1608 Turecko II

Po 14-ti dnech dovolené, kdy jsme se úspěšně přesunuli s obytným autem z ČR až do Asie (cestopis ZDE) a kde jsme absolvovali skvělou plavbu na katamaranu Neutitech 47 v tureckých vodách (cestopis ZDE), se nyní vydáváme na cestu zpět.

Je sobota 13.8., dopoledne jsme vrátili loď, zašli si na skvělý gyros v přístavní restauraci a vydali se ještě jednou za prohlídkou města včetně návštěvy baazaru, který jsme slíbili děvčatům. Kupujeme pár věcí, nějaké dárky a jedeme na nákup do Cearfouru. Velikost je výrazně jiná, než na kterou jsme zvyklí v Evropě. Jedná se vlastně o malé potraviny. Nicméně nakupujeme vše potřebné a vyrážíme po západním pobřeží cca 30 km za Marmaris, kde se zabydlujeme na hezké oblázkové pláži.

 

Neděle. Přesouváme se od pobřeží Marmarisu, od městečka Turunc,  směrem na sever, kde stavíme cca po 65 km nedaleko městečka Gökova. Po cestě nakupujeme ovoce a zeleninu a pár kousků pečiva. Moře je jak kafe, večer grilujeme a užíváme si sluníčka a tepla.

Pondělí. Dopoledne je standardní. Koupačka, Bohatá snídaně, relaxace. Po obědě vyrážíme blíže k domovu. Přejíždíme hory a v pozdním odpoledni zastavujeme v Selcuku, abychom doplnili zásoby a pak již stavíme na pláži. Je to úžasné, když přední kola obytňáku lehce omývají vlny z moře. Takhle blízko u moře je možné stát snad jen na severu (Dánsko, Švédsko ). Večer při západu slunce s grilováním na pláži splňuje snad nejvyšší nároky cestovatelské dovolené :-).

Úterý. Užíváme si moře a písečné pláže. Koupeme se, blbneme ve vlnách.Po poledni pokračujeme v cestě na sever. Přesouváme se o dalších 160 km blíže k Evropě a využíváme nám již známé místo na stání v malebné zátoce s malou restaurací a molíčkem, které je jen pro nás.

Středa. Pomalu se blíží konec naší dovolené, a proto jsme se rozhodli tento den plně využít koupání a relaxaci. Ráno se jdeme projít po okolí, využíváme zajímavých scenérií pro zajímavé fotky, koupeme se a klábosíme s místními. Krásný den nicnedělání.

Čtvrtek. Přesouváme se dále na sever. Po cestě si dáváme opět místní kebab, navštěvujeme vesnickou úžasnou pekárnu a nakupujeme zeleninu. Na večer táboříme na pláži kousek od Troji, kterou plánujeme navštívit v pátek.

Večer se koupeme a užíváme si hezkého západu slunce nad mořem.

Pátek. Loučíme se s mořem. Po koupačce se vydáváme na cestu do Evropy. Hned kousek od pláže ještě děláme krátkou zastávku u Trojského koně a pak již trajektem překonáváme Bosporskou úžinu, o které jsme se učili na škole jak v dějepise, tak v zeměpise.

Jedná se o průliv mezi Černým a Marmarským mořem na severozápadě Turecka, který tvoří část hranice mezi Evropou a Asií. Je dlouhý 31 kilometrů a v nejužším místě je široký 700 metrů. 

Na evropské straně Turecka zajíždíme do městečka Edirne, kde si prohlížíme několik mešit a hlavně staré město. Toto město bylo hlavním městem do roku 1453, leží na hlavní tranzitní cestě spojující Evropu s Malou Asií a je opravdu moc hezké.

Večer ještě přejíždíme turecko-bulharské hranice a kempujeme asi 50 km za hranicemi v malém domácím campu, který patří britskému manželskému páru.

A pak už jen cesta domů.

Celé naše putování ve zkratce: