Dostaňte se po zimě do formy

Jsou sportovní odvětví, která v zimních obdobích mají svůj vrchol sezóny. Tělo je ve špičkové kondici a připraveno podávat maximální výkony. Natrénováno máme z jarní a podzimní přípravy. Na lyžování, běžkování a jiné typické zimní sportovní aktivity jsme připraveni. Ale co ti, kteří se v zimě sportu moc nevěnují a mají raději spíše aktivity při krásném a hlavně teplejším počasí?

Jak to bývá, ne každý má přes zimu úplně optimální formu, ať už absencí tréninků, nebo jen proto, že preferuje venkovní aktivity. Přes zimu jsme trochu lenivější, čekají nás velice příjemné Vánoční svátky a to se odráží i na naší kondici. Na jaře zjistíme, že když si jdeme zacvičit nebo zaběhat, táhneme s sebou pěkných pár kilo navíc. Co ale dělat a jak se nenechat odradit prvním poněkud „těžším“ tréninkem?

S teplými kabáty je třeba odhodit i přes zimu nastřádané nechtěné tukové zásoby. Důležité je myslet na vyrovnaný poměr energie přijímaný stravou. A abychom se připravili na jarní a letní aktivity, začít i sportovat.

Základem je snídaně.  Zní to jako klišé, ale začněte skutečně pravidelně snídat, pokud tomu nebrání jiné okolnosti, než „nedostatek času“ či zavedené zvyklosti. Bez snídaně nebudete mít dostatek energie na to zvládnout samotný den, natož ostatní sportovní aktivity. Ke snídani si místo sladkých cereálií ze supermarketu, koláčů, koblih apod. dejte vajíčka a celozrnné pečivo. Kaši raději ovesnou nebo obilnou připravenou s rostlinným mlékem, se lžící tvarohu nebo jogurtu. Ke svačině zvolte jogurt s ovocem, který můžete připravit i jako smoothie a do něj rozmixovat lněné semínko nebo chia semínka. Ke svačině si můžete připravit i chia pudink z kokosového mléka, banánu a chia semínek. Oběd si dejte takový, který vám dodá energii, ale zároveň nezatíží trávení přebytečným tukem. Vyhněte se tučnějšímu masu a špatně stravitelným omáčkám. Luštěninám se také nevyhýbejte, pro zpestření je zařaďte alespoň 2x do týdne. Večeře už by měla být lehká bez velké porce sacharidů. Špagety či sladká mléčná rýže skutečně není vhodnou večeří. Abychom dovolili tělu čerpat energii také ze zásobních tuků. V praxi to znamená, že si místo rizota nebo talíře těstovin dáte raději míchanou zeleninu s kouskem sýra, šunky, vajíčka nebo tuňáka.

Rozhodně doporučuji zařadit alespoň jeden týden jarní detoxikační jídelníček. S přicházejícím jarem, kdy se příroda probouzí, na něj tělo v tomto období nejlépe zareaguje. Detoxikační procesy se mohou nastartovat a celý proces poté půjde snáze. V této souvislosti zmíním pitný režim. Rozhodně je potřeba ho v procesu detoxikace adekvátně navýšit, ať se nashromážděné toxiny mohou dostat z těla ven.

A co se týká tréninku? Ze začátku začněte s procházkami a čerpejte první sluneční paprsky. Chůze by se s postupně zvyšující se kondicí měla zrychlovat a trať postupně prodlužujte. Ideálně je ale začít každý den. Stačí i 10-15 min. Hlavně, ať se stane běžný pohyb součástí Vašeho každodenního života. Později se mohou přidat další aktivity. Primárně ty, kterým se chcete v pozdějším období věnovat. Pokud víte, že pravidelně začnete brázdit silnice a hory na kole, zařaďte minimálně 3 x týdně trénink na kole ve střední intenzitě, s tepovou frekvencí a tempem, kdy jste ještě schopni souvisle hovořit s okolím, aniž byste se nadměrně zadýchávali. Nezapomínejte postupně aktivity i obměňovat.  Různá balanční a kompenzační cvičení jsou velice prospěšná a pomohou celkovému rozvoji. Důležitá je ale i aktivita během zbývající části dne. Nelze si myslet, že když jste byli na hodinu cvičit, máte splněno na celý den.

Strava, trénink, odpočinek a psychická pohoda Vás jistě dovedou do vytouženého cíle, snadno se zbavíte přebytečných kilogramů a znovu naberete ideální kondici a formu do plavek. Chce to jen jistou míru sebe motivace, odhodlání a vůle. Pak už jen zbývá nakoupit si nové ošacení, protože to staré Vám bude jistě velké. Což už je ta příjemnější část celé proměny. Už přemýšlíte, co nového a krásného si na sebe pořídíte?