1610 Brdy - Planiny

JIž po několikáté v tomto roce vyrážíme na víkend do nedalekých Brd. Primárně chceme navštívit muzeum Atom nedaleko Míšova a tak si za místo k přespání vybíráme 5 km vzdálenou lokalitu Planiny. V pozdní večeru přijíždíme až na úplný konec cesty k polorozbořenému statku, kde se seznamujeme s milým Jakubem, který nám nabízí maximální pohostinnost.

Seznamujeme se s filosofií "Ráje na Zemi", jak si tento kousek pojmenovali, kde zlo nemá místo.

V sobotu vyrážíme brdskými hvozdy do muzea Atom, které se jako jediné zabývá jadernou atomovou válkou.

V době studené války zde byly skladované jaderné hlavice, které měly být připraveny k odpalu z nedaleké sovětské raketové základny v Rokycanech. Od roku 1965 do roku 1990 zde nebyl jediný občan Československa.

V devadesátých letech zde byly skladovány bankovky a mince, které byly stažženy z oběhu v době měnové odluky od Československé federativní koruny k České koruně. Bylo zde umístěno na malém prostoru několik miliard korun. V novém tisíciletí zde na pět let spočinuly ostatky 4.400 bývalých vojáků wehrmachtu, kteří padli na území České republiky a nyní jsou pietně pohřbeni na vojenském hřbitově v Chebu. I nyní se kažždý z návšštěvníků ocitne na vojenském území, kde není dovolen volný pohyb návšštěvníků.

Návštěvu muzea můžeme všem doporučit. Je to mrazící zážitek.