1804 BVI - yachting

13.4.
Brzy ráno odlétáme z pražského letiště do Amsterdamu, abychom následně pokračovali směr Karibik. S 6ti hodinovým posunem již na večer startujeme ze Sant Maarten malým motorákem, avšak po půl hodině letu kapitán letadla ohlašuje nouzový stav a kvůli nízkému tlaku oleje jednoho z mnotorů se vracíme zpátky na letiště. Je zajímavé sledovat profesionální chování posádky, která vypla jeden motor a až nad letiště letěla pouze s jedním motorem. Na letišti nás již čekali záchranné složky v plné pohotovosti, avšak nouzové přistání proběhlo bez komplikací a my za další hodinu mohli pokračovat náhradním letadlem.
Po příletu na BVI k našemu překvapení zjišťujeme, že drtivá většina budov je stále poničená hurikánem a že i náš hotel není v úplně dobré kondici. A protože v pozdních hodinách v hotelu není ani žádný manažer, security nás posílá do vedlejšího hotelu.
14.4.
Dopoledne si prohlížíme centrum ostrova Tortola, které je velmi poškozené podzimním hurikánem. Kolem poledního přebíráme úplně novou loď Defour 412, kterou nám charterová společnost poskytla náhradou z naší objednanou, která též byla hurikánem zničená. Procedura je docela zdlouhavá, a protože se v nočních hodinách nesmí v Karibiku plout, necháváme vše až na ráno.
15.4.
Protože si stále nemůžeme zvyknout na časový posun stáváme hodně brzy. Po snídani pak zjišťujeme, že máme seknuté jedno lano do “sálinku”, čímž se naše vyplutí trochu zpožďuje, nicméně před polednem již vyplouváme na nejspodnější ostrov BVI, na ostrov Normen.
Čeká nás první šnorchlování na reefu, seznamování se s podmořským světem Karibiku plným překrásných ryb a rybiček a mnoha druhů korálů.
Večer grilujeme na lodi a užíváme si subtropického počasí.
16.4.
Vzdálenosti mezi jednotlivými ostrovy BVI jsou docela malé, a proto hodně času věnujeme šnorchlování a prozkoumávání pevniny. Odpoledne pak přejíždíme do Speanish Townu, kde plánujeme nsát pravý karibský život.
K našemu překvapení však město je opět velmi zdevastované, nikde žádný krámek ani hospůdka.
17.4.
Dopoledne ještě znovu monitorujeme zkázu, kterou po sobě nechal na ostrově Koda hurikán a odpoledne vyrážíme na druhou stran u souostroví do korálové zátoky. Večer se pak věnujeme šnorchlování a na večer sledujeme žraloky, kteří nás přišli navštívit až k lodi a jsou ochotni se nechat od nás krmit.
18.4.
 Vyrážíme docela brzy, protože nás čeká přeplavba na nejvzdálenější ostrov souostroví, na ostrov Anegada, který je jen pár metrů nad mořem. JIž příjezd je napínavý, protože musíme hledat cestu mezi korálovými útesy a hloubka vody pod kýlem je jen pár centimetrů. Nakonec zjišťujeme, že všechny boje jsou již obsazené a tak nám nezbývá než použít kotvu, i když vítr je stále kolem 20 uzlů a protože zátoka není vůbec krytá, otravuje nás nepříjemné vlnobití.
Na večer jdeme prozkoumat ostrov. Půjčujeme si skutry a objíždíme celý ostrov. Na nejhezčích místech šnorchlujeme a mě se zdaří nafotit velkou barakudu.
Večer nacházíme příjemnou funkční malou hospůdku přímo na pláži což nám umožňuje otestovat největší místní specialitu, pořádné obrovské lobstery.
19.4.
Na celé dopoledne si objednáváme místního průvodce a na jeho rychlém člunu vyrážíme za největšími zajímavostmi ostrova. Postupně nám ukazuje korálové útesy, nejhezčí místa na šnorchlování, vodní želvy, potopený vrak,  plameňáky a na závěr nás učí lovit ohromné mušle včetně jejich vyvrhnutí a jejich jezení za syrova. Bylo to super.
V pozdních večerních hodinách pak přejíždíme na ostrov nedaleko letiště.
20.4.
Po vydatné snídani a koupačce se přesouváme do želví zátoky. A protože je na břehu funkční hospoda, neváháme a snažíme se zjistit, kde ty želvy ve skutečnosti opravdu jsou. Recepční na nás nevěřícně kouká a pak odpovídá, že přeci ve vodě. Nevzdáváme se a důležitou informaci se snažíme získat od guyada. OPět kouká trochu nevěřícně a pak nám odpoví, ty jsou tady všude. Nevěřícně pro změnu koukáme my. A skutečně po návratu na loď za chvíli na nás z vody kouká obrovská vodní želva. Okamžitě bereme šnorchl a vyrážíme na korálové útesy, ale želvy jsou neuvěřitelně rychlé. A tak nám nezbývá než opět obdivovat nespočet rybiček, ale též korály, barakudy, rejnoka, ale i nejjedovatější rybu v Karibiku, tzv. Lionfish.
21.4.
Dopoledne se vydáváme prozkoumat vlastní ostrov, ale vegetace je neprostupná. Nakonec se nám podaří zdolat jeden z vrcholů a my se můžeme kochat dalekými pohledy na celé souostroví. Odpoledne pak doplachtíme do zátoky k letišti, protože ráno nás opustí dva členové posádky. Večer ještě popijeme a pogrilujeme, abychom si užili společně strávený čas.
22.4.
Po vysazení kluků na břehu vyplouváme směr ostrov John Van Dyck. Několikrát po cestě zmokneme, ale po cestě stihneme navštívit booble pool, hezký liduprázdný ostrůvek s písečnými plážemi a palmami a na večer dorazíme do hezké zátoky s poničenou, ale funkční vesničkou. Po koupačce vyrážíme na průzkum a postupně vidíme hezkou pláž, zničené lodě, kostel a hřbitov, ale též otestujeme bar, pekárnu a naše putování zakončíme v příjemné plážové hospůdce, kde oslavíme narozeniny jednoho z nás.
23.4.
Poslední den plavby obeplouváme hlavní ostrov Tortola a na stoupačku se vracíme do naší maríny. Ještě stihneme natankovat, vykoupat se a večer již kotvíme v domovské maríně.
24.4.
Dopoledne předáváme loď a poté se přesouváme do centra do hotelu, prootže letadlo nám letí až druhý den ráno.
Škoda, že příroda i malebnost Karibiku hodně utrpěla podzimním největším hurikánem svého druhu a ani po půl roce se z této zkázy oblast nedokázala vzpamatovat. Na druhé straně je třeba říci, že lidé jsou zde skvělí a že se snaží brát svůj úděl sportovně.
Jachtění je na BVI úžasné, protože teplota vody i vzduchu je příjemných 26 stupňů a vítr fouká konstantní kolem 20 uzlů, což je pro plachtění ideální.