1802 Kambodža

Pro mnohé je Kambodža zaostalou zemí, kam by se báli jet a vlastně by ani neměli důvod tam jet. Je pravda, že tato země byla v minulosti zmítána válkou a masakrem, který hraničí s genocidou. Léta konfliktu, kterému Khmerové museli čelit, zemi poznamenala a zpomalila její rozvoj. Avšak za poslední roky došlo k velkým změnám a Kambodža se stává stále atraktivnější.

My cestu plánovali již delší čas, avšak finální rozhodnutí padlo na podzim loňského roku, kdy jsme zakoupili levné letenky do Thajska.

Naše putování začíná 30.1. na letišti v Praze. Ruzyně, 6ti hodinový let do Dubaje, svižný přestup a dalších šest hodin do Bangkoku a jsme v Asii. Po krátké chvíli nacházíme autobus do centra a kolem 14. hodiny již špacírujeme po nejznámější třídě Bangkoku Khao San Road, kde máme hotel Rikka Inn. Po ubytování vyrážíme do ruchu velkoměsta. Testujeme asijskou kuchyni a prohlížíme si první královský buddhistický chrám Wat Bowonniwet Vihar a budhistickou čtvrť Banglamhu, kde mniši žijí a ve Wat Chana Songkhramu se již seznamujeme se zvyky budhů včetně zpěvu jejich sutry. Na konci naší cesty nás čeká přesun lodí po kanále zpět k hotelu, což je též nezapomenutelný zážitek, prootže nám chvíli trvá, než pochopíme thajský systém označování lodí a způsob nastupování a vystupování. Někteří pak ještě stihnou thajskou masáž a lokální pivo Chang.

Den 2.

Po snídani vyrážíme opět lodičkou ke královskému paláci. Chvili nám trvá, než si obstaráme vhodný oděv, protože šátek přes ruce a delší šortky nestačí.

Pak již vcházíme do prostor královského paláce a ocitáme se v jiném světě. Wat Phra Kaeo je považován za nejposvátnější buddhistický chrám v Thajsku. Je to silný nábožensko-politický symbol thajské společnosti a nachází se v historickém centru Bangkoku v areálu Královského paláce. Snad jen těch lidí by mohlo být výrazně méně. Grand Royal Palace byl postavený králem Phra Phutthayotfa Chulalokem (známým jako Rama I), který byl také zakladatelem současné královské dynastie a tento palác sloužil jako dům královskému dvoru až do roku 1925. Dnes je část přístupná veřejnosti.

Palác je ve skutečnosti velkým komplexem budov. Existuje zde mnoho menších paláců, zahrad, sálů a nádvoří. Je rozdělen do tří hlavních zón - Vnitřní dvůr, kde sídlí královské kanceláře a chrám smaragdového Buddhy, který je hlavním lákadlem s obrovskou sochou Buddhy. Středový dvůr a poslední část komplexu, známá jako Inner Court, je soukromou oblastí vyhrazenou králi a královně.

Po prohlídce dáváme lehký oběd a pokračujeme k ležícímu budhovy - Reclining Buddha, což je chrám, který postavil Rama III. v roce 1832. Socha je vysoká 15 metrů a dlouhá 46 metrů a během své poslední nemoci zobrazuje Buddhu v ležící poloze. Výraz představuje jeho vstup do Nirvany.

Následně se část výpravy přesouvá tuktukem k hotelovému bazénu a my pokračujeme prohlídkou dalších komplexů a památek Bangkoku. Za zmínku stojí určitě Wat Ratchanaddaram. Tento buddhistický chrám se také nazývá Loha Prasat, což znamená kovový hrad nebo kovový klášter. To je pojmenované po jeho kovových věžích, které z ní činí jediný svého druhu na světě. Chrám má 37 kovových věží, které představují 37 buddhistických ctností. Wat měl být kopií podobného buddhistického chrámu na Srí Lance, který je nyní zničen. Ačkoli jeho stavba začala v 19. století, byla dokončena nedávno. Podaří se nám vylést až na vrchol, odkud je nádherný výhled na město.

Pak už jen masáž, večeře, bar s živou hudbou, bazén a spát :).

 Den 3.

