Správným výživovým plánem zvednete svoji výkonnost až o 30%

Není podstatné, zda jste vrcholový sportovec nebo „obyčejný hobík“. Pro dobrý pocit při tréninku i mimo něj platí pro všechny stejné principy: Nastavit vhodný tréninkový program a dodržovat optimální životosprávu. Pokud se budete držet správných zásad, odměna v podobě rostoucí výkonnosti a lepších výsledků vás jistě nemine!

 

Výživa sportovce se od výživy „nesportovce“ v mnoha ohledech odlišuje. Myslíte-li to se sportem skutečně vážně a chcete-li dosáhnout co nejlepších výsledků, bude nutné, abyste oproti „běžnému“ režimu upravili životosprávu. Strava má na váš sportovní výkon totiž zásadní vliv.

„Organismus sportovce potřebuje být dostatečně zásobován energií i složkami, které tvoří svalovou hmotu. Výživa má pro sportovce význam zcela zásadní. Vhodně zvolenou stravou lze zvýšit sportovní výkon až o 30 %,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Nývlt, předseda Vědecko-lékařské rady Světa zdraví.

Sportovní aktivita zvyšuje především nároky na dodávku energie a tekutin. Dodržováním správné stravy a optimálním načasováním příjmu živin dojde ke zvýšení síly, rychlosti i pohyblivosti. Tělo bude lépe zvládat fyzickou zátěž, budete moci podávat maximální výkony bez toho, abyste se cítili vyčerpaní a unavení. Zlepší se vám kondice, výkon i rychlost reakcí. Jako bonus můžete očekávat posílení imunitního systému. Tělo začne rychleji regenerovat, předejdete nejrůznějším nemocím či zraněním.

Tento důležitý aspekt většina sportovců podceňuje. Při pravidelných trénincích dochází především v zimním období k oslabení imunity, tím se zvyšuje riziko onemocnění. I obyčejná týdenní chřipka dokáže sportovce zbrzdit až o celý měsíc.

Bílkoviny a voda – základ úspěchu každého sportovce

Nejdůležitější pro stavbu tělesných tkání jsou bílkoviny. Jedná se o jedinou makroživinu, u které nemá tělo vytvořenou zásobu. Pravidelný přísun bílkovin je tedy mimořádně důležitý. Množství a dávkování je závislé na typu sportovní aktivity, kterou jste se rozhodli provozovat.

Neméně významnou úlohu pro výkon sportovce hraje dostatečný a správně dávkovaný pitný režim. Lidské tělo je z 50–75 % složeno z vody. Ta má za úkol mimo jiné udržovat stálé vnitřní prostředí a hospodařit s teplotou těla.

U „nesportujícího“ člověka by mělo být množství vypitých tekutin 30–40 ml/kg. Při fyzické zátěži sportovce je spotřeba samozřejmě vyšší. Vliv na optimální množství přijaté tekutiny má nejen trénovanost, délka a intenzita výkonu, ale i okolní teplota a vlhkost vzduchu. Již ztráta 1 % tělesné hmotnosti způsobí zvýšenou tělesnou teplotu, 3% dehydratace se projeví zhoršením výkonnosti.

Pokud intenzivní zátěž trvá do jedné hodiny, postačí, když budete pít čistou neperlivou vodu, pokud se jedná o dlouhodobější zátěž, je vhodné zařadit iontový nápoj.

Doplňky stravy – dobrý sluha, ale špatný pán

Doplňky stravy jsou také velmi důležitou součástí výživy každého sportovce. Mezi hlavní skupiny patří gainery a proteiny, dále doplňky s obsahem BCAA (větvených aminokyselin) a glutaminu. V kvalitní výživě samozřejmě nesmí chybět vyvážený poměr vitaminů a minerálních látek. Složení a dávkování těchto doplňků je individuální a liší se v jednotlivých fázích. Jiný přísun bude vhodný při tréninku, jiný při závodech samotných.

Pokud zvolíte nevhodné doplňky nebo je budete špatně dávkovat, můžete uškodit nejen svému sportovnímu výkonu, ale především svému zdraví.

„Potravinových doplňků najdeme na trhu nepřeberné množství. Mají své přesné použití. Některé se berou při sportovním výkonu, jiné po něm, další před ním. Velmi důležité je, aby je sportovec užíval správně. Pokud přijmeme například příliš mnoho proteinů, které tělo nedokáže zpracovat při stavbě svalové hmoty, zvýší se v organismu množství odpadních dusíkatých látek, což nepřiměřeně zatěžuje především ledviny,“ objasňuje MUDr. Ondřej Nývlt.

Pokud si nejste úplně jisti, jak má vypadat váš vyvážený jídelníček a jak ideálně načasovat příjem důležitých živin při tréninku a při závodech, určitě se obraťte na výživového odborníka. Svět zdraví takový speciální výživový program pro sportovce nabízí.

Co vás v rámci programu Světa zdraví čeká?

Nejprve projdete diagnostikou vašeho stavu na lékařsky certifikovaném přístroji TANITA, z něhož zjistíme vaši váhu, množství vody v organismu, celkový poměr tuku, beztukové hmoty a hodnotu vnitřního tuku. Poté se vás specialista vyptá na veškeré podrobnosti ohledně vaší sportovní aktivity, plánů, cílů a udělá podrobnou analýzu vašeho časového harmonogramu, tréninků a soutěží. Na základě výsledků a pomocí Komplexní nutriční typologie zpracuje optimální, „na míru šitý“ výživový plán a doporučení vhodných a nevhodných potravin, popřípadě potravinových doplňků.

Diagnostikou a sestavením správného jídelníčku však péče nekončí. Specialista vás bude zvát na pravidelné kontroly. Jejich frekvence bude odvislá od dosažených výsledků a vaší individuální potřeby. Při kontrolách bude odborník sledovat vaše výsledky a na základě rozboru z předchozího období dále optimalizovat váš výživový plán.

„Jako lékař jsem přesvědčen, že výživa je skutečným klíčem ke zdraví a také k žádoucímu sportovnímu výkonu. Když organismus dostane vše, co potřebuje, výkony půjdou nahoru a s případnými problémy si většinou poradí sám,“ uzavírá MUDr. Ondřej Nývlt.

Svět zdraví