1705 Korsika

Po devíti letech jsme se rozhodli opět se podívat na Korsiku. Vyrážíme v pátek 28.4. 2017, kdy v Čechách je ošklivě, teploty jsou jen lehce nad nulou, občas dokonce sněží, v televizi upozorňují na rizika záplav a zemědělci počítají ztráty, které jim přineslo studené jarní počasí.

Celou cestu prší a za Mnichovem dokonce začíná hustě sněžit. V horách za GaPou je již 10 cm sněhu a my s letními pneumatikami a napětím pokračujeme na Brenner. Po přejezdu Brenneru se však začíná oteplovat a u jezera Garda je již příjemných 12 stupňů a skoro jasná obloha.

Ve velmi pozdních hodinách přijíždíme do městečka Montopoli, kde strávíme první noc.

Sobotní dopoledne trávíme prohlídkou městečka a potom se přesouváme do nedalekého Livorna, kde se naloďujeme na trajekt směr Bastia. Plavba trvá 4.5 hodiny a my se celou dobu sluníme na horní palubě a užíváme si sluníčka, které jsme již delší dobu neviděli. Někteří dokonce tak intenzivně, že je to na nich večer poznat.

Po vylodění na Korsice přejíždíme hory a zastavujeme na krátkou ochutnávku místního vína. Po nákupu růžového pak pokračujeme do městečka Ogliastro, kde na oblázkové pláži strávíme další noc.

Nedělní ráno je úžasné. Skoro modrá obloha, sluníčko pálí hned od rána. Vyrážím na trek podél pobřeží okolo staré bizanské strážní věže, která se tyčí hned nad našimi auty a potom podél pobřeží hezkou stezkou přes několik pláží hustou vegetací macchie. Cestou se kocháme úžasnými výhedy na různé zátoky, na zasněžené hory v pozadí, prohlížíme si úžasné místo posledního odpočinku místní rodiny a navštěvujeme kostelík nedaleko vesnice.

Následně si dopřáváme bohaté pozdní snídaně přímo na oblázkové pláži. Paráda. Následně testujeme vodu, mohla by být teplejší, ale dalo se to přežít.

Když se čas blíží k poledni, vyrážíme podél východního pobřeží směrem na jih. Kocháme se nádhernými výhledy a obdivujeme místní květenu.

Po cestě stavíme ve městečku Calvi, kde si projdeme nábřeží s pěknými jachtami, odkud máme ten správný výhled na citadelu. Otestujeme zmrzlinu, která je vynikající, i když docela drahá.

Vzrušení zažíváme při odjezdu z parkoviště, kde důmyslný systém dvou závor, který má eliminovat průjezd více aut za sebou nepočítá s délkou našich aut a my se ocitáme v pasti. Následuje telefonát na místního správce, který během chvilky doráží na místo. Vyslechneme si proslov napřed ve francouštině a následně v angličtině, že tam nemáme co dělat a zda-li jsme viděli cedulku na začátku parkoviště, ale potom ochotně odblokovává závory a pouští nás ven.

Pokračujeme dále na jich až na Plage de Bussaglia, kde nacházíme hezké místo na přespání. Večerní západ slunce, grilovačka a ohýnek jsou skvělou tečkou za celým dnem.

Ráno hledíme na zataženou oblohu. Je teplo a my věříme, že se postupně vyčasí. Nicméně prší skoro celé dopoledne  a až před polednem se počasí vylepšuje a my se přesouváme do oblasti Calanche, kde absolvujeme dva treky mezi úžasnými červenými skalami. Na závěr si dáváme speciální kaštanové pivo ve vesničce Piana a přejíždíme zakempovat na pláž, kde si užíváme hezký večer při grilovačce.

Úterní ráno zahajujeme snídaní  na pláži. Před obědem přejíždíme do hor k městečku Tolla, kde po obědě absolvujeme stejnojmennou ferratu nad místní přehradou. Moc hezká, vzdušná ferrata s lanovým mostem a neuvěřitelnými výhledy na kaňon a přehradu.

Na večer se přesouváme opět k moři nedaleko městečka Bonifacio.

Snídáme na molu malé mariny a po pár kilometrech přijíždíme k vojenské základně kousek od Bonifacia, odkud jdeme po útesech podívat se na zajímavou citadelu vystavěnou nad útesy a na námořní hřbitov, který je vybudován na konci ostrohu, na kterém je město Bonifacio na jihu Korsiky vystavěno. Po prohlídce města jde skupina B na oběd do přístavu a chlapi se vydávají zpět pro auta.

Setkání všech v přístavu klapne na jedničku, čímž můžeme přejet na nejhezčí pláže Korsiky. Po domluvě s majitelem zavřeného kempu parkujeme kousek od pláže Palombaggia. Jdeme se vykoupat a pak opět grilujeme a užíváme si příjemného tepla, které se nám v Čechách nedostávalo.

Na čtvrtek máme nenáročný program, a proto z hezkého místa příliš nepospícháme.

Dopoledne relaxujeme a užíváme si sluníčka. V poledne pak vyrážíme do hor, kde v oblasti Bavella absolvujeme trek kolem kaskád du Polischellu.

Na večer se přesouváme do nedalekého campu Ponte Grossu odkud bychom měli následující den absolvovat Corsica forest canyoning.

Páteční ráno nám svítí sluníčko. Vše klape dle plánu a my po 10.hodině vyrážíme do skal s naším průvodcem Viliemem. Po 10ti minutové jízdě autem a 20ti minutové chůzi v neoprenech jsme na začátku našeho dobrodružství  v kaňonu.

Hned na začátku nás průvodce upozorňuje, že je to trochu brutal, ale postupně všichni absolvujeme přes 9 metrů dlouhou skluzavku a postupně si zvykáme na nástrahy kaskád, tůněk a balvanů. Absolvujeme nespočet skoků, několik skluzavek, plaveme a skáčeme  … Je to pecka. A na závěr skluzavka po zádech s následným skokem … Slušný adrenalin !!!

Večer jsme přejeli k Bastii, odkud nás hned ráno čeká trajekt zpátky do Livorna. ....

Canyoning na Korsice.