1508Řecko - yachting

Vyrážíme ve čtvrtek odpoledne směr Maďarsko. Díky googlu zvládáme D1 s jednou objížďkou a kolem 8.hodiny již kempujeme u Szegedu v Maďarsku.

Kempování pod stanem sebou nese několik nedostatků, chybí nám talíře, židličky, ... Nicméně nakonec zvládáme i grilovačku. Na dohodnutém místě se setkáváme se všemi účastníky zájezdu a v pátek společně pokračujeme směr Řecko. Projíždíme několik exponovaných míst díky uprchlíkům z Afriky a v 9 hodin večer již kempujeme nedaleko Volosu v campu Hellas. Od majitele dostáváme příjemné místo nedaleko restaurace a moře. Večer ještě stihneme noční plážový bar, kde testujeme řecké pivo a holky mochito. V sobotu ráno dáváme koupačku a vyrážíme do Volosu do přístavu, kde máme domluvený katamarán. Vše klapne a po 14.hodině vyplouváme. Přeplouváme Volosský záliv a kotvíme v příjemné zátoce. V neděli pokračujeme na ostrov Skiathos, kde kotvíme na jedné z 5ti nejhezčích pláží Řecka. V pondělí ráno se fotíme s medůzou a vyrážíme do hlavního města ostrova, kde je přistávací dráha pro letadla přímo u vody. Díky Vaškovi, který přes mobilní aplikaci dokáže přesně identifikovat přílety letadel, si vybíráme optimální místo pro focení a během chvilky máme v hledáčku Boing 737 z Bologně. Nezapomenutelným zážitkem je nejen přistávání letadla přímo nad hlavou ale též start, kde Vám před startem zamává pilot letadla, kterého vidíte na pár metrů, jak roluje na ranvej. Vlastní start se fotí špatně. Rámus, horko a hlavně vítr toho moc nedovolí, ale zážitek je to úžasný :-). Odpoledne přejíždíme na vedlejší ostrv Skopeos, kde nacházíme úžasnou opuštěnou plážičku. Koupeme se, šnorchlujeme a hlavně fotíme úžasný západ slunce. Úterní ráno si vychutnáváme božský klid, sluncem zalitou písečnou pláž bez lidí, u které kotvíme a podmořský svět, který je zde oproti Chorvatsku neskutečný. Samozřejmě nechybí ani pravidelné ranní cvičení. Vyplouváme až kolem jedenácté hodiny i kvůli větru, který začíná sílit. Přejíždíme na jih ostrova, kde po poledni kotvíme u výběžku se třemi borovicemi, kde se odehrávala jedna z cén muzikálu Mamma Mia. Opět úžasná zátoka s tyrkysovou vodou, která dosahuje teploty 26 stupňů nám umožňuje oddávat se vodním radovánkám. Fotíme, obědváme a užíváme si letního sluníčka. Odpoledne nám přeje severovýchodní vítr o rychlosti až 20 uzlů a tak bez problémů na plachty přejíždíme na ostrov Alonissos do městečka Patitiri. Bravurně kotvíme na městském mole na jediném volném místě. Následuje prohlídka městečka, luxusní večeře a následný drink v kavárničce přímo u lodi.

 

Středa měla jeden hlavní cíl, dojet k vraku lodi. Ráno opouštíme městečko a v nejbližší zátoce dáváme snídani a koupačku. Následně na protivítr, který nám neumožňuje přímou plavbu vyrážíme křižující plavbou k vraku. Fouká až 20 uzlů, ale moře je docela klidné, což nám umožňuje plavbu na plné plachty rychlostí kolem 7 uzlů. U vraku dáváme šnorchlovačku, oběd a v pozdním odpoledni se podél ostrova Alonissos přesouváme na ostrov Skopelos do malé úzké zátoky hned u hlavního města ostrova.

V noci silně fouká, avšak kotva a vyvázání proti břehu naštěstí pevně drží, což nám umožňuje přečkat noc bez úhony a v brzkém čtvrtečním ránu vyrážíme na severní stranu ostrova, než se zvednou velké vlny.

Po dvou hodinách připlouváme ke známému kostelíku na specifické skále nad mořem. Tato dominanta byla použita též v muzikálu Mamma Mia.

Bohužel, povětrnostní podmínky nám nedovolí kotvit a tak pořizujeme jen pár fotek z lodi a pokračujeme na sever. Vlny postupně dosahují dvoumetrové výšky, což někteří členové posádky nesou nelibě. Během hodinky se naštěstí schováváme za severní výběžek, kde vlny nejsou žádné a tak můžeme v klidu dát velmi pozdní snídani a koupat se. Následně na solidní vítr přeplouváme k ostrovu Skiathos, kde v úžasné zátoce s kostelíkem dáváme oběd, koupačku a následně i frapé a ouzo v plážovém baru. V pozdním odpoledni pak ještě stihneme na zadoboční vítr přeplout k pevnině, kde nacházíme moc hezkou zátoku na přespání. Na lodi se postupně rozproudí solidní mejdan, což značí, že se postupně naše putování chýlí k závěru. Plavbu nám též zpestří malá epizoda s poškozeným lanem od geny, čímž je znemožněno nejen trimování plachty, ale i její svinutí. Situaci řešíme rázně, odříznutím lana s následným navázáním, což nám umožní následné plnohodnotné využívání plachty.

Páteční dopoledne věnujeme prozkoumání okolí, koupačce a focení na oblázkové pláži, která se nachází přímo v naší zátoce. Před polednem vyrážíme směr Volos, abychom do západu slunce dorazili do přístavu. Fouká příjemný vítr.

Po poledni, když již máme vyhlídnutou zátoku pro oběd a krátkou koupačku zažíváme úžasné překvapení v podobě velkého množství delfínů, kteří v blízkosti zátoky dovádějí. Více jak hodinu s nima laškujeme, fotíme a snažíme se je nafotit též z vody. Myslím si, že to byl pro většinu nezapomenutelný zážitek.

Do přístavu ve Volosu připlouváme těsně po západu slunce, což nám umožňuje absolvovat závěrečnou společnou večeři v přístavní rybí restauraci.

V sobotu ráno předáváme loď a "valíme" směr Čechy. Vše jde podle plánuaž na Srbsko-maďarské hranice, kde díky problémům s uprchlíky trvá odbavení neúměrně dlouho. Čekání si krátíme popíjením všeho, co nám ještě zbylo :-). Po půlnoci dorážíme do kempu v Segedu, odkud v neděli pokračujeme domů.