1807 Itálie a Řecko

Den 1.

Vyrážíme v pátek 29.6. po 10.hodině směr Domažlice. Cesta po rychlosilnici B20 ubíhá docela svižně.  Před polednem ještě uděláme v Chamu potřebný nákup a pak už hurá do Alp. Za 11 EUR projíždíme Felbertauern tunel a večer přijíždíme za Lienz k soutězce Galitzenklamm. Večer ještě stihneme prošmejdit okolí, navštívit jeskynní kapličku a posedět u řeky Drávy.

Den 2.

Stáváme brzo a vyrážíme do soutězky na ferratu Galitzenklamm. Lezeme podél několika vodopádů až na hezkou vyhlídku, odkud je hezký výhled do údolí řeky Drávy. Po 10. hodině se vracíme k autům, dáváme si vydatnou snídani, někteří se jdou ještě podél řeky proběhnout. Před polednem vyrážíme na jih, abychom se pod Benátkami mohli ještě na večer vykoupat.

Den 3.

Dopoledne se koupeme a pak se již opět přesouváme dále na jih směr Bari, odkud nám v pondělí večer jede trajekt do Řecka. Další naše zastávka na koupačku a přespání je cca 200 km nad Bari. Nacházíme hezké místo na stání hned vedle pláže, což nám umožňuje grilovat na pláži a koupat se.

Den 4.

Dopoledne přijíždí až k autu zelinář, příjemný zvyk místních domorodců. Pouštíme draka, opět se koupeme a samozřejmě testujeme pravou italskou zmrzlinu, která je skvělá. Dvě hodiny před odjezdem trajektu dorážíme do přístavu v Bari, kde bez problémů provádíme check-in a před 8.hodinou večerní již opouštíme na trajektu Itálii směr Řecko.

Den 5.

Probouzíme se na trajektu do krásného dne. Drtivá většina aut opustila trajekt v Igumenitse a tak využíváme volného místa a snídáme na palubě hned vedle auta. Chvíli po poledni kotvíme v Patrasu a po krátké cestě podél pobřeží rozložíme tábor u plážového baru, kde je úžasný majitel George, který nás osobně přivítal a pohostil místním frape. Trávíme zde zbytek dne, koupeme se, grilujeme a také trochu pracujeme.

Den 6.

Celé dopoledne relaxujeme a koupeme se. Po 3.hodině pak vyrážíme dále na jih. Po 100 km parkujeme v přírodní rezervaci, kde je velké množství hnízd karet velkých. Je to zajímavý a moc hezký pohled. Každé hnízdo je označeno s datem, kdy byla vajíčka nakladena. Želvičky se vylíhnou po 2-3 měsících. OPět následuje koupačka, blbnutí na pláži, grilování a příjemné posezení pod oblohou plných hvězd.

Den 7.

Hned po ránu objevujeme v blízkosti aut nová hnízda, které ochránce přírody okamžitě označuje datumem. Během snídaně dorazí pekař, díky čemuž máme ke snídani úplně čerstvé ještě teplé pečivo. Vydržíme do oběda a potom po koupačce se přesouváme ještě kousek na jih.

Den 8.

Ráno deme na trek k nedaleké zřícenině hradu. Následuje dobrá snídaně, koupačka a pak již na příč Peloponesem směr Korint. Po cestě ještě stavíme v soutězce, kde je celá řada vodopádů, kde se dá koupat. I když cesta k nim je docela napínavá, nakonec se nám podaří dostat se až na parkoviště a pak již jen cca 1 km a můžeme se koupat přímo pod vodopádem.

V pozdním odpoledni využíváme dálnici přes hory, abychom se dostali na východní pobřeží. Cena za její použití je nekřesťanská, nicméně večer již parkujeme kousek od Korintu.

Den 9.

Čeká nás finální přiblížení do Athen. Zastavujeme přímo u Korintského průplavu, abychom obdivovali práci našich předků. Poté se zastavíme na okraji Athen ve velkém supermarketu, kde pořídíme veškeré zásoby na loď a přesuneme se do přístavu Kalamaki, kde si přebereme náš katamarán.

Vyplouváme koolem 6.hodiny odpolední směr Kyklády. Asi po 15 minutách plavby nás volají z mariny, že jsme tam nechali doklady od lodi. Toto zdržení nás donutí zakotvit následně na malém ostrůvku hned u pobřeží v příjemné zátoce, kde si užíváme koupačky a prvního večerq na lodi.

Den 10.

Po koupačce a dobré snídani vyplouváme směr ostrov Kea. Po cestě se stavíme pod chrámem Poseidona, který je na samém jihu řecké pevniny. Odpolední přeplavba na ostrov Kea je již za docela silného větru a tak na plachty ve vlnách uháníme i 8 uzlů a na večer již kotvíme v zátoce s malým městečkem Voukari.

Vyrážíme do malebné hospůdky přímo na pláži, kde si dáme dobrou řeckou večeři. Nicméně z pohody nás vytrhne blížící se bouřka, a protože naše kotvení není úplně perfektní, ve chvatu se vracíme na loď, abychom měli vše pod kontrolou. Začíná pršet a nám nezbývá než oslavu 5.výročí svatby našich přátel oslavit v salonu lodi. I přesto se večer vydařil.

Den 11.

Ostrov Kea obeplouváme z východu a na jeho jižní straně po poledni kotvíme v malé zátoce, abychom udělali oběd a hlavně, abychom se vykoupali a trochu si užili vodních radovánek na člunu. Objevujeme zajímavé skalní okno, které prozkoumáme a také šnorchlujeme, protože je zde velké množství malých ryb. Odpoledne v úplném bezvětří přejíždíme na ostrov Kythnos, k Kolona beach, což je nádherná písečná kosa se stejnojmenným barem a kostelíkem. Úžasné místo využíváme k focení, posezení v taverně a při západu slunce ještě stihneme vylézt ke kostelíku, abychom se pokochali nádherným výhledem. Setkáváme se zde s místním věřícím, který se o kostelík stará a tak máme možnost poklábosit o zajímavostech ostrova i složité řecké situaci v době krize.

Den 12.

Dopoledne přejíždíme do městečka Merithas, abychom doplnili zásoby a vodu. Jedná se o hezké malé městečko s krásnými bílými domky.  Následně pak podél ostrova plujeme do zátoky s městečkem Loutra. Kotvíme v postranní zátoce, kde je příjemná tavernička a poměrně klid. Dáváme si místní zmrzku, koupeme se a též obdivujeme hezký malý místní kostelík. Na večer se ještě jedeme podívat na člunu do hlavního městečka a též si prohlížíme místní zajímavost - horký pramen, který teče přímo na pláži do moře, čímž vytváří příjemné horké lázně přímo na pláži.

Den 13.

Po snídani se vydáváme na přeplavbu na další ostrov, který je východně od Kythnosu, na ostrov Siros. Příjemně fouká a i když jsou trochu větší vlny, CAT jede velmi příjemně a za tři hoďky již kotvíme v zátoce s městečkem Finikas. Po koupačce vyrážíme na obhlídku místních taveren a nakonec si vybíráme tu přímo na pláži s nádherným výhledem na západ slunce a na celou zátoku.

Den 14.

Je čtvrtek a my se pomalu musíme vracet zpátky do Athén. Předpověď počasí signalizuje sílící vítr a my proto vyrážíme hned ráno na přeplavbu na ostrov Kea. Jedná se o necelých 30 NM a protože fouká na otevřeném moři přes 20 uzlů, vlny se postupně zvyšují hodně přes metr. Plujeme na zrefovanou plachtu a CAT frčí i přes 9 uzlů. Jachtařský zážitek nesdílí však celá posádka. Přesto hlavně děti si jízdu na neklidném moři hodně užívají na přední síti, kde jsou pravidelně sprchovány vlnami, které jdou přes palubu.

