1606 Kyklády - yachting

Jachting je pro nás nejen sportem, ale též životním stylem. Naše první plavba v letošním roce byla situována do oblasti řeckých ostrovů se souhrným názvem Kyklády. Již dvakrát jsme se pokoušeli z různých míst naplnit náš cíl a doplachtit až na bájný ostrov Santorini, ale zatím jsme nebyli kvůli větru úspěšní. Až letos :-).

Za základnu jsme si vybrali ostrov Páros, který se nachází uprostřed Kyklád. Avšak doprava do přístavu nebyla vůbec jednoduchá. Letadlo nám letělo z Ostravy, a proto pro přesun přes naší republiku jsme zvolili Pendolino.  Cesta uběhla docela dobře a v pátek 10.6. v odpoledních hodinách jsme přistáli na letišti ostrova Santorini. Na Paros v požadovaném čase nic neletělo. A protože trajekt na Paros jel až druhý den, přespali jsme v malém hotýlku nedaleko letiště a večer využili k prohlídce městečka Ioa.

V sobotu jsme se přesunuli na Paros, kde jsme si převzali plachetnici Oceanis 43 a vyrazili. Hned večer jsme propluli průlivem na vedlejší ostrov Antiparos. A protože se některým členům posádky nechtělo spát, pokračovali jsme noční přeplavbou až na ostrov Sifnos.

Další den nás čekala přeplavba ze Sitnosu na ostrov Milos. Příjemně foukalo čímž se nám i na stoupačku dařilo vzdálenost přes 20 NM překonat velmi dobře, i když v závěru již foukalo v nárazech i přes 25 uzlů, což nám zkomplikovalo kotvení. Museli jsme též řešit drobnou závadu v podobě zaseknuté kladky,

Kvůli špatnému počasí jsme zároveň využili možnosti prohlédnout si alespoň kousek ostrova.

Další etapou byl přejezd z ostrova Milos na ostrov Folegandros. kde jsme strávili příjemný podvečer koupáním a návštěvou hezkého přístavního městečka.

 Ve středu jsme konečně vyrazili do kaldery k Santorini. Santorini či Santorin, řecky Σαντορίνη, resp. Thira (Θήρα)starořecky Théra, je skupina ostrovů v Řecku, tvořící jižní okraj souostroví Kyklady na rozhraní Egejského a Krétského moře, asi 110 km severně od Kréty a 220 km jihovýchodně od Athén.

Je to úžasný pocit vjíždět do laguny tohoto souostroví, které je zbytkem velkého sopečného ostrova (nazývaný ve své době Thēra), jehož střed byl rozmetán mohutným výbuchem, po němž z ostrova zůstaly jen obvodové části, obklopující až 400 m hlubokou lagunu. Má oválný tvar o rozměrech zhruba 17 km od severozápadu k jihovýchodu a šířce 13 km. Hlavním a zdaleka největším ostrovem, obepínajícím obloukovitě celý sever, východ a jih souostroví je Thíra, na severozápadě jeho protějšek tvoří ostrov Thirasia a obvod na západě uzavírá ostrůvek Aspronisi. Uprostřed mezi nimi leží dvojice ostrovů Nea Kaimeni a Palea Kaimeni. Zatímco z vnější strany se povrch od pobřeží zvedá postupně, směrem dovnitř laguny spadají do moře 200 až 300 m vysoké skalní stěny. 

sopečné erupci, která zničila původní ostrov Théra, došlo někdy na přelomu 17. století př. n. l. a jedná se patrně o jeden z nejsilnějších sopečných výbuchů známých člověku, který svou silou mnohonásobně převýšil slavný výbuch sopky Krakatoa v roce 1883 (podle některých odhadů až 100×). Jím vyvolaným klimatickým změnám a vlnám tsunami je připisován pád mínojské civilizace a dává se do souvislosti s některými z biblických deseti egyptských ran.  Tato katastrofa se považuje za zdroj pověsti o Atlantidě. Síla výbuchu se odhaduje kolem 2 400 megatun TNT. Pro představu, hirošimská bomba explodovala se silou 15 kilotun TNT, Théra se tedy vyrovnala svojí silou 160 000 hirošimských bomb. 

Propluli jsme celou kalderou a nakonec zakotvili u ostrova Therasia. Večer jsme vyrazili do hlavního města Thira a ráno jsme si stihli prohlédnout městečko, u kterého jsme kotvili.

Před návratem na Paros jsme ještě stihli např. koupel v bahenních lázních či návštěvu ostrova Ios včetně návštěvy hlavního města ostrova. Návrat trval dva dny na čistou stoupačku při větru mezi 10 až 20 uzly. V pátek večer jsme místním autobusem vyrazili do hezkého přístavního městečka Naousa.

V sobotu po předání lodě jsme vyrazili v zapůjčených buggynách na obhlídku ostrova a v odpoledních hodinách jsme se přesunuli trajektem na ostrov Kréta, odkud nám v neděli odpoledne letělo letadlo do Prahy. Za zmínku stojí návštěva Knóssosu (taktéž Knossus, Cnossus, Gnossus, řecky Κνωσός),což  je největší archeologická lokalita doby bronzové na ostrově Kréta. Pravděpodobně se jednalo o správní a politické centrum celé mínojské civilizace a její kultury. Dnes se jedná o významný turistický cíl, jenž se nachází poblíž krétského hlavního města Iraklion.

Upluli jsme 180 NM, z toho většinu na plachty a navštívili všechna místa, která byla v plánu. Super akce :-).

IMG_0031