1707 Řecko - Corfu

1 Cesta do Řecka

Vyrážíme 30.6. dopoledne.  Praha i D1 je v mezích možností a až na maďarsko-srbské hranice cesta ubíhá docela slušně. Na hranicích se Srbskemsi vystojíme cca 2 hodinovou frontu, kdy největší bordel dělají němečtí turci. Již v noci přijíždíme na námi dobře známé místo v Srbsku u jezera Palič, kde je moc hezké místo na přespání u starodávného větrného mlýna.

V sobotu vyrážíme častně ráno s cílem dorazit až k Soluni k moři. Cesta plyne docela dobře, zdržení nastává pouze na Makedonské hranici. Až řecká hranice nás probouzí z letargie, kdy s námi komunikuje anglicky mladý řek, který nás vítá v Řecku, ptá se kam jedeme a když se dozvídá, že na Corfu, říká, kam všude musíme zajet, protože z tohoto ostrova pochází. Po předchozích balkánských studených otrávených čumácích je to příjemná vzpruha.

Již za tmy přijíždíme na Golden Beach, ale po cca 30 minutách přichází postarší dáma a v lehce podnapilém stavu nám vysvětluje, že nechce, abychom v její blízkosti trávili noc. Nevadí, před půlnocí kousek popojíždíme a parkujeme přímo na pláži nedaleko Soluně.

Nedělní dopoledne věnujeme relaxu a koupání a odpoledne vyrážíme do vnitrozemí ke klášterům Meteora, které plánujeme další den navštívit.

2 Kláštery Meteora

K Meteorám přijíždíme na večer při západu slunce. Zjevuje se námúžasné panorama s kláštery a bizarními skalními uskupeními. Kocháme se neuvěřitelnými pohledy a čekáme na západ slunce. Opravdu krásná scenérie.

K přespání volíme neformální steelplatz u hospody Arsenis, která se nachází v přímém sousedství klášterů nad olivovými háji. Přijímáme pozvání majitele a jdeme na pivko, víno a lehkou večeři. Vyslechneme si přednášku o úrovni evropských turistů, nicméně posezení i jídlo je fajn.  Večer ještě grilujeme a užíváme si večerního tepla.

Ráno se snažíme být mezi prvními při návštěvě největšího kláštera Great Meteoron, který patří mezi nejstarší a největší. Předhlavním náporem stíháme prohlídku ještě druhého krásného kláštera Holy Monastery of Varlaam, který nás seznamuje s aktuálním životem mnichů. Na jednom z vysvěcených míst uvádíme naše jména s příslibem, že se při cečerní modlitbě budou mniši modlit za naše zdraví. Zajímavá zkušenost.

Odpoledne se pak přesouváme na západní pobřeží Řecka nad  přístavní město Igumenitsa, kde si ještě ověřujeme možnosti trajektového spojení na Corfu a pak již míříme na příjemné řecké pláže.

3 Pláže západního pobřeží Řecka

Jako první si vybíráme pláž hned v blízkosti města Igumenitsa. Jedná se o hezkou písečnou pláž, jejíž součástí je i stín pod korkovníky a nedaleký bar. Relaxujeme, koupeme se, … Večer jdeme vyzkoušet plážový bar a následně grilujeme přímo na pláži při úžasném západu slunce. Pohodu a klid naruší až pozdní příjezd lokální policie, která nám nekompromisně oznamuje, že pokud do 10 minut neopustíme pláž, budou nám nuceni udělit pokutu. Nesmlouváme, je jasné, že borci plní jen svojí povinnost a proto chvíli před půlnocí balíme a popojíždíme o 20 km blíže k albánským hranicím. Přejezd je trochu náročnější a není to způsobeno kvalitou silnic, ale nakonec přijíždíme na moc hezké místo bez civilizace. Obytňáky stavíme pod mohutné javory jen pár metrů od moře. Sen všech karavanistů. Nadšení je ještě umocněno ráno, když zjišťujeme, že na pláži je funkční sprcha. Na místě vydržíme dva dny.

