Křečové žíly a jejich největší rizika

Nohy plné křečových žil, i těch menších, rozšířených žilek, dostávají v létě zabrat. Horké počasí potíže zhoršuje. Mnoho lidí se s takovými problémy smíří s tím, že je mají v rodině a že se jedná spíš o kosmetický nezdravotní defekt. Komplikace spojené s křečovými žilami přitom mohou ohrozit nejen naše zdraví, ale i život.

Máte křečové žíly a bojíte se plicní embolie? Možná se ptáte: Copak tyhle dvě potíže spolu souvisí? Nemusí, ale mohou, a pak už může být na jednoduchá řešení pozdě. Plicní embolie není příliš častou komplikací oslabených žil, ale lékaři se i s takovými případy setkávají.

Jak se to může stát? U lidí s oslabenými žilami se může rozvinout například hluboká žilní trombóza dolních končetin. Na povrchu nemusí být až tolik znatelná, ale uvnitř nohy se v žíle vytváří krevní sraženina, která se může kdykoli uvolnit. Plicní embolie vzniká, pokud krevní sraženina ucpe tepnu nebo některou její větev přivádějící neokysličenou krev do plic. Tím dojde ke zhoršení okysličování krve v plicích a k přetížení pravé komory srdeční, která musí pracovat proti vyššímu tlaku. Plicní embolie se dá léčit, ale musí se na ni přijít včas. Mezi příznaky plicní embolie patří bolest zad, potíže s dýcháním či nevysvětlitelný kašel.

Existují situace, kdy byste měli vyrazit k lékaři co nejdříve, i když si myslíte, že jde jen o potíže se žilami. Patří sem akutní bolest, otok celé nohy, změna její barvy, zarudlá či nafialovělá místa. Takové příznaky mohou svědčit o tom, že vás postihla právě trombóza.

Proč nás vlastně trápí křečové žíly?

Další komplikaci křečových žil, i když ne tak akutní a rizikovou, představují bércové vředy. Zvláště ty otevřené jsou zdlouhavě a obtížně léčitelné. Problémem je i chronická žilní nedostatečnost sama o sobě, která se projevuje například setrvalou bolestí nohou, v horku a při námaze se ještě zhoršující. Mezi méně akutní problémy patří mírná bolest, občasný otok končetin, pocit těžkých nohou a fleky, šupinatějící či začervenalá místa na nohou, kde se křečové žíly objevují nejčastěji.
Vznik křečových žil může podnítit třeba nadváha, těhotenství (a obecně vliv ženských pohlavních hormonů včetně antikoncepce, což je zřejmě důvodem toho, že ženy jimi trpí častěji) nebo dlouhodobé přetěžování nohou mnohahodinovým stáním. Ale tou hlavní příčinou jejich vzniku je dědičnost. Viditelné žilky a žíly jsou důsledkem oslabování stěn žilního systému, který se snaží vypumpovat krev zpět k srdci. Jelikož není tak výkonný jako u lidí, kteří tuto patálii nezdědili, žilky a žíly se všelijak bortí a kroutí.

Neseďte s nohou přes nohu

Prevence? Na varixy platí hlavně pohyb, a to nejen během dne, ale rovnou hned po ránu – lékaři doporučují, abyste si s nohama zacvičili ještě v posteli. Není to žádný složitý tělocvik, měli byste například všelijak kroužit kotníky a koleny. Ono „cvičte, než vylezete z postele“ má smysl proto, abyste nohy protáhli dřív, než se postavíte a nahrne se do nich krev. O nohách je řeč proto, že je křečové žíly nebo varixy postihují nejčastěji, objevit se však mohou také v podobě hemoroidů. Udělejte si ze cvičení pokud možno každodenní rituál, jehož pokračováním bude ranní sprcha, během které budete střídat studenou a teplou vodu, a to od chodidel směrem vzhůru. Stejné procedury opakujte i večer.

Přes den nebo alespoň po příchodu ze zaměstnání se snažte ulevit nohám tím, že je dáte do vyvýšené polohy, smysl má i nošení kompresních punčoch, i když to není levná záležitost a na předpis jich získáte málo.
Nohám se sklonem k varixům hodně vadí dlouhé stání a sezení, proto se během dne alespoň jednou za hodinu projděte a protáhněte. Případně si procvičte nohy alespoň vsedě. A nikdy neseďte s nohou přes nohu. Mimochodem, podpatky rozvoj křečových žil nijak neurychlují. Lékaři však vědí, že lidé se sklonem k tvorbě křečových žil mívají většinou příčně plochou nohu, a proto vám mohou doporučit, abyste si pořídili speciální vložky do bot.

Proč je dobré jít se žilami k lékaři

Tak jako tak, rozšiřující se žilky, natož silné křečové žíly patří do rukou lékaře. Co vám může nabídnout? Možnosti léčby jsou následující: