1702 Arabské Emiráty SAE - Dubaj, Abu Dhabi, poušť

Je čtvrtek 9.2. brzy ráno a my vyrážíme směr Ruzyně a po 6-ti hodinách letu vystupujeme na mezinárodním letišti v Dubaji. Teplota je 25 stupňů celsia a je jasno. První setkání s Araby je v půjčovně aut. Konverzace probíhá v přátelském duchu, na uvítanou dostáváme vodu a za chvíli již frčíme směr hotel. 6-ti proudá silnice a různé odbočovací pruhy nám chvilku komplikují život, ale hotel přesto nacházíme. Opět nás čeká vřelé přivítání, tentokráte s pomeračovým džusem.

Ráno si jdeme zaplavat do hotelového bazénu, který se nachází na střeše hotelu. A pak již vyrážíme do centra města, kde navštěvujeme Al Bastakiya, což je historická čtvrť v Dubaji, tvořená malými křivolakými uličkami a její historie sahá až do roku 1890. Zastavujeme se u Grand Mosque, což je velká mešita, která se nachází hned vedle hinduistického chrámu. Pojme 1200 věřících. Nemuslimům je vstup zakázán.

Textilní Souk, který s mešitou sousedí naopak patří mezi nejvyhledávanější místa v Dubaji a my si zde užíváme komunikaci s místními. Překvapuje nás, že alespoň tuší, kde Česká republika je. Následně pokračujeme k Sheikh Saeed al-Maktoum House, což je komplex budov, kterou kdysi obýval vládce Dubaje. Bohužel, tento komplex i přilehlá historická čtvrť je aktuálně v rekonstrukci.

Je pozdní odpoledne, a protože jsme již docela hladní, přesouváme se k nejpopulárnější pláži v Dubaji - Jumeirah Beach, kde si dáváme pozdní oběd a následně se koupeme a sluníme na pláži. Také jsme si stihli prohlédnout místní rybí trh, kde jsou moc hezké mořské kousky.

Při západu slunce se přesouváme k nejvyšší budově světa, abychom se podívali na vyhlášenou projekci a prohlédli si fontánovou show. Je to masakr. Parkujeme v největším nákupním centru na světě, kde se vůbec nedá zaparkovat, přestože množství parkovacích míst by stačilo pro celé Rokycany a snad všichni lidi z Dubaje se dnes rozhodli s náma podívat na skvělé vodní představení. Jedná se opět o největší choreografické představení tohoto druhu na světě, samozřejmě doprovázené hudbou. Něco podobného jsme shlédli snad jen v Las Vegas.

Pár slov si určitě zaslouží i nejvyšší mrakodrap světa - Burdž Chalífa. Budova byla zprovozněna v roce 2010 a její výška je 828 metrů.

Druhý den v Dubaji. Stáváme hodně brzo, abychom stihli východ slunce nad pouští. Jedeme asi 40 km směrem na jih, kde pořizujeme pár fotek s vycházejícím sluncem. Následně zajedeme na velbloudí závodiště, kde sledujeme trénink velbloudů. Ohromný areál disponuje několika závodišti, velbloudí nemocnicí, stájemi, ... Je zřejmé, že se zde jedná o velký business.

Po koupačce v bazénu vyrážíme do centra Dubaje. Procházíme se úzkými uličkami Spice Souk, kde vůně a barva různého koření vytváří specifickou atmosféru typického arabského trhu. Trh sousedí s vodou a tak většina zboží je sem dovážena po vodě. Lodě a jejich posádky též stojí za fotku. Hned s tímto trhem sousedí Gold Souk - trh, jenž se specializuje na zlato a k vidění jsou zde skutečné zajímavosti. Dámy by si zde určitě vybraly. Je zde například k vidění největší zlatý prsten na světě.

Následně se přesouváme na rybí trh, kde nasáváme atmosféru klasického přímořského státu. Následný výjezd z parkoviště je také zážitkem, trvá nám to skoro hodinu a je s podivem, že naše auto zůstalo celé.

Burdž al-Arab, nazývaný také jako plachetnice, je mrakodrap a luxusní pětihvězdičkový hotel v Dubajské čtvrti Džumeira, kam vyrážíme v pozdním odpoledni, abychom si tento hotel, který patří mezi nejluxusnější hotely na světě, prohlédli.

