1605 Plasy

Čarodějnice a svátek práce jsme vyrazili slavit do Plas. Využili jsme možnosti zúčastnit se Dní ve vzduchu.

Jedná se o největší leteckou show na západě Čech.  Akce svým rozsahem  přerostla hranice regionu a stala se atraktivní pro lidi z mnoha míst celé ČR. Svojí obrovskou popularitu získala hlavně velmi atraktivním programem a přátelskou atmosférou. Svým kouzlem bezpochyby přispívá i prostředí a krajina, do které je letiště posazeno. Letecký program je na velmi vysoké úrovni, o čemž svědčí i opakované učinkování armády ČR.

Akce je pojata jako zábavná show pro celou rodinu. V areálu je vše podřízeno tomu aby se návštěvník cítil příjemně a uvolněně. Součástí jsou atrakce pro děti, lunapark ale i klidová odpočinková zóna s prolézačkami, pískovištěm a lavičkami. Na velmi vysoké úrovni jsou stánky s občerstvením. Propracovaný je i doprovodný program.

My dorazili již v pátek večer, který jsme si užili grilováním. V sobotu dopoledne jsme vyrazili na kolech po okolí a odpoledne se již plně věnovali programu.

Vrcholem celé akce určitě byl přílet Gipenů. Jas-39 Gripen je právem nazýván „Králem českého nebe“. Jeho maximální rychlost je stanovená na 2 204 kilometrů v hodině a pyšní se i dalšími superlativy. Jen délka JAS – 39 Gripen je víc jak 14 metrů a výška 4 a půl metru. Za vše mluví zkratka JAS – Jakt, Attack, Spaning – stíhací, bitevní, průzkumný.

Česká armáda má stíhačky k dispozici od roku 2005 a v současné době má jistotu, že i dalších jedenáct let budou ve službách českých vzdušných sil. Celkem je na základně v Čáslavi čtrnáct těchto letounů, dvanáct v jednomístné verzi C a dva cvičné ve dvoumístné verzi. Ročně za ně armáda platí bezmála 1 a půl miliardy korun.

Večer jsme strávili v příjemném posezení s Markem Malým, který nás zasvětil do tajů kávy. Na FB jej najdete pod HY Coffee Point. Jeho káva v upraveném historickém citroenu je fakt pecka. Shodli jsme se, že jsme tak dobrou kávu snad ještě nepili. A horká čokoláda z pravé belgické čokolády, to je také paráda. Pokud ho někde potkáte, neváhejte :-).