspěch nezištně podělit. No, a trocha těch peněz za 100 tisíc prodaných blábolů (jde o přesně stejný počet naivních jedinců), to je pro ni takový malý bonus. Kde jsi, osobní odpovědnosti za vymývání mozku?

Tohle dění pozoruji periodicky každý rok. Nejhorší na tom je, že čtenáři to médiím i s jejich zkušenými autory baští. Divím se, že zklamaní čtenáři a uživatelé jakési diety od nějaké slibotechny nežalují jejího autora. Paradoxní je, že jsouce poučeni z jedné strany nestydatými amatéry a z druhé kritickými komentáři lékařů, dělají ramena v poradně pro výživu. Běžné jsou jejich stížnosti na drahé, přesto neúčinné služby výživových poradců (v poradnách Světa zdraví jim říkáme specialisté), když neshodí za měsíc víc jak 5 kg. Co na tom, že oni nerespektovali odborná doporučení a individuálně formulovaný jídelníček.

Čím jsou poradny Světa zdraví odlišné od většiny jiných? Především individualizovaným řešením, vycházejícím ze sofistikovaného analytického programu. Kromě toho se klienti v poradnách Světa zdraví dozví, že řešením není jakákoliv krátkodobá redukční dieta, ale úprava životního stylu včetně tzv. personalizované výživy. V prvních fázích jde o individuálně sestavený dlouhodobý redukční režim, následovaný individuálně sestaveným stravovacím plánem. Jistěže někdy se stane, že se efekt nedostaví. Bohužel většinou je to důsledek nedodržování předaného plánu, někdy se také stává, že problém je způsoben těžko ovlivnitelnými efekty medikace.

Vždy je mi líto specialistů Světa zdraví, když mi vyprávějí o neseriózních klientech, kteří do poradny přijdou stylem – vy jste odborníci, tady mne máte a zhubněte mne. A hlavně – aby to nebolelo. Nemám čas vařit zdravě, nemám čas se hýbat, jsem unavený a ve stresu. Také nemám dost peněz na zdravé (drahé) potraviny. Nakonec se ukáže, že klient tohoto typu už investoval do celé řady předražených komerčních diet a různých doplňků stravy, objednaných na nějaké adrese s P. O. Boxem.

Tak a co teď?

Čekáte pár geniálních triků na hubnutí? Těšíte se, že napíšu, které diety zaručeně fungují? Pár by se jich našlo, ale museli byste je dodržovat minimálně několik měsíců. Ale ani tak to není optimální řešení. Jakmile dietu ukončíte a nepřejdete na individualizovanou výživu, čeká vás jo-jo efekt.

Dovolím si ve svém hodnocení být otevřený:

Žádná redukční dieta nemá trvalý efekt, protože to je jen dočasná dieta, čili specificky upravený stravovací režim, který má nejenom začátek, ale především konec. Pro někoho konec velmi rychlý, protože ji nevydrží. Jídlo totiž je jako droga a zvyk železná košile.

O čem to tedy je?

O tom, že jsme každý jiný. Tvrzení, že existuje univerzální způsob stravování, není odborně zdůvodnitelné. Fakt, že všichni jsme lidé, je sice jasný, ale nelze tvrdit, že máme totožné vlastnosti a dispozice. Přesto se nás výrobci potravin i medicína snaží unifikovat. To je argument vysvětlující, proč nějaká dieta někomu funguje a jiný po ní přibere nebo dokonce onemocní. Tím asi ještě významnějším faktorem je psychika. Každý by si měl uvědomit, že jeho zdravotní stav, přestože je možná dán vlivem genetických faktorů spolu s vnějšími okolnostmi (například nedostatek peněz), je v jeho vlastních rukách. To však vyžaduje změnu myšlení. Dokud člověku nedojde, že v prvé řadě on sám musí řešit svůj problém, nepomůže mu ani tým odborníků.  V hlavě je třeba srovnat požadavky, které předložím odborníkovi k řešení. Nelze přijít s evidentně nereálným cílem. Například nemohu zhubnout (nebo jen s nepříjemnými následky) za 2 měsíce 20 kg.

