1706 Chorvatsko - yachting

Po příletu do Dubrovníku se přesouváme cca 30 km do mariny. A protože jsem už par let v Chorvatsku nebyl, jsem zvědav, zda-li se v přístupu místních k cizincům něco změnilo. Ani náhodou. Nikoho v Marině nezajímá ani pas ani to, zdali mám adekvátní oprávněni pro řízení lodi. Všechny zajímali jen peníze. Musíš zaplatit tranzit log - 210 EUR. Raději se ptám dvakrat, jestli jsem dobře rozuměl... Rozuměl. Platím 220 a marně čekám na zpátek. Též musím 2x zopakovat, ze chci 10 EUR zpět. Nemáme. O.K. tak kuna. Dostávám 60 kuna. Omlouvám se, ale trvám na tom, ze je to špatně. S kyselým obličejem dostávám dalších 20 kuna. V zápětí jsem informován, že papiry od lodě jsou na recepci, kde budu muset zaplatit za stáni v marine. Při oznámení částky málem omdlevám. Chtějí na mě dalších 950 kuna. Tím můj smysl pro humor konči a voláme na agenturu co to má znamenat. Po nepříjemném rozhovoru jsme ujištění, že nám poplatek na konci plavby vrátí. Uvidíme. Při požadavku na přejímku lodi jsme ubezpečeni, že technik dorazí do 30 minut. Ani náhodou. Po třech hodinách čekání, když opět ztropíme scénu a po několika telefonátech dorazí chlápek, který očividně vidí loď poprve. V půl osmé večer máme konečně převzatou loď a jedeme se taxikem podívat do centra Dubrovníku.

V neděli vyrážime z Dubrovníku směr jih ostrova Mljet. Kolem poledního zastavujeme v malé zátoce ostrova Lopud. Testujeme teplotu vody a s překvapením zjišťujeme, ze koupání je příjemné.  Dáme lehký oběd. Fouká kolem 5 uzlu a tak trénujeme práci se spinakrem. Na večer připlouváme na jih ostrova Mljet do zátoky Saplunara. U břehu se nás ujímá chlapec na lodi, který nám pomáhá s vyvázáním k boji a ukazuje nám, kterou hospodu máme navštívit. Koupeme se, trénujeme na paddleboardu, který přivezl Alan s sebou a v sedm hodin nás klučina vyzvedává, aby nás převezl na břeh. Venkovní nová hospudka nad zálivem je příjemná, jídlo dobré, ceny chorvatské.

V pondělí ráno po koupačce vyrážime na břeh, abychom otestovali drona, kterého máme s sebou. První testovací lety dopadají nad očekávání dobře a před jedenáctou vyrážíme podél západního pobřeží Mljetu na sever. Opět fouká jen slabě, a proto volíme další trénink se spinakrem. Při vytahování zjišťujeme, ze nám nefunguje spinakrový výtah. Petr frčí na vrchol stěžně místo spinakru. Daří se mu přehodit lana na vrcholu stěžně a za chvíli už mastime krásných 5 uzlu na mírnou stoupačku s perfektně vytrimovaným prádlem. K večeru i slabý větřik ustává a my míříme na severovýchodě ostrova Mljet do zátoky Polače. V krasné zátoce opět pilujeme styl na paddelboardu, koupeme se a uživáme si hezkého západu slunce.

