1902 Sri Lanka

Po loňské vydařené expedici do Kambodži a Thajska jsme se rozhodli v letošním roce opět do Asie vyrazit.

Dlouho jsme vybírali, kterou destinaci zvolit a nakonec padla volba na Sri Lanku. Důvodem byla exotická krajina, chudá země s přívětivými lidmi, která se postupně mění v turistickou atraktivní destinaci, což do budoucna bude znamenat velké množství turistů a zážitky poloviční, resp. vyumělkované. Dalším důvodem byla rozmanitá historie s budhistickými chrámy, čajové plantáže a také podnebí, které by mělo být rozdílné na pobřeží a v srdci ostrova, kde se nachází pralesní vrchoviny.

Letíme s quatarskými aeroliniemi s přestupem v Doha.

pátek 15.2. a sobota 16.2.

Konečně frčíme na letiště. Po 5.5 hodinách přistáváme na letišti v Doha, abychom po krátké přestávce pokračovali dalších více jak 5 hodin na Sri Lanku, kde přistáváme po 9. hodině ranní místního času. Po krátké chvilce se nám daří sehnat dopravu do Negomba, což je od letiště vzdáleno asi 12 km. Rychle se ubytováváme a hurá do indického oceánu, který je jak kafe.

Na večer vyrážíme do nedalekého centra. Po cestě si prohlédneme hinduistický klášter, pořídíme lokální simku a již za tmy se vracíme na hotel tuk-tukem.

 

neděle 17.2.

Po ranní koupeli vyrážíme směr Pinnawala Elephant Orphanage, kde si prohlížíme volně žijící slony a sirotčinec, kde místní vláda se snaží uchránit a rozšířit místní populaci slonů. Po cestě ještě máme možnost navštívit klasickou Sri Lanskou domácnost, když nás náš řidič pozve k sobě domů na čaj.

Odpoledne se přesouváme do města Anuradhapura, což bylo hlavní město sinhálského králoství a kde se do dneška nachází celá řada velmi významných historických památek.

Pondělí 18.2.

Prohlédli jsme si jednu z nejvýznamnějších dagob i bílou stúpu, která je vysoká 55 metrů.

Též jsme měli příležitost navštívit nejstarší posvátný strom Bodhi na světě, který je starý více jak 2 tisíce let. Sem přichází denně množství budhistických poutníků, aby  se zde modlili.

Pokračujeme do Polonnaruwy, což je též starověké město, které je též zapsané do UNESCO. Zde si prohlížíme uměle vytvořené jezero, systém zavlažovacích kanálů pro podporu pěstování rýže, projíždíme kolem komplexu Gal vihára a prohlížíme si rujny starodávné knihovny.

Večer pak relaxujeme u hotelového bazenu.

Úterý 19.2. - den 4.

Po snídani vyrážíme na jih. Projíždíme N.P. a stavíme u Pidurangala Vihara, což je budhistický klášter, který se nachází pod skalním masiverm, ze kterého je možné vidět Sigiriy, což je archeologické naleziště z 5. století.

A protože je úplněk a Sri Lanďané mají svátek, je zde velké množství lidí. Vyrážíme na vrchol, což je nezapomenutelný zážitek nejen díky klášteru a památkám a též úchvatnému pohledu z vrcholu skály, ale též díky místním lidem, se kterými trávíme při výstupu dost času.

K večeru přijíždíme do resortu v Dambulle. Po koupačce v místním bazénu pak vyrážíme na večeři. Kousek od resortu již za tmy navštěvujeme poutní místo s posvátným stromem, kde se místní modlí a v rámci rituálu strom zalévají a hned vedle potom jdeme do Golden Temple, kde též probíhají oslavy. Byl to zajímavý zážitek.

Středa 20.2. - den 5.

Po snídani se jdeme podívat do jeskynních chrámů. Jeskyně leží v kopci nad zlatým chrámem. Je zde úchvatný výhled do krajiny. První chrám - jeskyně je vyjímečná především tím, že se v ní nachází čtrnáctimetrová socha spícího Buddhy, vytesaná z jediného kusu skály. Druhá jeskyně patří mezi nejkrásnější. Strop i stěny zdobí překrásné nástěnné malby, obrazy a nespočet soch Buddhy.

