1704 Holandsko - Velikonoce

Díky pozdnímu datu letošních Velikonoc a i protože předpověď počasí široko daleko nebyla příliš optimistická, jsme vyrazili tento čas strávit do Holandska, kde jsme chtěli obdivovat krásy země hlavně pohledem z kola.

Vyrážíme ve čtvrtek dopoledne a cestou se stavíme u ohromného komplexu Hymer, což je světoznámý prodejce obytných aut a nedaleko Wertheimu má show room včetně ohromné prodejny se zbožím na cestování.

A ještě večer přijíždíme do městečka Gouda, kde každý čtvrtek probíhají sýrové trhy.  Všichni víme, že Nizozemsko je sýrařská velmoc, která se může pochlubit zejména lahodnými a kvalitními tvrdými sýry. Nejznámějším holandským sýrem je pravděpodobně právě sýr Gouda, který získal pojmenování po historickém městě, které se nachází v provincii Zuid-Holand.

Sýrový trh v Goudě se koná v okolí radnice a přitahuje velkou pozornost . Sýrová show trvá zhruba tři hodiny a je to skutečně velká atrakce. Na prodejním trhu se nejen ochutnává, ale hlavně nakupuje a proto i my pořizujeme několik vzorků.

Trh probíhá před městskou radnicí, která pochází z roku 1450, a je tak nejstarší gotickou radnicí v Nizozemí a je opravdu nádherná.

Po poledni se přesouváme do městečka Laiden, které si prohlížíme na kole. Jedná se o město s bohatou historií, protkané kanály, historickými budovami, nejstarší univerzitou a spoustou květin.

V pozdním odpoledni se následně přesouváme na farmu k obci Abbenes, kde vyrážíme na projížďku po holandském venkovu a hlavně za překrásnými poli s nespočtem tulipánů a dalších květin, které se zde pěstují ve velkém.

Páteční ráno stáváme časně, abychom se přesunuli k FloraHolland. Jedná se o největší aukční trh s řezanými květinami a rostlinami na světě. Obchodníci zde vydražují nejvyšší cenu nabídnutých produktů. Doporučujeme vidět na vlastní oči. Netušili jsme, že když pojedeme na "kytky", že nám z toho bude padat čelist. Je to opravdu neuvěřitelné - Přivést květiny, ukázat je nákupčím, roztřídit je a rychle vyexpedovat. Čas jsou peníze, ale v případě řezaných květin to platí dvojnásob. Možná proto je návštěva FloraHollandu v Aalsmeeru tak skvělá. Vidíte prakticky všechno.

Je to jako mraveniště. Neuvěřitelné množství lidí jezdí na pojízdných vozících, vláčcích, destách a jiných zařízeních. Převážejí květiny z místa na místo. Vypadá to jako divadlo. Všechno má svůj řád.

Květiny jsou navezeny auty nebo letadly. Aalsmeer je blízko mezinárodního letiště Schiphol a největší burza společnosti FloraHolland je s letištěm spojena unikátním systémem pojízdných drapáků (něco jako lanovka) v délce patnácti kilometrů. Tak se dostanou například růže z afriky rychle na burzu.

Vozíky s několika patry květin jsou sundávány z drapáků a řazeny do vláčků, postupně odváženy, rozpojovány a přepojovány. Až se dostanou do dlouhé řady vagónů posunovaných po kolejnicích. Vše je elektronicky evidováno, každá krabice nebo květináč má své místo.

Tyto nikdy nekončící vlaky jsou stále automaticky posouvány dopředu až do velkých místností -- aukčních síní. Ty si turisté prohlížejí přes sklo. V těchto aulách jsou nastěhování nákupčí, pomocí monitorů, notebooků a projektorů sledují seznam květin, které jedou ve vlaku do aukce. A také hodiny, které určují cenu.

Od stisknutí tlačítka při aukci do úplného doručení k zákazníkovi obvykle neuběhne ani 24 hodin. Neuvěřitelné.

Odpoledne se přesouváme nedaleko Keukenhofu, který je známý také jako „Zahrada Evropy“. Jedná se o největší květinový park v Nizozemsku a zároveň i v Evropě. Byl založen v roce 1949 poblíž městečka Lisse v provincii Jižní Holandsko.

Ten máme však naplánovaný až na další den. Odpoledne opět věnujeme kolům a jízdě mezi nekonečnými lány tulipánů.

Sobotní dopoledne věnujeme prohlídce Keukenhofu. Zde se zahradníci i architekti opravdu vyřádili. Příjemné chvíle kazí snad jen velké množství turistů z Asie, kteří jsou opravdu všude.

A z květinového bludiště je musela vyvést malá Ema. Pravdou je, že seděla Vaškovi na zádech a viděla přes okraj keřů :).

Odpoledne pak trávíme u Atlantiku u Scheveningen Pier, kde sledujeme zábavu místních, včetně skoků z věže. Posedíme v plážové restauraci a užíváme si paprsků sluníčka.

Nedělní dopoledne opět využíváme k větší projížďce na kolech po holandském venkovu, tentokráte zaměřenou hlavně na větrné mlýny, které v minulosti sloužily k vysoušení rozsáhlých oblastí, které se nacházejí v úrovni moře.

V pozdním odpoledni pak přejíždíme do Německa k obci Attendorn, kde se nachází velké podzemní jeskyně. Po cestě a při příjezdu sledujeme velké množství ohňů. Asi mají sousedé k pálení čarodějnic jiné datum.

V pondělí ráno stihneme koledovačku a následně se jdeme podívat do jeskyní, které jsou opravdu veliké. A pak už jen cesta domů.