Úterý. Po snídani vyrážíme na trek do národního parku Mljet. Postupně obdivujeme horskou květenu, jezera i zámeček na ostrově. Na zpáteční cestě si prohlížíme vysoko nad horskou vesničkou malý kostelik a obloukem se vracíme zpět k zálivu, kde kotvime s naší lodí. Část posádky jde nakupovat, zbytek jde připravit loď k vyplutí. Kolem 11. hodiny vyrážime směr Lastovo. Fouká kolem 15 uzlu a my se na zadobočni vítr slušným tempem přesouváne k dalšímu vytčenemu cíli. Vítr postupně slábne, a proto se rozhodujeme na závěr plavby vyměnit genu za spinaker. Avšak k velkému překvapeni nám nejde natočit motor. Po chvilce studování a hledání přepínačů objevujeme emergency spínač, kterým dostáváme potřebné napětí na startér a motor naskočí. V klidném tempu pak vjíždíme do severozápadní zátoky ostrova Lastovo. Ještě než stačíme pořádně zakotvit přijíždí strážci lokality a inkasují od nás 120 kun s komentářem, že jsme v národním parku. Večer se koupeme, jezdíme na paddelboardu a jdeme k místním na večeři.

Středa. Kvůli předpovědi počasí stáváme hodně brzy. Vyplouváme před sedmou hodinou a na zadobočni vítr mastime 8 uzly směr Korčula. K ostrovu přijiždíme právě v okamžiku, kdy vítr ústává. S využitím techniky a dat je plánování sranda :) . Po koupacce a jídle se přesouváme do městečka Vela Luka, a protože na městském mole je plno , vybíráme si bojku kousek od centra. Jsme v Chorvatsku a tak během chvíle dorazí zástupce přístavu a v zápětí jsme o 150 kuna lehčí. Pomoci dronu děláme par leteckých záběrů a potom se jdeme projít po městečku a následně absolvujeme výšlap k jeskyni, která je nad městem. Odsud jsou moc hezké výhledy na cele město i zátoku. Večeřime na promenadě u moře, dáme doutník na nedaleké městské plažičce a jdeme spát.

Čtvrtek. Z Korčuli valíme po deváté hodině za solidního větru. Míříme na Sv. Klement u Hvaru a máme to na čistou stoupacku. Vítr postupně sílí a my musíme refovat. Loď upaluje přes 7 uzlu za hodinu a my po polední kotvime na Sv. Klementovi, kde si dopřávame oběda a siesty. Vítr zesiluje a my se v pozdním odpoledni přesouváme do městečka Stari Grad na ostrově Hvar. Cestu nám komplikují vysoké vlny a vítr přes 25 uzlu. Jen na genu svištíme rychlostí přes 8 uzlu. Při příjezdu do městečka nás překvapuje rozsáhlé úplně nové městské molo. Za noc platíme 540 kuna a jdeme se podívat do města, které na rozdíl od ostatních působí příjemným klidným dojmem. Večerní idylu kazí snad jen šílený opilecký zpěv českých cykloturistů na dvou velkých výletnich lodích.

Pátek. Dopoledne prakticky nefouká a my na motor přejíždíme z Hvaru na Brač do městečka Milna, kde plánujeme natankovat, abychom se nemuseli ve Splitu mačkat. Bohužel, tento nápad asi měla většina vracejících se posádek, protože u pumpy to byl docela masakr. Uvítali jsme, že konečně můžeme proi stabilizaci lodě ve frontě použít propeler, protože fronta se kupodivu vytvořila proti větru, který se pomalu začal zvedat. Toho jsme využili po natankování a na spinakr vyrazili směr Split, do mariny Kaštela. Předání lodi proběhlo bez konfliktů a my mohli v klidu večer vyrazit do Splitu. Překvapilo nás, jak rušné centrum bylo.

Sobota. V 9 hodin opouštíme loď a vydáváme se do nedalekého Trogiru, protože máme dost času a zároveň se letiště nachází právě u tohoto hezkého historického městečka. Testujeme kvality služeb chorvatského Uber a bez problémů se následně přesouváme na letiště. Za týden jsme upluli 180 NM, postupně si vyzkoušeli všechny směry větru, zajezdili si na spinakr i v silném větru s vlnami. Akci hodnotíme jako zdařilou, určitě si od Chorvatska vzhledem k jejich trvale natažené ruce zřejmě trochu odpočineme a za rok ... Např. na British Virgin Islands :).