DAlší naší zastávkou je Royal Spice Garden, kde se seznamujeme s Auverskou medicinou a s bylinkami a stromy, ze kterých se veškeré přípravky připravují.

Na večer přijíždíme do Kandy.

čtvrtek 21.2. - den 6.

Část výpravy vyráží hned v 6 hodin ráno na trek do Knuckes Mountains, kde si prohlížíme farmářskou vesnici, nekonečná rýžová pole a pak již džunglí pokračujeme až k menšímu vodopádu, kde je možné se vykoupat.

Zbytek výpravy si jde prohlédnout Temple of the Tooth, což je chrám postavený kolem roku 1600.

pátek 22.2. - den 7.

Hned po snídani jdeme zjistit, zda-li se dají ještě koupit lístky na vlak z Kandy do Ella. To se nám daří, čímž nastává trochu závod s časem, protože do odjezdu vlaku zbývá necelá hodina a my musíme sehnat odvoz z hotelu na nádraží, zaplatit ubytování a stravu a ještě sehnat alespoň vodu na cestu, protože cesta vlakem trvá 6 hodin.

Na nádraží dorážíme 5 minut před odjezdem vlaku a vzápětí zjišťujeme, že vlak bude mít cca 45 minut zpoždění. Při příjezdu vlaku nastává boj o místo, protože je zřejmé, že sedaček je výrazně méně než cestujících. BYl to boj, ale nakonec sedíme u okýnek ve 3.třídě s domorodci.

Cesta vlakem je opravdovým zážitkem a ne nadarmo se tvrdí, že tato trasa patří mezi ty nejhezčí na světě. Vlak vystoupá postupně až do 1900 metrů nad mořem a ráz krajiny se postupně významně mění. Od palem, přes čajové plantáže až po jehličnatý porost. Podél cesty se tyčí pohoří až do výšky přes 2700 metrů nad mořem. A k tomu je ve vlaku stále živo, přistupuje a vystupuje stále hodně lidí, mezi tím se kontinuálně proplétají prodavači všeho možného. Na sedačkách pro 3 lidi sedí místní standardně po čtyřech. Lidé sedí v otevřených dveřích, což by u nás neprošlo.

Do Elly přijíždíme po šesté hodině večrní a kousek od nádraží jdeme do místní hospody, abychom něco pojedli a hlavně abychom zajistili odvoz do ubytovacího zařízzení, které máme v soukromí asi 3 km od nádraží. Jídlo bylo perfektní a nakonec se nám přes personál daří sehnat i uk-tuk, ktrý nás doveze kam potřebujeme.

sobota 23.2. - den 8.

Na dnešní den máme naplánováno několik menších treků, ale napřed se potřebujeme k výchozím místům trochu přiblížit, a proto si bereme tuk tuk a vyrážíme do města, abychom sehnali pro naší skupinu nějaký transport. Původně jsme měli v plánu si půjčit motorky, ale nakonec se nám daří za dobrou cenu získat velký van s řidičem a tak před polednem vyrážíme pod Little Adam’s Peak.

Sluníčko už před polednem docela solidně praží a tak výstup na horu je docela namáhavý. Procházíme čajovými plantážemi, vidíme česačky čaje, jak sbírají vrcholové kvítky a obdivujeme jejich namáhavou práci. Z vrcholu je nádherný výhled po okolí.

Odpoledne ještě stíháme dojít k místu, odkud je hezký výhled na zajímavý historický most - Nine Arch Bridge, který je obklopen džunglí a čajovými plantážemi. Vyčkáme vlaku, abychom mohli udělat atraktivní fotky a potom vyrážíme do malé vesničky Ella, kde se projdeme a dáme si výbornou večeři.

neděle 24.2. - den 9.

Dopoledne se přesouváme z Elly do N.P. Udawalawe, což je více na jihu, od Elly vzdáleno asi 115 km. Po cestě stavíme u Rawana falls, kde se střetáváme s ohromným varanem. Vodopád je hezký, ale turistů u něj je také dost.

Kolem poledního přijíždíme do Kottawatta Village, kde máme zajištěné ubytování ve stanech.

U některých nastává menší zděšení, ale místo je to pěkné a my stíháme ještě lehký oběd před naší další aktivitou.

Před třetí hodinou pro nás přijíždí jeep a my vyrážíme na safari do N.P. Zážitek je to skvělý, prootže postupně si můžeme z blízka ve volné přírodě prohlédnout velké množství slonů, různé ptáky, krokodýli či buvoly.

pondělí 25.2. - den 10.

Dnes nás čeká přejezd na jižní pobřeží. Dopoledne ještě využíváme pohostinnosti campu, dáváme si vydatnou snídani a koupeme se v bazénu.

Před polednem pak vyrážíme vany, které jsme si domluvili večer u našeho dalšího hostitele v Tangalle.

Máme k dispozici celou vilu u moře, na pláži nikdo není. Užíváme si vln a následně též pohostinnosti místního baru.

Na večer na vypůjčených motorkách vyrážíme na průzkum okolí.

úterý 26.2. - den 11.

Stáváme později. Jdeme se koupat a dopřáváme si výbornou snídani na pláži. Odpoledne pak využíváme zapůjčených skutrů a vyrážíme po okolí.
Napřed se jedeme podívat na želví pláž. Je to místo, kde želvy kladou vejce do písku a ochránci přírody je sbírají a dávají do líhní, aby je uchránili před predátory. Želvi sice nevidíme, ale máme možnost si z blízka prohlédnout obrovského varana. Skutečně budí respekt.
Na večer se ještě jedeme podívat na “Modrou díru”, což je skalní rozsedlina, krz kterou se tlačí mořská voda a vytváří ohromný gejzír. Nicméně máme smůlu. Dnes je moře relativně klidné a tak se přírodní představení nekoná.
Místo toho si jdeme prohlédnout tradiční Srilanský trh, kde se dá koupit snad všechno.
středa 27.2. - den 12.
Snídani máme domluvenou na 9.30 v plážové restauraci, kde jsme předchozí den měli výbornou večeři.
Dáváme koupačku v úžasných vlnách a po poledni se přesouváme podél jižního pobřeží do městečka Mirisa.
K večeru si jdeme prohlédnout okolí a také místní přístav, abychom si domluvili na následující den výlet na velryby.
Večeři absolvujeme přímo na pláži před hotelem, kde si dáváme vynikající baracudu.
čtvrtek 28.2. - den 13.
Stáváme hodně brzy. Před hotelem nás vyzvedávají tuk-tuky a v 6.30 jsme už v přístavišti, kde se naloďujeme na výletní loď.
Velryby hledáme více jak 3 hodiny. Po cestě vidíme hejno delfínů, nicméně z velryb vidíme jen hřbet a občas malý vodotrysk.
Kvůli zhoršujícímu se počasí se musíme vrátit, takže z velryb jsme toho příliš neviděli. škoda.
Odpoledne pak trávíme koupáním, někteří též nakupováním dárků.
Večer pak opět trávíme v improvizované hospůdce přímo na pláži.
pátek 1.3. - den 14.
Celé dopoledne věnujeme výborné snídani na pláži, koupání a skotačení ve vlnách. Po poledni se pak přesouváme tuk-tuky do vedlejší vesnice, kde nastupujeme na vlak a podél pobřeží přejíždíme do Colombo.
Cesta vlakem utíká docela rychle. Podél cesty je stále na co koukat. Zvláště chudé čtvrti na plážích před Colombem jsou velmi zajímavé.
V pozdním odpoledni pak po ubytování v příjemném malém rezortu vyrážíme po pláži na výbornou večeři do restaurace, kde místní slaví narozeniny.
sobota 2.3. - den 15.
Polovina osazenstav vyráží na nákupy a zbytek jede na velkou místní tržnici, abychom si na závěr užili asijské atmosféry.
V pozdním odpoledni se pak přesouváme vanem do blízkosti letiště.
Večer pak couráme po okolí a testujeme též místní pijácké doupě, i když se většina obyvatestva tváří, že nepijí, na tomto místě se setkáváme též s docela velkým množstvím lidí. Je to docela zábavné, protože zde budíme velký rozruch a kde kdo se s námi chce fotografovat.
Nad ránem nás čeká odbavení a let zpátky do Evropy.

Bylo to skvělé. Všem se moc líbilo. Příští rok musíme do Asie znovu :).