Tento den je vyhrazen přesunu z Bangkoku do Kambodži, konkrétně do města Battambang.

Na hranice využíváme express bus, který nás vysazuje pár kilometrů před hranicemi s informací, že dostaneme jídlo a mezitím nám vyřídí víza. Víme, že je to past na turisty a odmítáme. Ostatní akceptují a my po diskusi pokračujeme na hranice přivolaným minibusem, kde vyřizujeme víza o 300 Kč levněji. Pak již pokračujeme normální kambodžkou autobusovou linkou až do Battambangu. Po cestě jsme naložili několik kol, vyložili a naložili spousty balíků a nakonec se dokodrcali až na hotel, kde nás mile přivítali. Velcome drink v podobě kokosu, bohatá večeře a nakonec oslava svátku u bazénu.

Den 4.

Ráno u snídaně zvládáme zamluvit hotel v Siem Reapu včetně dopravy lodí a domlouváme si tuktuky na dnešní výlet po okolí Battambangu. Po krátké koupačce v bazénu vyrážíme. První zastávka je u chovné stanice, kam okolní zemědělci přiváží své kravky oplodnit. 10 USD za skok je prý velký business. Stačíme ještě otestovat citronové mravence a již frčíme dál. Další zastávka je u ohniště, kde se grilují krysy. Po krátkém přemlouvání neodoláme a všichni jednoho testujeme. Docela dobré.

Po kratší jízdě stavíme u bambus trail. V průvodci píší, že je to zážitek, ale ve skutečnosti je to cca 40 minutové svezení na drezíně za 5 USD. Po předchozích zážitcích příliš velká komerce.

Pokračujeme dál k posvátnému chrámu z 12.století. Před absolvováním 358 schodů testujeme grilované šneky a pak již šlapeme vzhůru. Někteří v doprovodu malých dětí s vějířem, aby tuto tůru bez problémů zvládli :). Absolvujeme budhistický ceremoniál za šťastné dny a pak zase dolů.

Před západem slunce popojíždíme k Phnom Sampeau, což je kopec cca 7 mil jihozápadně od Battambangu, kde se nachází jeskyně, do které rudí kmérové v 70.letech naházeli velké množství kambodžanů z celého okolí. Dnes je to pietní místo s ležícím budhou. K jeskyni nás vyváží jeep a jízda je opravdovým zážitkem. Na vrcholu se pak nachází chrámový komplex, kde je možné vidět kromě duchovních míst též místní opice a z vrcholu je krásný západ slunce a též je vidět diamantová hora. Po transferu dolů ještě stihneme neuvěřitelný úkaz, kdy tisíce netopýrů opouští místní jeskyni.

Pozdní večer pak opět trávíme u bazénu, kde dostáváme lokální večeři při místní hudbě. Super den.

Den 5.

Stáváme v 6 hodin a v 6.30 už sedíme v tuktuku a jedeme do malého říčního přístavu odkud vyrážíme lodí do Siem Reapu. Cesta trvá 7 hodin a my můžeme pozorovat nejen přírod, ale hlavně skutečný život kambodžanů. Často je to pohled docvela smutný, i když se zdá, že lidé jsou spokojení a rozhodně jejich život není zatížen námi známým stresem z uspěchané doby.

V plovoucích vesnicích se chlapi starají v drtivé většině o rybolov, někteří provozují drobné obchůdky a zbytek farmaří na malých políčkách.

Po čtrnácté hodině nás loď vysazuje asi 12 km před Siam Reapem a my musíme pokračovat po souši. Cena za místní tuktuk se nám zdá příliš vysoká a tak si domlouváme odvoz autem u místního restauratéra. Když si u něj dáme pár piv a oběd, sděluje nám, že se omlouvá, ale že nás odvést nemůže, protože dopravu má pod palcem místní gang a že by dopadl špatně. Nechce se nám vrátit se zpět ke kuplířům s tuktuky a tak voláme na hotel, aby nám zajistili dopravu. Vše nakonec dopadne dobře a v 17 hodin se již ubytováváme v centru města v hotýlku Unique Angkor Villa. Po velcome drinku a koupačce v bazénu vyrážíme na večer do víru nočního života. Prohlédneme si centrum města a několik night marketů a končíme den v hotelové hospůdce u dobré večeře.