Po pěti hodinách plavby kotvíme v zajímavé zátoce na východním pobřeží ostrova Kea, kde se nachází zbytky historického osídlení, které pochází hluboko z dob před Kristem a spadá až do 6.st. našeho letopočtu. Zvláště odkryté zbytky chrámů bohyně Athena a Pythion Apollo vytváří krásné scenérie s okolní rozmanitou přírodou.

Ještě před západem slunce vyrážíme na krátký trek, abychom navštívili archeologickou lokalitu a hlavně kostelík na vrcholu hory, pod kterou kotvíme. Odměnou je nám krásný výhled na zátoky a na údolí, která byla v minulosti osídlena. Karthea, jak se oblast jmenuje nás opravdu nadchla.

Den 15.

Přeplouváme z ostrova Kea co nejblíže k marině. Po cestě se opět zastavíme pod chrámem Poseidona, kde se koupeme a blbneme na člunu. Vítr v Saronském zálivu se uklidňuje a tak posledních 10 NM musíme jet na motor.

Kotvíme 3 NM od mariny Kalamaki, kde si užíváme poslední večer na lodi.

Den 16.

Hned ráno přejíždíme do mariny a během dopoledne předáváme loď. Po dálnici se potom již s obytňákem přesouváme přes korinský průplav podél Korinského zálivu až do Diakopto, kde rozložíme tábor přímo na pláži. Čeká nás krásný západ slunce, klidné teplé moře, grilovačka.

Den 17.

Celé dopoledne relaxujeme u moře a až odpoledne se přesouváme do Patrasu a po nezbytných formalitách se naloďujeme na trajekt do Bari.

Den 18.

Kolem poledního opouštíme trajekt. Vyrážíme na jih do městečka Alberobello, které je zapsané do seznamu památek UNESCO. Počátky města spadají do druhé poloviny 16. století, kdy započala kolonizace tohoto území. Hrabata nařídila osadníkům stavět domy z kamene nasucho, tj. bez malty, aby mohly být v případě královské inspekce zbořeny - tento způsob vzniku sídel měl příčinu v tzv. prammatica de baronibus, normě existující od 15. století v Neapolském království, podle níž založení městské aglomerace podléhalo dani. Domy tedy byly budovány jako provizorní stavby, snadno demolovatelné. Domky trulli, stavěné bez malty z opracovaných kamenů, měly původně jen jednu místnost kvadratického půdorysu se silnými stěnami vysokými cca 1,5 m. Kryty jsou kuželovitou střechou zdobenou bílými znaky, stěny jsou zářivě bíle olíčené vápnem. V domcích ve čtvrti Piccola se stále bydlí, ve čtvrti Rione Monti na protilehlém kopci jsou již domky turistickou záležitostí.

Na večer se pak přesouváme opět k moři.

Den 19.

Čeká nás delší přejezd až do malého státečku Republika San Marino. Na večer využíváme lanovky, abychom se dostali do historické části. Užíváme si krásné výhledy, západ slunce i skvělou večeři.

Městečko opouštíme po 22.hodině a ještě se stihneme přesunout k Raveně, kde nocujeme přímo před zábavním parkem Mirabelandia.

Den 20.

Celý den trávíme v zábavním parku. Park Mirabilandia je rozdělen do sedmi nádherných tematických oblastí, které se rozprostírají v zeleni květinové zahrady. Těšit se můžete na zábavní atrakce a také různá představení pro malé, nejmenší i velké návštěvníky. Každý si zde najde přesně to, co má rád a co mu vyhovuje.

Během návštěvy parku zažijete nejen zábavné jízdy na více či méně adrenalinových atrakcích, ale čeká zde na vás také zábavný mix v podobě vzrušujících show a senzačních vystoupení.

Den 21.

Přesun do Rakouska k městečku Lienz.

Den 22.

Dopoledne absolvujeme ferratu Endorfin a pak už jen cesta domů.