Leží na umělém ostrově asi 260 metrů od pláže čtvrtě Džumeira a s pevninou jej pojí soukromý most. Tvarem připomíná lodní plachtu, v 28. patře na straně přivrácené k pevnině má vlastní heliport na kterém hráli v roce 2009 Roger Federer a Andre Agassi svůj slavný zápas. Ve výšce 200 metrů je na straně odvrácené vyhlídková restaurace s výhledem na celý Perský záliv.

Strávíme nějakou dobu na blízké pláži, kde je i několik obytných aut a  na sklonku dne stihneme ještě zajet k hotelu Antantis, který se nachází na Dubai’s Palm Jumeirah Island a též tvoří velmi zajímavou dominantu.

Nedělní ráno vyrážíme na Ras Al Khor Wildlife Sanctuary, což je mokřadní rezervace proslulá hnízděním stěhovavých ptáků ve velkých množstvích. Vedle různých druhů ptáků pozorujeme zde i velké množství plameňáků.

Další naší zastávkou je Jumeirah Mosque. Ohromující mešita stělesňující islámskou architekturu. Vnitřek mešity je možné navštívit pouze s prohlídkou. A tak si rezervujeme prohlídku a při čekání na naší průvodkyni testujeme arabský čaj, ochutnáváme velbloudí mléko a další lokální pochutiny. Naše průvodkyně nás postupně seznamuje s kulturou a náboženstvím arabských emirátů, s historií mešity, ale i s místní muslimskou modou a zvyky. Docela zajímavé povídání. A ještě zajímavější je, že se dozvýdáme, že je to angličanka, která se do Dubaje přestěhovala před 20-ti lety.

 

Odpoledne vyrážíme prohlédnout si Dubaj Miracle Garden, což je květinová zahrada, která se nachází ve čtvrti Dubailand. Zahradu otevřeli na Valentýna v roce 2013 a byla to největší přirozená květinová zahrada s více než 109 miliony květin a např. květinové letadlo bylo v prosinci 2016 zapsáno do G. knihy rekordů.

Na večer jsme se ještě zajeli projít po Marina Walk. Jedná se o 7km dlouhé umělé nábřeží obklopené luxusními restauracemi, obchody a neskutečnými mrakodrapy.

Pondělní ráno vyrážíme pěšky do staré Dubaje. Prohlížíme si Al Fahidi Fort, nejstarší budovu v Dubaji a seznamujeme se s tím, jak se Dubaj transformovala z malého města do dnešní podoby.

Následně se projdeme kolem Grand Mosque a projdeme skrz indický souk, který nás však příliš nenadchne.

V poledne vyrážíme do Dubai Mall, což je nákupní centrum v Dubaji a největší nákupní centrum na světě podle celkové plochy. Je zde 1200 obchodů a přibližně 635 prodejců. V roce 2011 to byla nejnavštěvovanější budova na planetě, navštívilo ji více než 34 miliónů návštěvníků.

K vidění je zde mnoho atrakcí, kluziště, největší prodejna cukrovinek, ... Nás zajímá vodní svět, kde chce Niki ve 14 hodin vidět krmení žraloků. Lístky jsme raději koupili ráno přes internet, abychom tuto atrakci nepropásli. Akvárium je opět největší na světě, alespoň to arabové tvrdí. Hned na úvod se seznamujeme s líhní žraloků, s kuchyní, kde se připravuje žrádlo, že žralok není zdaleka nejnebezpečnější tvor v moři. A samozřejmě krmení žraloků je solidní zážitek. Ať už přes hranu akvária nebo těch největších přímo z klece.

Po prohlídce vodního světa a po brouzdání ohromným mallem jedeme zrelaxovat na nedalekou pláž a na večer k hotelovému bazénu.

 

Úterý 14.2. Vyrážíme na celodenní výlet do Abu Dhabí. Valíme to po 6-ti proudé, vyjímečně po 4 proudé dálnici a za necelé dvě hoďky už parkujeme přímo před Heritage Village, což je místo, kde objevujeme islámské tradice a jak vypadal život v Abu Dhabi za starých časů.

Následně si prohlížíme Emirates Palace, i když končíme těsně u dveří, kde místním bodyguardům vadí naše sandále. Pak už se přesouváme k Sheikh Zayed Mosque, což je mešita, která je považována za klíčové místo pro bohoslužby v zemi. Projekt byl zahájen koncem prezidenta Spojených arabských emirátů, Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, který chtěl vytvořit stavbu, která by sjednotila kulturní rozmanitost islámského světa s historickými a moderními hodnotami architektury a umění. Jeho místo posledního odpočinku je umístěno na pozemku hned vedle mešity. Mešita byla postavena v letech 1996 až 2007 a jedná se o největší mešitu ve Spojených arabských emirátech. Je to opravdu úchvatná stavba. A děvčatům ve vyfasovaných úborech to opravdu moc slušelo.