V souvislosti s upozorněním na nutnost starat se o vlastní zdraví vám doporučím přemýšlet  následujícím způsobem: nevěřte tomu, že lékaři dnes vyléčí všechno. Pozor, nemám nic proti moderní medicíně, je-li praktikována zkušenými, zodpovědnými a empatickými lékaři. Naneštěstí  obezita nepatří mezi nemoci, kterých vás lékaři zbaví elegantně a rychle jen díky jakýmsi práškům nebo chirurgickým trikům. Lidí, trpících obezitou, vyžadující léčbu, je tolik, že šanci na léčbu má každý stý? A kdoví jestli.

Jedinou možností tedy je poradenství ve výživě. Podmínkou úspěchu je individualizace péče. Specialista musí respektovat zdravotní stav klienta. Samozřejmě je nutné akceptovat odlišnosti ve zdravotním stavu a jeho aktuální medicínské řešení. Právě proto nelze postupovat unifikovaně. Specialisté Světa zdravípoužívají základní systém analýzy situace pomocí programu Komplexní nutriční typologie, jsou povinni zaznamenat rodinnou i osobní anamnézu, posuzují genezi problému – až poté mohou rozhodnout o řešení – ale vždy individuálně. To pro vás může být vysvětlením, proč klient neodejde vybaven univerzálním jídelníčkem.

Největším uměním v poradenství je akceptace konkrétních okolností, týkajících se životních podmínek klienta. Jiný režim musí mít ten, kdo je neustále na cestách, jiný třeba zvolit v případě, kdy klient pracuje na směny nebo převážně v noci. Je nutné zvážit vliv věku a pohlaví, častá pohybová omezení, stejně tak psychický stav klienta. Do hry vstupují potravinové intolerance, genetické faktory, atd. To vše komplikuje formulaci optimálního řešení. Jak vidíte, práce specialisty Světa zdraví vyžaduje nejenom empatii, ale především tvůrčí přístup, byť ten je korigován standardizovanou metodikou v rámci Komplexní nutriční typologie. Ujišťuji vás, že žádný jiný poradce či organizace nedisponuje tak sofistikovaným programem. A to není všechno. Svět zdraví dbá na kvalitu odbornosti specialistů povinnými i specializačními a postgraduálními školeními. Je to systém podobný celoživotnímu vzdělávání lékařů.

Přesto všechno je efektivita péče poradny určena především osobní charakteristikou klienta. Specialista Světa zdraví může koncipovat ideální plán, pokud však klient nebude dodržovat určený postup, nemůže očekávat úspěch. Nezřídka neukázněný klient přichází nespokojený a jen obtížně mu specialista vysvětluje, že neúspěch je způsoben nedodržením pokynů.  Já to interpretuji takto – specialista (obecně výživový poradce) může být klientovi rádcem a průvodcem, ale nemůže být výkonným orgánem. Úspěchu je dosaženo jen tehdy, je-li klient vnitřně přesvědčen, že on chce a nikoliv že musí. Ani to však ještě není všechno.

S ohledem na již zmíněnou individualitu klienta, ale navíc v důsledku měnících se okolností, je nutné rovněž měnit taktiku. V průběhu redukčního procesu se totiž mění metabolismus i hormonální regulace – a na to každý klient reaguje jinak. Mohou se objevit dosud skryté poruchy, například potravinová intolerance. V tu chvíli je třeba reagovat úpravou režimu. Rozhodně klient tento fakt nemůže interpretovat stylem – jak je to vlastně správně, vždyť vy to neustále měníte.