4 Corfu

Ve čtvrtek v poledne usoudíme, že lenošení již bylo dost, a proto balíme a vyrážíme do Igumenitsy, kde kupujeme lístky na trajekt směr Corfu. Po dvouhodinové plavbě vyjíždíme z trajektu a pokračujeme na sever ostrova, kde máme vytipované místo na hezké oblázkové pláži v sousedství přírodního parku. Večer grilujeme na pláži a užíváme si romantického večera.

Ráno někteří vyráží na obhlídku parku, ostatní se koupou a sluní. Na večer se přesouváme  o dalších pár kilometrů na sever k městečku Peleko, kde po dohodě s majiteli restaurace Ammus necháváme auta na travnaté ploše v blízkosti restaurace a jen pár kroků od moře a bazénu, který můžeme používat. Místo je perfektní. Večer jdeme na večeři, abychom ochutnali skvělou řeckou kuchyni. Testujeme chobotnici, kalamáry, krevety a další skvělé pochutiny, které nabízí moře a Řekové.

Místo se všem líbí na tolik, že zde trávíme i celé sobotní dopoledne a málem nestihneme ani přejezd do mariny Goudia, kde na nás čeká 48 stop velký katamarán. Nicméně po třetí hodině dorážíme na místo, kde si přebíráme loď za asistence velmi příjemného skippera Toma.

5 Katamaran -severní a západní pobřeží Corfu

Po převzetí lodě a nalodění hned v sobotu na večer vyrážíme z přístavu Goudia směrem na sever, abychom nemuseli spát v marině. Po 6 NM kotvíme v příjemné malé zátoce hned vedle luxusní jachty a užíváme si koupačky a prvního večera na lodi. Vstyčujeme českou vlajku a připíjíme na zdraví Neptunovi, aby naše plavba byla bez problémů.

V neděli ráno pokračujeme na sever  a po poledni kotvíme u Canal d Amor beach, kde si povinně všichni proplují tunelem lásky. Někteří si dokonce skočí z jedné ze skal, kterých je zde nespočet. Celé seveerní pobřeží je velmi členité a skalnaté, tvořené zajímavými pískovcovými útvary.

V pozdním odpoledni pak obeplouváme mys Drastis a míříme podél západního pobřeží na jih. Kotvíme u Palaiokastritsa beach, která se nachází na severozápadě Corfu. Starověké báje říkají, že v těchto místech Odysseus poprvé uviděl Odysseu. Kostelík na tomto místě pochází z 12.století.

Opět se koupeme, grilujeme a také slavíme 4. tzv. "květinové" výročí svatby Kuku.

Pondělní ráno vyrážíme častně, protože nás čeká plavba podél celého západního pobřeží až na ostrov Paxos. Po cestě stavíme pro benzín do člunu, ale zjišťujeme, že benzínka nedaleko pláže je zavřená. Proto využíváme přívětivosti místních turistů a necháváme se odvést autem k benzínce, která je asi 5 km od pobřeží. Vše zvládáme v docela dobrém čase a již po poledni kotvíme v místě, kde se střetává ionské moře s jezerem Kornison. Odpoledne pak pokračujeme na ostrov Paxos.

6 ostrov Paxos a Antipaxos

Při vjezdu do zátoky Lakka na ostrově Paxos nastává lehké zděšení, protože zátoka je úplně plná lodí. Později jich napočítáme 80. Díky manévrovatelnosti CATu a také díky nižšímu ponoru se nám nakonec daří zakotvit a vyvázat se na docela dobrém místě. A protože městečko Lakka má velmi dobrou pověst, brzy vyrážíme na gumáku do šumu. Městečko je opravdu velmi hezké, je zřejmé, odkud sem tečou peníze. Daří se nám najít velmi příjemnou a hlavně kvalitní řeckou restauraci, kde testujeme snad všechny možné řecké speciality. Obsluhující personál je velmi příjemný a dokoncce máme možnost se jít podívat do kuchyně, jak se vše připravuje.  Totálně nacpaní se vracíme na loď a někteří si ještě neodpustí zákusek v podání zmrzliny. Na lodi dáme panáčka na dobré trávení a jdeme spinkat.

Druhý den vyrážíme podél západního pobřeží Paxosu, kde se nachází spousty útesů a jeskyň. A protože moc nefouká, kotvíme u některých z nich, abychom si je lépe prohlédli. Slunce , které se odráží ve vodě a kamenné dno, které se střídá s pískem, vytváří úžasné barevné kombinace všech nádechů modré. Některé jeskyně proplaváváme, jiné projíždíme na gumovém člunu.

