1511 Podunají - Melk, Grein

Děti mají podzimní prázdniny a předpověď hlásá návrat babího léta, a proto vyrážíme k Dunaji, abychom se zřejmě naposled svezli ještě na kolech. První destinací je historické městečko Melk s nádherným benediktinským klášterem. Dopoledne věnujeme prohlídce města a kláštera, který je opravdu ohromný. V poledne vyrážíme na kola podél Dunaje směr Ibbs. 40-ti kilometrový okruh zvládáme i s hospodou a dětským hřištěm jen tak tak, abychom dorazili k autům již při setmění. Ještě večer se přesouváme do městečka Grein, kde parkujeme přímo pod zámkem, který patří potomkům královny Victorie.

Ráno si opět prohlížíme hezké městečko a ještě před polednem vyrážíme opět na kola. Sluníčko příjemně hřeje a cyklostezky dunajskou deltou  jsou opravdu nádherné. Příroda hraje všemi barvami. Po 20-ti kilometrech přijíždíme k zámku ve Wallsee, avšak ten je zavřený. Dáme tak v jeho blízkosti alespoň oběd a k večeru máme na tachometru opět natočeno 41 km. Večer grilujeme a při ohýnku trávíme příjemný večer. Děti ještě stíhají pouštět draka.

V neděli ráno přejíždíme 30 km k pracovnímu táboru Mauthausen, kde se seznamujeme s útrapami války. Teploměr ukazuje 17 stupňů. Škoda, že po obědě musíme domů :-(.