Den 6.

Dnes si konečně trochu přispíme. U snídaně se sejdeme až v 9.30 hodin. Předtím trochu pracujeme a využíváme bazénu k částečné relaxaci. Až před 11. hodinou vyrážíme tuktukem směr Angkor.

A naší první zastávkou je samozřejmě jeden z divů světa, chrám Angkor Wat. Byl postaven počátkem 12. století pro krále Súrjavarmana II. jako královský chrám a je největším a nejlépe zachovalým chrámem celé oblasti a jako jediný zůstal významným náboženským centrem od svého založení – nejprve hinduistickým, poté buddhistickým. Chrám je vrcholným příkladem khmerské architektury, stal se symbolem Kambodže a je zobrazen na její státní vlajce. Se svou celkovou výměrou kolem 1 km² je navíc považován za nejrozlehlejší náboženský komplex na světě.

Angkor Wat spojuje dva základní směry khmerské architektury, chrámový vrch a chrám s galeriemi. Má představovat mýtickou horu Méru, což je v hinduistické mytologii domov bohů.

Po prohlídce pokračujeme ke komplexu Bayon, což je starý kamenný chrám a je to jeden z nejslavnějších chrámů zachovaných z doby Angkorské říše. Byl postaven na přelomu 12. a 13. století, v době vlády Džajavarmana VII., jakožto ústřední chrám hlavního města - Angkor Thomu. Je umístěn přesně uprostřed tohoto čtvercového městského komplexu, na místě střetu severo-jižní a východo-západní osy. Chrám má pyramidovitý tvar symbolisující též posvátnou hinduistickou horu Méru, ale odlišuje se od těch předcházejících množstvím věží, které jsou ze všech čtyř stran zdobeny obřími tvářemi.

Pak již pěšky buší pokračujeme přes Phimeanakas k slonním terasám, které se používali na hry, festivaly a veřejné obřady. Tato 300 metrů dlouhá terasa byla postavena též za vlády krále Jayavarmana VII., Který každý den naslouchal stížnostem občanů svého království. Sloni vytesaní do terasy vypadají a slouží jako sloupky.

Na závěr, již při západu slunce, navštěvujeme Ta Prohm, který je místem klidu a ticha, které kontrastuje s důvodem, proč je tak populární. Chrám byl též používán jako jedno z filmových míst pro Tomb Raider.

Chrám má zvláštní kouzlo kvůli tomu, že je postupně zarůstán vegetací. Zdi se zdají být pohlceni džunglí, která roste všude kolem.

Od doby, kdy byl chrám opuštěn v 15. století, se nic nezměnilo a člověk má pocit, že se se vrátil v době. Inspirován nesčetnými spisovateli, básníky a umělci, chrám nyní patří k nejnavštěvovanějším místům v Siem Reap.

Večer relaxujeme u bazénu a po večeři vyrážíme opět do centra Siem Reapu, abychom se pokochali nočním životem.

Den 7.

Po snídani bereme tuktuky a vyrážíme ze Siem Reapu na jih. Po půl hodince zastavujeme u krokodýlí farmy. Prohlédnout si tyto zvířátka z blízka je skutečně zážitek. Zároveň můžeme hned vedle v močálech sledovat lov žab. Borec po pás v močále loví pomocí dvou bambusových tyčí a elektrického proudu z baterky, kterou má na zádech.

Z krokodýlí farmy přejíždíme cca 20 km na Silk farm. Seznamujeme se s Bourcem morušovým, což je noční motýl, který je producentem hedvábí. Z hlediska reprodukce je úplně závislý na člověku a ve volné přírodě se již nevyskytuje. Kokon je tvořen jediným nepřerušeným hedvábným vláknem, které je od 300 do 900 metrů dlouhé. Vlákna jsou velmi jemná a lesklá, mají kolem 10 mikrometrů v průměru. K výrobě 1 kilogramu hedvábí je potřeba asi 2–3 tisíce kusů kokonů. Je zajímavé vidět celý proces až po zpracování na tkalcovských strojích.

Po návratu do města testujeme lokální hospodu, kde si dáváme kambodžké točené pivo a opět výborné jídlo. Mimo jiné i pečené žáby. Večer trávíme u bazénu, kde slavíme kamarádovo narozeniny.

