Dětské svačiny

Neposílejte děti do školy bez svačiny. Tak by měla znít jedna z hlavních rodičovských zásad ohledně dětské výživy. Dopolední a v případě delšího vyučování i odpolední svačiny jsou pro děti důležitější, než si myslíte. Nejen že potomkům dodají potřebnou energii, ale pomohou jim ve škole soustředit se.

 

Proč děti tolik potřebují svačiny?

Děti, které si do školy nenosí svačiny, budou mít horší známky než jejich spolužáci. Zní to možná jako přehnané tvrzení, ale zase taková nadsázka to není. Zvláště pokud potomek důkladně nesnídá, bude dopoledne hladový a méně soustředěný, protože mu bude chybět energie. Konkrétně pak třeba sacharidy, které ke své činnosti bezpodmínečně potřebuje mozek.

Pozor, sacharidy neboli cukry v tomto případě neznamenají sladkosti. Jejich zdrojem je třeba pečivo nebo ovoce. Dále například těstoviny, vždyť právě těstovinový salát se zeleninou je skvělým příkladem vhodné svačiny. Ta rozhodně nemusí vypadat jen jako tradiční chleba s máslem a sýrem, ba právě naopak, méně obvyklé kombinace děti baví a díky moderním pevným krabičkám se jich nemusíte bát.

Zapojte děti do přípravy

Umožněte dětem, aby do svých svačin mohly mluvit. Nechte je na nákupu vybrat ovoce a zeleninu, na jaké mají chuť, případně s nimi konzultujte výběr mléčného výrobku a vysvětlujte jim rovnou, který se díky svému složení na svačinu hodí a který nikoli.

Rodiče bohužel mnohdy zapomínají svačinu doplnit pitím. Myslete na to, málo dětí je tak disciplinovaných, aby si do kelímku natočily třeba vodu z kohoutku. Dáte-li jim pití v láhvi z domova, nejspíše se napijí. Zkuste se vyhýbat sladkým a bublinkovým nápojům, přijatelným kompromisem může být voda s trochou přírodní šťávy.

Svět zdraví.