V pozdním odpoledni se ještě jedeme podívat na Centrálu společnosti Aldar, což je první kruhová stavba svého druhu na Středním východě. Stavba získala ocenění "nejlepší futuristický design".

A v neposlední řadě jsme si nemohli nechat ujít návštěvu závodního okruhu v Abu Dhabí. A aby to mělo úroveň, vyrazili jsme do hotelu Yas Viceroy Abu Dhabi Hotel, který je postaven přímo uprostřed okruhu F1 v Yas Marina. Ten je znám jako jedna z ikon Abu Dhabi a závodiště F1 a má velmi futuristický design. Zároveň je tento úsek mezi zatáčkami 18 – 19 označován jako nejlepší místo na trati, protože piloti projíždějí pod zmíněným hotelem, což v kombinaci s blikajícími LED diodami, jimiž je povrch budovy osázen, činí z tohoto místa během konání závodu velmi zajímavou barevnou podívanou.

A protože zrovna probíhal trénink na okruhu, zastavili jsme přímo před vchodem a fotili a fotili, takže si ani ochranka, ani pikolíci netroufli zeptat, zda-li jsme v hotelu ubytovaní :). Zvláště Niki měla velký úspěch, když jí jednotliví závodníci při každém průjezdu mohutně mávali.

Okruh Yas Marina patří mezi opravdové architektonické skvosty jednadvacátého století. Stavba zbrusu nového areálu stála závratných 900 miliónů eur a kromě závodní dráhy obsahuje rovněž přístav či již zmíněný ikonický pětihvězdičkový hotel.

Základní kámen byl položen v květnu 2007 a již o dva roky později se zde konala historicky první velká cena. Ta byla svým způsobem unikátní, neboť se až do letošní sezony jednalo o jediný závod v kalendáři, který začínal za světla a končil za tmy.

Po návratu do Dubaje následoval opět relax u bazénu.

Středeční dopoledne relaxujeme u bazenu, protože odpoledne nás čeká výlet do pouště. Původně jsme chtěli navštívit nějakou vesnici sami, ale po rozhovoru s místními, kteří nám toto rozmluvili, jsme si objednali profesionálního průvodce a hlavně licencovaného řidiče s pořádným autem.

Sraz máme ve 14.30 v lobby baru. Indický řidič Rafi přijel na čas. Naložil nás do nového Land Cruiseru, propletl se několika uličkami, a pak už jsme svištěli po šestiproudé dálnici. Po hodině jsme zastavili na okraji pouště, kde již bylo pár podobných džípů. Rafi vystoupil a začal vyfukovat pneumatiky, abychom na první duně nezapadly. A pak začala ta správná, neskutečná adrenalinová show. Bylo neuvěřitelné, kde jsme všude dokázali projet a ještě teď nechápeme, že se auto v některých situacích nepřevrátilo. Holky vřískaly jako o život.  Bylo zřejmé, že náš řidič si jízdu vyloženě užíval. Smyk, náraz písku do okének, rychlý sjezd z duny strmě dolů, jízda po vrcholu duny, ... Jízda na horské dráze je proti tomuto dětská zábava.

Při západu slunce jsme zastavili na jedné velké duně abychom si mohli udělat pár dalších fotek, když v tom okamžiku Rafi vyndal z kufru snowboard, v tomto případě spíše sandboard a že si musíme vyzkoušet, jak se lyžuje na písku. Taky dobrý zážitek.

Ještě chvíli jsme jeli pouští, až jsme před sebou uviděli pravý beduinský kemp. Fotíme jen tak se povalující velbloudy, avšak než jsme se stačili pořádně rozkoukat, Rafi už na nás mává, že přemluvil jednoho beduína a že pojedeme na velbloudech. Nasedli jsme a ejhle, jen je pobídl, velbloud prudce vstal na všechny čtyři, celý se s námi zhoupl a pustil se do práce.

V kempu nás beduíni navlékli do jejich typického oblečení. Sokolník, nebo co to bylo zač, nám dokonce bez váhání ochotně posadil sokola na ruku. Ochutnali jsme datle a typickou arabskou kávu. Nevynechali jsme ani vodní dýmku s příchutí ovoce, která je v Emirátech prý nejpopulárnější a děvčata za rozumný bakšiš získala od místní děvy zajímavou henu.

