Cvičení na lačno

Cvičení hned po ránu, na lačno, je docelá častá rada jak zaručeně zhubnout. Málokdo pak přemýšlí, co se při tom děje s naším organismem. Lidé po cvičení na lačno mají často dobrý pocit, cíti hlad a cítí se nabuzení. Jedná se však jen o obranné povzbuzující reakce lidského těla, které se snaží přežít.

DSC_4397

Pokud cvičíme bez zasob glykogenu ve svalech, dochází k vysokému vyplavování kortizolu. Kortizol je hormón, který začne štěpit svaly a dochází tak k reakci končící úbytkem svalů. Zároveň je třeba si uvědomit, že tukový metabolismus je často ještě v klidu.

Pokud tělo během noci spálí veškeré zásoby energie, pak ranní trénink rychle spotřebuje zbytek zásob.

Akceptovatelné je proto jen lehké ranní cardio rozcvičení, které  využívá jen malé množství energie a probere metabolismus. Umožní to lepší využití snídaně. Zároveň se tímto zlepší regenerace díky prokrvení svalů.

Dalším problémem tvrdého ranního tréninku je i to, že místo potréninkové regenerace dochází jen k pomalému návratu do anabolického stavu a k velmi složitému čištěni organizmu od splodin po ničení svalové hmoty. Výsledkem takového ranního tréninku je pak mnohonásobně zvýšená potřeba minerálů, vitamínů, zejména tzv. antioxidantů. Ale i bílkovin a sacharidů.

Paradoxně tedy cvičeni ráno na lačno nepřináší žádný užitek, naopak přináší jen nevýhody.

Pro ty, kteří cviči ráno z časových důvodů, je doporučeno se určitě alespoň trochu nasnídat. Lze použit ovesnou kaši nebo proteinovou tyčinku.

Co si představit pod pojmém lehké cardio cvičení? Například jízdu na rotopedu, nebo chůzi. Nicméně je třeba hlídat tepovou frekvenci, která se nesmí dostat příliš vysoko.