Den 8.

Ráno nikam nespěcháme a tak si dopřáváme delšího spánku a lenošení u bazénu, protože večer nás čeká přesun na jih Kambodže. Odpoledne vyrážíme do města, abychom si prošli místní starý trh a pořídili pár dárků. Též si užíváme příjemnou pouliční masáž a jídlo v místní hospodě.

V 8 hodin večer již vyhlížíme auto, které nás popoveze od hotelu cca 500 metrů ke spacímu autobusu, kterým se přesouváme na jih Kambodže. Jedeme celou noc a spát se příliš nedá. Autobus je překlimatizován, takže je v něm opravdu kosa, každou chvíli stavíme, když si řidiči vyřizují své kšeftíky a když už se zdá, že by člověk mohl usnout, tak pro jistotu hlasitě troubí. Nicméně ráno před 7. hodinou jsme ve městě Sihanoukville, kde přesedáme opět na malý náklaďáček, kterým se dopravujeme do přístavu. Nasedáme na rychloloď a po krátké chvíli již frčíme na ostrov Koh Rong.

Den 9.

Po příjezdu na Koh Rong snídáme na místním mole a potom nám chvíli trvá než seženeme loďku, která by nás odvezla do našeho rezortu. Po několika pokusech se nám daří domluvit se s místním rybářem a před 11.hodinou se již ubytováváme v příjemné chatce přímo na pláži.

Následuje koupačka, oběd, relaxace …

Den 10.

Vstáváme do větrnného dne. Po koupačce vyrážíme na průzkum ostrova. Cílem je získat nějakého skutra, aby přesun byl co nejefektivnější. Po asi 1 km chůzí pralesem přicházíme do vesničky, kde se nám daří jednoho skutra získat. Vašek na něm vyráží do přístavu s cílem získat další, my jdeme do přístavu podél pobřeží. Příjemný trek komčíme v místní vesničce s přístavem, kde si dáváme pivko a zjišťujeme, že přestože několik místních skutry nabízí, že vlastně na nich není kam jet, protože na ostrově žádné silnice ani slušné cesty nejsou. Domlouváme si zítřejší odvoz z ostrova a vyrážíme na zpáteční cestu.

Na večer vyrážíme do vedlejší zátoky na koupačku a večeři. Do chaty se vracíme už za tmy, chvíli posedíme, popijeme a jdeme spát.

 

Den 11.

Ráno nás vyzvedává místní domorodec s rybářskou loďkou přesně v dohodnutý čas a před jedenáctou již snídáme na pláži nedaleko přístavního mola. Polední příjezd lodi, která nás má odvést z Koh Rongu na pevninu se sice o hodinku opozdí, ale to je zřejmě v Asii normální. Nicméně, když dorazíme ve 2 hodiny odpoledne do Sihanoukville je jasné, že se tento den již do Thajska nepřesuneme. Měníme plány a hledáme ubytování přímo ve městě. Domlouváme se s tuktukářem, který nás za 3 dolary vozí po městě hledá vhodné ubytování, které nepatří čínským vlastníkům, protože po zkušenosti na Koh Rongu se snažíme této společnosti vyhnout, Po chvíli nacházíme levný penzion kousek od pláže. Jdeme se vykoupat, povečeříme a večer posedíme u sklenky slivovice.

Den 12.

Před 8. hodinou nás dle plánu vyzvedává tuktuk, který nás veze na autobusové nádraží, odkud máme jet do Tratu, respektive na ostrov Koh Chang, V půl deváté, místo autobusu, přijíždí minivan, do kterého nastupujeme a frčíme směr Thajsko.

Cesta ubíhá docela dobře, stavíme na oběd, dáváme si pořádnou porci ananasu a po 2. hodině přijíždíme na hranice. Procedura v parném počasí je docela zdlouhavá, ale po cca hodince máme veškeré formality za sebou a i návazný minivan, do kterého přestupuje ukazuje, že spolupráce dopravců docela rozumně funguje a my vyrážíme již po thajvanském území směr Trat a ostrov Koh Chang.

Zážitky z Thajska jsou zaznamenány v samostatném souboru.