1607 Sardinie

Je pátek 1.7.2016 a my vyrážíme po D5 směr Itálie. K večeru přijíždíme k městečku Dro, nedaleko jezera Garda, kde si dáváme menší ferratu obtížnosti C. Celá ferrata vede skalní rozsedlinou s romantickým potůčkem. Leze se po kramlích, občas v mírném převisu. Po zhruba 15 minutách soutěska vyústí do džungle silně zarostlé části soutěsky, kde jsou stěny porostlé břečťanem kam oko dohlédne, prodíráme se křovím a kapradinami. Další část zajištěné cesty vede přes lanový most, kde se po jednom lanu kráčí a další dvě lana tvoří zábradlí. Pak už lehkým terénem přicházíme na vrchol kopce ke zřícenině hradu Drena (393 m).

 

Druhý den přejíždíme cca 80 km k městečku Garda, kde navštěvujeme aquapark Caneva - www.canevaworld.it . Park se nachází hned vedle zábavního parku Movieland, který jsme navštívili v minulosti. Klouzaček a atrakcí je zde opravdu hodně. Hned na začátku si vybíráme ty nejnáročnější, jízdu na gumách prakticky s volným pádem a následným hopem, který nás katapultuje takovým způsobem, že od přihlížejících sklízíme obdiv a od personálu ujištění, zda-li jsme přežili, protože náš let končí pořádným karambolem. Nenecháváme se odradit a v zápětí vyrážíme na druhou adrenalinovou atrakci v podobě skutečně volného pádu z cca 40 metrové věže. Zavřou vás do skleněné klece, odpočet, propadliště a volný pád … Odnesly to Igorovo plavky :-). V parku vydržíme celý den.

 

V neděli ráno nás čeká trajekt z Livorna na Sardinii do města Golfo Aranchi. Trajekt je úplně plný a tak nám chvíli trvá než najdeme místo, kde můžeme pít, relaxovat a hrát různé hry. Trajekt jede 6.5 hodiny. V odpoledních hodinách pak hned za městem nacházíme příjemné místo k táboření a ke koupání. Též večerní piknik při západu slunce má své kouzlo. A pak nás čekalo ještě jedno překvapení, když po setmění nás navštívila divoká prasata, která se rozhodla vyplenit nedaleký odpadkový koš. Ani svit baterek jim nevadil.

Pondělní ráno se jdou děvčata proběhnout a chlapi vyráží na trek k torzu majáku Vecchio Semaforo. Převýšení přes 330 metrů v 30°vedru nutí k docela slušnému výkonu. Avšak výhledy z vrcholu jsou úžasné. Po koupačce a vydatné snídani v poledne vyrážíme na Capo di Orso, kde jdeme obdivovat známého medvěda ze Sardinie. Medvěd je ze žuly. Skála je vysoká okolo 122 metrů a do tvaru medvěda ji vytvaroval vítr a voda. Oblast je to zajímavá, avšak máme pocit, že i zde již komerce zasahuje příliš. Za parking platíme 3 EUR, za vstup do skal též platíme 3 EUR za každou osobu.

Po prohlídce pokračujeme k městečku Palou, ale protože nenacházíme vhodné stání, dáváme pouze oběd a rychlou koupačku a pokračujeme až k Torre Vignola, kde se koupeme a relaxujeme.Večer vyrážíme do nedaleké restaurace na pravou italskou picu.

 

V úterý se jdou děvčata hned po ránu opět proběhnout a chlapci vyráží na kole prozkoumat okolí, kde se nachází celá řada pozůstatků pradávné kultury. Navštěvujeme tu nejvýznamnější z nich, což je hrubá stavba z kamene, nazývaná nuragy. Tyto stavby vznikly  v období let 1500 až 500 př.n.l. jako obranné pevnosti, ale i jako obydlí. Jsou postaveny z velkých kamenných bloků a tyto stavby jsou roztroušeny po celém ostrově. Další zajímavostí po cestě je hezký kostelík či torzo strážní věže.

Následně trochu relaxujeme a odpoledne se přesouváme k Neptunově jeskyni, kde se koupeme a lehce popaříme.

Ve středu stáváme před sedmou a vyrážíme na ferratu, která je přímo nad mořem na mysu Capo Caccia. Zdoláváme několik stovek výškových až k útesu a pak absolvujeme  přes kilometr dlouhou hodně vzdušnou zajištěnou cestu s nádhernými výhledy na moře a útesy. Celý trek trvá necelé tři hodiny a když se vracíme, slunce už docela dobře peče. Následuje snídaně, koupačka a následně přejezd k Torre Argentina k městečku Bosa.

Čtvrteční a páteční dopoledne opět věnujeme sportu. Skupina A vyráží na kole, zbytek se věnuje běhání a plavání :-). Ve čtvrtečním pozdním podvečeru přejíždíme k Arutasu po západním pobřeží. V pátek večer přejíždíme hory zpět k přístavnímu městečku Golfo Arancchi.

Sobotu dopoledne trávíme na trajektu a v odpoledních hodinách se opět přesouváme k jezeru Garda, kde navštěvujeme historické městečko Lazise. A pak už jen cesta domů.