Najděte způsob, jakým budete hubnout


Zapomeňte na to, že se Vám letos podaří shodit stejným způsobem jako loni Vaší sousedce. Samozřejmě, základní rada „méně energie přijmout, více vydat“ platí pro každého, ale je třeba způsob hubnutí vybrat podle věku, pohlaví, aktivity či např. typu postavy.

Jedním ze způsobů, jak najít ideální prostředek hubnutí, díky kterému skutečně shodíte kila navíc, je zamyšlení se nad tím, proč jste vlastně přibrali. Někomu zůstala vyšší váha po porodu, jinému kila stoupla poté, co přestal sportovat, dalšímu přibyla postupně během let tak, jak se mu zpomaloval metabolismus a ubývalo pohybových aktivit. Příčin nadváhy či obezity existuje mnohem víc. Proto když vážíte více, než byste chtěli, musíte najít příčinu a z toho vycházet k úspěšnému hubnutí.

Muži vs. ženy

Počítejte s tím, že muži většinou hubnou snáz než ženy.Zpravidla jim stačí ubrat na jídle, přidat na pohybu a výsledky se projeví brzy. Umožňuje to nejen nastavení mužského metabolismu a vyšší podíl svalů v těle, který ženy mají od přírody nižší, ale rovněž to, že málokterý muž je notorický dietář. Nemají, na rozdíl od mnoha žen, zpomalené spalování.

Ženy po porodu

V případě žen po porodu je však třeba mít na mysli, že dokud kojí, měly by zapomenout na extrémní diety či hladovění. Odlehčený jídelníček a nenáročný pohyb v podobě delších výletů s kočárkem se hodí i pro ně. Jejich handicapem bývá nedostatek spánku, který se projevuje únavou a zvýšenou chutí na sladké. Na to je vhodné se připravit, mít v jídelníčku dostatek bílkoviny a složitých cukrů (celozrnné pečivo, tmavá rýže a podobně), které chutě na sladké omezí.

Kila po skončení sportování

Záleží na tom, jak moc aktivními sportovci jste byli a kolik jste od ukončení sportovní činnosti přibrali. Výhodou bývá dlouhodobě zvýšený podíl svalů. Mělo by stačit udržovat se v pohybu, např. rychlou chůzí, plaváním, cvičením apod., abyste se lépe kil zbavili.

Sedavý způsob zaměstnání

To bývá velice častá příčina vzestupu váhy, spolu s tím, že se  během let zpomaluje spalování. Udává se, že jeho výkonnost klesne zhruba o 500 kilojoulů denně každých deset let. Na druhou stranu to není zase tolik, abychom měli důvod k výmluvám, pokud máme v lednu o pět, nebo dokonce deset kilo víc než před rokem. Hlavní příčinou bude spíše fakt, že dlouhodobě jíme víc, než bychom měli. V tom případě je nutné ubrat zhruba dva tisíce kilojoulů denně.

Kila ze stresu a nepravidelného režimu

Tady Vám pomůže jedině disciplína. Pokud půl dne hladovíte a pak po odpolední roztržce s šéfem sníte tabulku čokolády a celý den právě z důvodu nedostatečného příjmu jídla zakončíte hodně vydatnou večeří, budete muset své stravování od základů změnit. Takhle vůbec nemáte přehled o tom, kolik toho sníte, navíc Vám dost možná chybí živiny. Je velmi důležité naučit se  jíst pravidelně alespoň třikrát, nebo ještě lépe pětkrát až šestkrát denně.

Emoční přejídání

Tohle bývá především ženský problém. Saháme po jídle ve chvíli nepohody, zejména duševní, odměňujeme se jím za to, že se nám něco povedlo, stejně jako když se nám nedaří. Někdy je to těžké změnit bez pomoci psychoterapeuta, ideálně takového, který se zaměřuje také na hubnutí.

Zvýšené ukládání tuku v některých partiích

Můžete mít větší zadek nebo stehna, ale nemusíte mít nadváhu, natož být obézní. Je však bohužel pravda, že pokud jste zdědili genetické dispozice ke zvýšenému ukládání tuku třeba na bocích, dietou nebo cvičením to jen těžko ovlivníte. Pokud Vás postava trápí zásadně, zkuste zvážit některý ze zásahů plastické chirurgie, třeba liposukci, případně některé méně invazivní výkony s podobným efektem.

Pokud si chcete nechat poradit od odborníků, můžete se objednat na konzultaci.

http://www.svet-zdravi.cz/clanky/zacinate-hubnout-temto-8-hlavnim-chybam-se-pokuste-vyvarovat

http://www.svet-zdravi.cz/clanky/obezita-jak-to-resi-medicina-a-jak-to-delame-my

Svět zdraví - Tobiášová