Předposlední den v SAE jsme se rozhodli strávit na venkově, a proto jsme vyrazili směrem k Omanským hranicím s cílem prohlédnout si venkov s velbloudími a zemědělskými farmami v poušti a podívat se, jak poušť mění svojí tvář.

Při návratu do Dubaje jsme se ještě zastavili v přírodní rezervaci s množstvím plameňáků a večer relaxujeme u hotelového bazénu.

Poslední den v SAE. ...

 


Spojené arabské emiráty (SAE)

jsou federací sedmi konstitutivních emirátů na Blízkém východě, rozkládající se v jihozápadní Asii ve východní části Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Na pevnině sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií a rovněž sdílí námořní hranici s Katarem, Íránem a Pákistánem.

Většinu území zaujímá plochá nížina, která je z větší části pokrytá pouští. Pobřeží je lemováno ostrovy, na jednom z nich leží hlavní město Abú Dhabí.

Zajímavostí je, že do poloviny 19. století zde byl hlavním zdrojem obživy lov perel, ryb a obchod s kořením. Hospodářství doznalo proměny poté, kdy vznikla v Abú Dhabí první ropná společnost. Vývoz ropy byl zahájen roku 1962. Nyní je hospodářství země založeno z 85 % na těžbě a zpracování ropy a zemního plynu. SAE se tak staly jedním z nejbohatších států světa. Kromě ropy těží také např. mramor, což je zřejmé i na obrubnících chodníků :).

Dubaj

Dubaj je hlavní město stejnojmenného emirátu ve Spojených arabských emirátech a zároveň nejlidnatější město v zemi. Nachází se na pobřeží Perského zálivu a dělí se na dvě části zátokou Dubai Creek, která je často mylně popisovaná jako řeka, ale je výběžkem Perského zálivu. Tyto části byly v minulosti samostatnými městy Deira na severní straně a Bur Dubai na straně jižní. Dnes se město Dubaj dělí na 14 čtvrtí a žije zde 2.5 mil. obyvatel.

Superlativy města Dubaj:

Přesto že město má pouze 2.5 mil obyvatel, pišní se mnoha zajímavostmi. Jsou zde umělé ostrovy a město je ve světě proslulé svou honbou za největšími a nejdražšími projekty a stavbami, např.:

Pár kuriozit:

 Abu Dhabi

Je nejzápadnější, největší a nejbohatší ze sedmi členských států Spojených arabských emirátů (SAE). Zároveň je to jeden ze šesti zakládajících států této federace.

Ve stejnojmenném hlavním městě emirátu sídlí prezident SAE Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan, který je zároveň vládcem emirátu Abú Dhabí. Také jeho bratr, korunní princ emirátu a generál ozbrojených sil SAE Mohamed bin Saíd Ál Nahján, má své sídlo v tomto městě. Zde je také sídlo vlády i federálních úřadů Spojených arabských emirátů. Město Abú Dhabí je hlavním obchodním a kulturním střediskem emirátu.


 

Muslimské obyvatelstvo se snadno pozná podle jejich oblečení. Muži i ženy nosí oblečení odpovídající muslimské tradici, tzn. muži oblečení do dišdád (dlouhá jednobarevná košile až na zem) nosící na hlavě bílý nebo červenobílý šátek (gutra) omotaný černým agalem. To je tradiční oblečení muslimů. Ženy chodí oblečeny v černých abájách a přes hlavu mají hidžáb (šátek). Některé ženy chodí zahalené více, některé méně. Pod abájou ženy nosí normální oblečení, které se jim líbí.

V SAE jsme se bez problémů domluvili anglicky, dokonce i silniční značky jsou psané v angličtině a arabštině. SAE je považována za jednu z nejbezpečnějších zemí světa. Možná to bude tím, že tu jako v ostatních muslimských zemích funguje právo šaría, které za krádeže ukládá useknutí ruky, za násilné trestné činy pak bičování či kamenování.


 

Orientální atmosféra, moře vůní koření či tabáků z vodních dýmek, místní obyvatelé líně posedávající na chodnících či v místních kavárnách, tradiční muslimská kultura všude kolem Vás, muzzeíni svolávající k modlitbě z místních minaretů dotvářející originální muslimskou atmosféru, velbloudi pasoucí se ve vyprahlé a nevlídné poušti a přepychová pobřežní města překypující luxusem, který si nemůže dovolit nabídnout ani většina zemí Západu. To jsou Spojené arabské emiráty.