1905 Itálie - Umbrie

Den 1.

Z domova vyrážíme před polednem. Na Brenneru nám sněží, ale u Gardy již svítí sluníčko a je příjemně. Hned ráno si jdeme prohlédnout městečko Lazise a pak již frčíme směr Umbrie.

Nedaleko města Arezzo si odskočíme do hor, abychom se podívali na Umbrii a Toskánsko z výšky. Nedalejo městečka Anciolina je moc pěkná ferrata Romano Nesi, kterou zvládáme s výstupem i sestupem za necelé 4 hodiny. Výhledy z vrcholu jsou úžasné.

I přes velice úzké uličky v horských vesničkách se nám následně daří přesunout k Trasimenskému jezeru, které je největším jezerem na Apeninském poloostrově a čtvrtým největším v Itálii. Parkujeme u 27 pískovcových soch, které tvoří moderní Stonehenge.

Den 2.

Od Trasimenského jezera se přesouváme do San Casciano dei Bagni, kde se nacházejí přírodní termály, které založili již Etruskové před více jak 2 tisíce lety.

Napřed si jdeme prohlédnout městečko, které vzniklo díky termálním pramenům. Jedná se o hezké středověké město s nádhernými výhledy do okolí. Na večer pak jdeme vyzkoušet přírodní termální lázně. Voda je úžasně teplá, skvělý dojem kazí snad jen pár místních, kteří teplou koupel absolvují s námi. Nicméně modré nebe nad hlavou, trocha dobrého moku a opět skvělé výhledy do okolní krajiny jsou skvělou odměnou za celodenní námahu.

Den 3.

Ráno se ještě někteří jdou ohřát a pak již vyrážíme do dalšího Umbriiského náhorního městečka Orvieto, které má nádhernou katedrálu. Prohlédneme si pár historických uliček, dáme si pravý italský oběd a odpoledne vyrážíme do horské vesničky Panicale, která patří mezi nejhezčí v Umbrii.

Den 4.

Stojíme hned u hradeb vesnice s nádherným výhedem do údolí. Vesnička je opravdu pěkná, snad jen bez většího života v tuto dobu.

V poledne se přesouváme do hlavního města Umbrie, do Perugie. Je trochu náročnější zde najít místo k parkování, ale nakonec se nám to daří a využíváme důmyslného systému eskalátorů, kterými se během krátké doby dostáváme do centra. Za zmínku stojí určitě fontána Maggiore z 13.století a dom, který ukrývá hrobky dvou papežů. Výraznou dominantou je též Palazzo dei Priori.

Na večer popojíždíme k vesničce Collepino, která se nachází nad údolím, obklopená nekonečnými olivovými háji a vinicemi.

Den 5.

Dopoledne absolvujeme menší trek v horách ke svatyni sv. Františka, která je však zavřená.  Absolvujeme neodmyslitelný polibek pod rozkvetlým keřem, který patří ke každoročnímu prvomájovému rituálu a pak se již přesouváme pod městečko Spello, které si jdeme prohlédnout.

Je to jedno z nejzajímavějších míst střední Itálie. Kopcovitá krajina pokrytá olivovníky a bujnou vegetací. Celé město je obehnáno zachovalými antickými hradbami. Ve městě je nespočet krásných památek, mnoho krámečků a nespočet hezkých restaurací.

Odpoledne stavíme na soukromé vinné farmě Antonelli San Marco, kde si prohlédneme vinice, sklepy a samozřejmě okoštujeme místní víno, které si též odneseme s sebou. Bylo výborné.

Dnešní putování zakončujeme ve městečku Montefalco, což je město vína, které leží vysoko nad svými vinicemi. Místní tvrdí, že se zde pěstuje to nejlepší červené víno z celé Umbrie.

Den 6.

Dopoledne si užíváme sluníčka a trochu lenošíme. V poledne si pak jedeme prohlédnout městečko Trevi, které se pyšní malým historickým centrem lemovaným háji.

Odpoledne se následně přesouváme ke Cascata delle Marmore. Jedná se o umělý vodopád na řece Velino. Jeho výška je 165 metrů a je to největší umělý vodopád na světě, protože jej vybudovali staří Římané v roce 271 př.n.l.

Dali jsme si kolem vodopádů moc hezký trek, díky kterému jsme si mohli tento úkaz prohlédnout ze všech stran.

Den 7.

Přejíždíme z vnitrozemí na východní pobřeží Itálie, abychom si také užili trochu moře. Dáme koupačku a potom ještě stihneme výlet na kole podél pobřeží do nejbližší vesnice. Dáme si dobrou pravou italskou zmrzlinu a večer si užíváme teplého večera s vůní moře.

Den 8.

Naše putování po Itálii se blíží k závěru, a protože prší, podél pobřeží se přesouváme nad Benátky s nadějí, že tam bude počasí moudřejší a že si ještě užijeme trochu moře. Ale na koupání to už není. I když večer s grilovačkou je fajn.

Den 9.

Přejíždíme na sever Itálie do městečka Vazane, které bylo nedávno postiženo silným zemětřesením. Jedná se o hezké historické městečko s moc pěkným okolím. Dáme si zde menší trek a pak již pokračujeme do Rakouska - viz Wachau.