K večeru pak za mírného větru přeplouváme na zadní vítr a na motýla na vedlejší ostrov Antipaxos, kde kotvíme v moc hezké zátoce na severozápadě ostrova prakticky sami bez civilizace, což je příjemná změna od přeplněné zátoky Lakka na ostrově Paxos.

Ráno svezeme děti na kruhu a před polednem míříme do městečka Gaios na ostrově Paxos, abychom si dali zmrzku a frapé. Máme štěstí, protože po složitějších manévrech v průlivu při vyhýbání se výletním lodím se nám daří kotvit přímo na městském mole. Prohlédneme si městečko a přímo u lodi si dáváme kafíčko a zmrzku. Zábava začíná při snaze vyplout, protože zjišťujeme, že vedlejší loď má kotvu přes naší. Vyprošťování v úzkém průlivu budí pozornost všech přítomných, ale nakonec se nám daří naší kotvu vyprostit a my můžeme na plachty pokračovat směr Sivota.

7 Sivota a východní pobřeží Corfu

Do Sivoty připlouváme již v pozdním podvečeru a proto plánujeme využít poslední místo v místním přístavu. Avšak cena 27 Euro pouze za stání se nám zdá příliš vysoká a proto přejíždíme o 300 metrů dále napříč zátoky a vyvazujeme se ke břehu. Stání perfektní, zdarma a jsme ještě blíž k promenádě, než bychom byly v přístavu.

Neváháme a vyrážíme do víru nočního života. Projdeme se po promenádě a vybíráme si příjemnou hospůdku přímo u moře s výhledem na náš katamarán.Řecká kuchyně je opět výborná a my s plnými bříšky již za tmy jdeme do hajan.

Další den se dopoledne koupeme, protože je úplné bezvětří a až po obědě opět na mírný zadobok přejíždíme k břehům Corfu . Kotvíme u městečka Petiti. Koupeme se, opět si jdeme dát na břech frapé se zmrzlinou do nedaleké Garden restaurace s moc hezkým výhledem na zátoku a kotvící lodě. Večer je teplý, což vybízí k posezení na přídi při dobré metaxe a doutníku.

Předposlední den plujeme podél pobřeží a v době oběda kotvíme u myššího ostrůvku, kde je moc hezký kostelík z 11.století. Nicméně ještě větší atrakcí jsou přistávající a vzlétající letadla, která nám létají jen pár metrů od stěžně. Koupeme se a nemůžeme se této podívané nabažit.

Pozdě odpoledne pak proplouváme podél starého města Kerkira, obdivujeme ohromná plovoucí města, která kotví v přístavu a sami parkujeme jen asi 1 NM od našeho domovského přístavu, abychom si užili poslední večer a noc na lodi.

V sobotu časně ráno vyplouváme, abychom stihli ještě natankovat a přesně v 8.30, jak jsme měli domluveno přirážíme k molu v marině Goudia, kde jsme již očekáváni.

Plavba proběhla bez komplikací a náš katamarán Salina 48 s názvem Melina nám umožnil i díky dobrému počasí prozkoumat celé okolí ostrova Corfu a přilehlých ostrovů Paxos a Antipaxos. Možná jen mohlo trochu víc foukat, ale jinak to bylo skvělé.

8 z Corfu zpět domů

Po odevzdání lodě si dáváme snídani v marině u bazénu. Mimochodem marina je skvěle vybavená. V poledne se naloďujeme na trajekt do Igumenitsy a pak již po dálnici upalujeme směr Soluň, kde plánujeme přespat.

Pro přespání využíváme volného prostranství u městečka Nea Michaniona, které je hned u Soluně. Na pláži je jen malý bar a skvělý Kostas, se kterým příjemně poklábosíme . Otestujeme místní specialitu, která chutná obdobně jako slivovice s džusem a pohostinství kompenzujeme českým pivem, ze kterého je Kostas nadšený.

Druhý den se postupně prokoušeme přes hranice Makedonie a Srbska, abychom opět přespali u starého větrného mlýna, tj. na stejném místě jako při cestě do Řecka. V pondělí na večer pak již parkujeme u našeho domu.