1408 Dolomity - ferraty

Za dalším sportovním zážitkem jsme vyrazili do italských Dolomit. Zajištěné cesty, které jsou budovány s velkým úsilím, dávají možnost vysokohorským turistům, aby se dostali též na místa, která jsou normálně dostypné pouze horolezcům. Nacházejí se na nich úseky jištěné ocelovým lanem, žebříky či kramlemi, které slouží jako pomůcka při výstupu s jištěním pomocí ferratového setu. Tyto zajištěné cesty se v italské terminologii nazývají Via ferrata. V Dolomitech je těchto zajištěných cest opravdu hodně, s různou mírou obtížnosti. My jsme si vybrali oblast v okolí Cortiny a Passo Falzzarega.

Prví ferrata byla modré obtížnosti s názvem Via ferrata Giovanni Barbara:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ještě odpoledne jsme se s ohledem na počasí rozhodli zrealizovat další modrou ferratu z Cortiny s názvem Via ferrata Lamon. Zde jsme však podcenili výšku, ve které se ferrata nachází. V nadmořské výšce nad 3000 mnm již ležel sníh a překonávat sněhová pole bylo náročnější, než jsme předpokládali. Důsledkem toho byl výrazně delší čas na zdolání, čímž nám ujela poslední lanovka a my museli do Cortiny po svých. Návrat až za tmy nebyl úplně komfortní.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Další den jsme se rozhodli pokořit jednu z nejtěžších ferrat v Dolomitech - Via Tomaselli. Úžasná vzdušná ferrata, kde i otrlým se tají dech při pohledu do 300 m hloubek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Parádní akce. A protože jsme při návratu zpět měli pocit, že toho máme ještě málo, přidali jsme si menší ferratku na závěr, s názvem Kleiner Lagazuoi, což je vlastně 400 metrový výstup skalním tunelem, který byl vysekán za 1.světové války.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na závěr jsme chtěli ještě zvládnout jednu ferratu v oblasti Alta Badia,  a proto jsme přejeli nad známé městečko Corvara, odkud jsme ráno vyrazili na Via ferrata Pisciadutaig.

Bohužel, zde již počasí moc nepřálo, a tak jsme to před hlavním výstupem zabalili.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Pár rad a zkušeností z pohybu na ferratách: