1512 Rakousko - Ötztalské údolí

Je neděle po Vánočních svátcích. Sluníčko krásně svítí a my v poledne vyrážíme směr Rozvadov. Pokračujeme přes Mnichov a GaPu do rakouských Alp.  Večer parkujeme v Ötztalském údolí. V pondělí dopoledne vyrážíme na ferratu Klettersteig Stuibenfall - Ötztal s cílem podívat se netradičním způsobem na největší vodopád v Tyrolsku a 4. největší vodopád v Rakousku. Po asi 20 min. nástupu se oblékáme do ferratových setů a přes lanový most šplháme k vrcholu vodopádu. 400 metrové převýšení zdoláváme za 1.5 hodiny a odměnou jsou nám úžasné výhledy na vodopád a do údolí. Těsně pod vrcholem zdoláváme hodně vzdušný lanový mostek přímo nad vodopádem.

I cesta zpět byla záživná, protože původně plánovaná cesta již byla zničená a nahradila jí kovová zavěšená konstrukce, která ještě nebyla v provozu. Nakonec jsme jí překonali a po cca 30 min. se vrátili k autům.

V pondělí večer přejíždíme Ötztalským údolím do Söldenu. Protože je sněhu poskrovnu, využíváme otevřené panoramatické cesty až na ledovec a parkujeme přímo na ledovci ve výšce 2680 mnm. Solden patří mezi nejkvalitnější střediska v Rakousku. Je tu k mání 146 km tratí včetně největší lyžařské ledovcové oblasti východních Alp. Přesto že letošní zimu je sněhu poskrovnu, byly všechny sjezdovky velmi dobře upravené a my si i díky úžasnému počasí perfektně zalyžovali.

Středeční den jsme strávili v dalším lyžařském středisku ötztalského údolí, v Obergurgl a Hochgurgl. Jedná se o dvě nedávno porpojená střediska, leží "na konci údolí 11 km za Soldenem až téměř na rakousko-italské hranici. Vysoká nadmořská výška a severozápadní orientace svahů zajišťují dobré sněhové podmínky, relativní odlehlost je zase zárukou klidu a volnosti na sjezdovkách. Parkovali jsme až na rakousko-italské mýtnici, která je nově postavená včetně nové kabinové lanovky v nadmořské výšce 2 200 mnm. I zde byla lyžovačka perfektní.

Na Silvestra sjíždíme do údolí, kde u městečka Lehn absolvujeme další atraktivní ferratu Jubiläums - Klettersteig "Lehner Wasserfall". I zde se jedná o velmi vzdušnou ferratu obtížnosti C-D s nádhernými výhledy do údolí a na vodopád. 2 hodinový výlez stál opravdu za to. I zde byla ferrata zakončena náročným lanovým mostem přes vrchol vodopádu.

Večer přejíždíme do lyžařského střediska Küthai, kde trávíme konec roku a slavíme příchod toho nového. Náš ohňostroj patří mezi ty nejvydařenější :-).

První lednový den roku 2016 trávíme lyžováním v Küthai. Večer přejíždíme pod skokanské můstky v Garmish-Partenkirchenu, kde zrovna probíhají závody. Stihneme si prohlédnout celé zázemí skokanské show a večer hrajeme společenské hry. V sobotu už jen návrat domů.

Fotky:

Ferrata Klettersteig Stuibenfall - Ötztal:

 

Lyžování v Söldenu:

Lyžování v Obergurgl a Hochgurgl:

Ferrata Jubiläums - Klettersteig "Lehner Wasserfall" :

Lyžování v Küthai: