1909 Čejkovice a Slovensko

Pátek 20.9. - vyrážíme na Moravu, abychom navštívili našeho kamaráda Karla, který má jako správný moravák vinohrad se sklýpkem. Díky rozkopané D1 jedeme přes Jihlavu a do Čejkovic přijíždíme už skoro za tmy a tudíž naše kroky míří rovnou do sklepa.

Večer se hodně protáhl, protože jsme museli okoštovat skoro všechny dobroty, které Karel vyprodukoval. A byly opravdu skvělé.

Kvalita degustovaného vína se projevila v sobotu ráno, všichni jsme to přežili, i když se nám ráno docela protáhlo.

Krátce jsme si prohlédli obec Čejkovice a po obědě jsme vyrazili do vinohradu, abychom Karlovi pomohli se sklizní.

Na večer jsme asistovali u zpracování hroznů a večer vyrazili opět do sklepa, abychom po náročném dni spláchli prach.

V neděli se přesouváme k Baťovu kanálu, abychom si druhý den prohlédli Strážnici. Očekávali jsme městečko silně ovlivněné tradicemi, ale našli jsme jen "obyčejné" město s hezkým zámkem a skanzenem. Nicméně vše jsme si vynahradili následnou návštěvou Plžů, což jsou úžasně zachované sklepy. A okoštovali jsme tam skvělý burčák.

V pondělí se přesouváme na Slovensko. Po cestě projíždíme Strážovské vrchy a procházíme si krásnou malovanou vesničku Čičmany.

Večer se poté přesouváme do Súlovských skal.

Následující den se probouzíme do krásného slunného rána a po snídani vyrážíme do skal a navštívit Súlovský hrad. Absolvujeme docela slušné převýšení, ale odměnou jsou nám krásné výhledy.

Odpoledne se přesouváme do Malé Fatry. POčasí nám přeje, a proto ještě v pozdním odpoledni se jdeme podívat na Jánošíkovy díry. Převýšení přes 600 metrů, spousta vody a překrásné přírodní útvary.

Večeři si dáváme v krásné kolibě a samozřejmě koštujeme slovenskou specialitu, halušky.

Ráno pak vyrážíme na kratší trek s cílem navštívit skrz soutěsku hezkou salaš s ovcemi kolem. Testujeme různé ovčí sýry a kocháme se přírodními krásami.

Odpoledne se přesouváme do nedaleké Valčianské doliny, kde se připojujeme ke srazu karavanistů, na který jsme byli pozváni.

Postupně si během tří dní stihneme prohlédnout Kremnici, kde si prohlížíme mincovnu a historické město, Bojnický zámek, porozhlédneme se po okolí z Čajky v oblakoch... Před opuštěním Slovenska máme ještě možnost si prohlédnout i malý rodinný pivovar Martins.

Moravu i Slovensku jsme si skutečně užili. Po celou dobu nám přálo počasí, strávili jsme čas s příjemnými lidmi. Co více si přát.