1506 Seychely - yachting

Po zdařilé výpravě do Karibiku byly za letošní destinaci pro jachtění vybrány Seychely. Let přes Dubai v celkovém čase přes 10 hodin rozhodně mezi zážitky nepatří, ale po přistání na letišti ve Victorii na ostrově Mahé, je vše adekvátně kompenzováno. Co musí každého hned na první pohled zaujmout je vysoká vlhkost a teplo. Všechny ostrovy jsou hustě porostlé květenou a dostat se na některý z kopců vůbec není jednoduché. Též je třeba počítat s vyššími náklady oproti Čechám. Pro srovnání, vše je cca 2x dražší než u nás. Pivo pod 150 Kč neseženete. Též najít obydlí domorodců není úplně jednoduché, protože buď na ostrovech není živáčka nebo jsou tam resorty. Najít klasickou místní hospodu je nad lidské síly. Z pohledu jachtingu je možné praktikovat jak turistický yachting, tak si adekvátně zasportovat při přeplavbách z jednoho ostrova na druhý na neklidném Indickém oceánu :-). Indický oceán pro plachtění není úplně triviální, už jen příliv a odliv kolem 1 metru komplikuje kotvení mezi korály. Foukalo nám do 20 ti uzlů, což byla pohoda. Dramatičtější zážitek jsme tak neměli.
Nicméně potápění na korálových reefech je zde úžasné. Lepší jsme zažili snad jen v Panamě. Strčíte hlavu do vody a připadáte si jak v akváriu. Žraloka jsme viděli jen jednoho a to byl ještě mrňous.
Též potkat želvu obrovskou volně žijící na některých ostrovech je nezapomenutelný zážitek. Některé jsou prý staré více jak 150 let. Teplota vody byla též nepřekonatelná, více jak 28 st.
Bylo to super.