Zkuste si představit situaci specialisty v poradně. Jednou přijde klient v podstatě zdravý s přáním přibrat svalovou hmotu nebo se dostat do ideální formy (co do tělesné stavby). Jind  přijde klientka ve věku nad 60 let, trpící silnou nadváhou, která již vyvolala metabolické poruchy (diabetes 2. typu jako nejčastější příklad) a má předepsány léky. Další klientkou je maminka tří malých dětí. Nestíhá. Myslíte si, že je možné jim napsat jednotný stravovací plán? Tento příklad by měl dostatečně dobře ilustrovat náročnost práce specialisty.

Největší problém je podle mého mínění v tom, že veřejnost laická i odborná je ovlivněna nekorektními názory, prezentovanými jak poučenými laiky, tak vědci i lékaři. V médiích se objevují odborně nepodložené informace, jsou tam diskuse – co je vlastně správné – aniž by diskutující akceptovali všechna v tomto článku uvedená fakta. Jisté je jediné – že nic není jisté. Což neznamená, že problém je neřešitelný. Výhodou specialistů Světa zdraví je možnost konzultovat konkrétní složité problémy se členy Vědecko-lékařské rady. Nic takového nikde jinde neexistuje.

Dokud si klient neuvědomí, že správné vaření je nutné se učit (ale ne u TV s Láďou Švestkou), tak mu nepomůže sebelepší jídelníček. Také je nutné naučit se nakupovat. Je umění vyznat se v tricích výrobců potravin.

Co vám opravdu pomůže?  Nebudou to pestré střídmé talíře, tím méně diety dle nějakých sebevědomých opisovaček. Bude to tzv. personalizovaná (individuálně sestavená) výživa. Někomu z vás v rámci dočasného (!) redukčního programu doporučíme tzv. přerušované hladovění, jinému bude vyhovovat uždibování, jak říkám režimu 5–7 malých denních jídel.  Pro jednoho se hodí dlouhodobý režim nízkosacharidové stravy, dalšímu bude typologicky vyhovovat vegetariánská strava.  A jak to je s pestrostí a vyvážeností? Toto je totiž obvyklá rada lékařů. Nikdo však není schopen konkrétního popisu. Pestře totiž může jíst i ten, kdo nemá tušení, co je zdravá strava. Stejně tak je tomu s vyvážeností. Dodnes také nikdo nedefinoval, co je správný poměr živin. Třeba proto, že pro každého je jiný. Je třeba řešit nejenom odborně nejasná a v praxi navíc nerealizovatelná doporučení, ale především akceptovat výraznou individuální variabilitu. Jde o nekončící výzkum,  věnující se nyní studiu genetických a epigenetických faktorů až po vliv výživy na činnost genů (tzv. nutrigenomika), do hry vstupují také vlivy psychosociální a ekonomické.

Díky mé osobní dlouholeté praxi a v poslední době velmi rozsáhlé činnosti poraden Světa zdraví  mohu tvrdit následující:

1. Většina lidí konzumuje víc energie, než potřebuje

2. Většina lidí má nedostatek pohybu

3. Většině lidí chybí základní povědomí o významu výživy ve vztahu ke zdraví

4. Mnoho lidí to nezajímá

5. Většina lidí podléhá překonaným dogmatům o výživě a potravinách

6. Většina lidí se nechá zneklidnit upozorněními lékařů na nadváhu či obezitu, ale jen málokdo  se rozhodne problém řešit s odborníky

7. Většina praktických lékařů nadváhu a obezitu svých pacientů neřeší a málokterý  je pošle k odborným lékařům

8. Lékaři nestíhají a mnozí se řešení obezity svých pacientů vyhýbají. Odborných lékařů – dietologů a obezitologů – je krajní nedostatek

9. Mnoho lidí je přesvědčených, že se stravuje zdravě, aniž by to odpovídalo realitě

10. Většina lidí nechápe, že v médiích prezentované informace jsou často zmanipulovány zájmovými skupinami nebo se jedná o profesní dogmata a alibismus odborníků

Pokud se chcete poradit s našimi odborníky, můžete se objednat na konzultaci do poradny Světa zdraví.

 

RNDr. Petr Fořt CSc., Lékařská rada, Svět zdraví