Vyražte na piknik

Horké letní dny vás lákají trávit veškerý volný čas venku. Piknik je v tomto případě nejlepší možnou volbou, při které spojíte energetický příjem s výdejem a současně si užijete sluníčko, milou společnost a fajn zábavu.

Neváhejte proto a sbalte si s sebou na výlet do přírody kromě dobrot i sportovní pomůcky (míč, frisbee, koule na pétanque, badminton...). Vydejte se kamkoliv.

Co si vzít s sebou?

Kromě deky na sezení určitě nezapomeňte na ubrus nebo prostírání, které určí místo kam vybalíte pochoutky a kam se usadíte. Pro větší pohodlí a dokonalou relaxaci si vezměte i menší polštářky, určitě vám přijdou vhod. Jídlo si zabalte do plastových dóz s víčkem nebo do alobalu. Z nádobí jsou praktické papírové tácky nebo plastové talířky a kelímky, příbory. Protože po ruce není vždy čistá voda, přibalte vlhčené kapesníčky pro hygienu, i papírové nebo látkové utěrky. Vhodný je i sáček na odpadky.

Piknik  může znepříjemnit nejen špatné počasí, ale i otravný hmyz, před kterým se ochráníme repelentem. V parných dnech s sebou zabalíme i opalovací krém a sluneční brýle. Před hmyzem jídlo ochráníme poklopem nebo utěrkou. Při výběru jídla hraje důležitou roli, kolik času chcete pikniku věnovat. Pokud si jím jen zpříjemníte hodinku, dvě v parku, postačí rozhodně menší množství jídla než na celé odpoledne.

Potraviny jako majonézové saláty a lahůdky, ryby, mletá masa i mléčné výrobky raději nechte doma. Tyto rychle se kazící pokrmy do vysokých teplot nepatří. Můžete si zadělat nejen na průjem, ale i salmonelózu. Například v USA je evidováno ročně více než 76 milionů případů onemocnění způsobených konzumací zkaženého jídla. Čím vyšší teplota, tím větší mají bakterie možnost k množení. Proto je vhodné využívat chladicích boxů, tašek nebo dokonce speciálních batohů na piknik, které zaručí optimální teplotu jídla na potřebnou dobu. Na láhve s vodou seženete speciální termo obaly a pro horkou kávu nebo čaj poslouží obyčejná termoska.

Vhodné potraviny

Nejlepší je, když si jídlo připravíte předem v klidu doma, ovoce a zeleninu nakrájíte na kousky a uložíte do krabiček. Celé kuře se také neporcuje v přírodě lehce. Vhodné je vše nakrájet, omýt, naporcovat, abyste si potom na sluníčku mohli jen užívat.

Doporučené tekutiny

Nejvhodnější je čistá voda nebo domácí limonáda např. s kousky okurky a limetkových plátků, či ledový čaj s kousky ovoce, případně trochu ochucený medem nebo stévií. Dále ředěné ovocné džusy, vinný střik pro romantickou variantu pikniku. Ale pozor na konzumaci alkoholu na slunci. V tomto případě se dostává do hlavy daleko rychleji, proto se doporučují spíše nealkoholické nápoje. Zkrátka a dobře, nejdůležitější je abyste strávené chvíle na vzduchu prožili příjemně a pochutnali si. Záleží jen na vás, co si s sebou zabalíte.

Nezapomínejte na správnou teplotu potravin. Nechte je v chladničce co nejdelší možnou dobu před odjezdem, aby se zabránilo kažení. Do termotašek a boxů se doporučuje mezi vychlazené potraviny z lednice přiložit láhve s nápoji, nebo třeba jen s vodou, které předtím vložíte do mrazáku. Láhve tak během cesty budou udržovat nízkou teplotu potravin. Používejte dva boxy na chlazení. Na nápoje a na jídlo. Ten na nápoje se bude v horkých dnech otevírat častěji a teplota jídla by se zbytečně zvyšovala. Nechlazené tepelně upravené pokrmy je vhodné zkonzumovat do jedné max. dvou hodin. Potraviny odložte do stínu, pokud je to možné, případně použijte slunečník. Dobře vybírejte, jaké jídlo s sebou vezmete a zda zvládnete veškeré množství zkonzumovat. Pokud cesta na místo určení trvá dlouhou dobu, rozhodně doma zbylé jídlo nedojídejte.