Dali jste se do běhu? Vyhněte se chybám.

 

Zapomeňte na to, že by platilo „čím rychleji, tím lépe“. Jednak takovým tempem nezhubnete, navíc byste si mohli ublížit. Následující rady se hodí jak začátečníkům, tak těm, kdo už za sebou nějaký ten kilometr běhu mají. Mimochodem, nesnažte se běhat denně. Nemá to smysl, a ještě to není zdravé. Stačí třikrát týdně.

Možná to neuslyšíte rádi, ale i když se vám zatím nechce kupovat drahé funkční oblečení, do bot byste měli investovat hned. Zkušení běžci tvrdí, že aby bota skutečně posloužila, bude stát nejméně dva tisíce korun. Nemůžete přitom čekat, že vám vydrží roky, záleží samozřejmě na četnosti vašich tréninků, ale je možné, že budete muset obutí měnit nejméně jednou ročně, možná i každého půl roku.

Jaký typ bot si vlastně pořídit? Zkuste zapomenout na populární běžecké „bosé“ boty – poznáte je podle toho, že mají oddělené jednotlivé prsty. Lékaři před nimi čím dál víc varují, protože většině lidí přinášejí více škody než užitku. Vyžadují totiž mimo jiné speciální techniku běhu, což většina lidí neví ani neumí. Každopádně se vůbec nehodí na tvrdý terén, tedy například do města. Ostatně, výrobce už je nesmí nabízet coby zdravou alternativu běžné obuvi. Smysl však nemají ani boty příliš odpružené.

Běhání byste měli zvážit také s ohledem na svůj celkový zdravotní stav – pro lidi s velkou nadváhou či problematickými klouby se bohužel běh moc nehodí. Pokud je to váš případ, zvolte raději oblíbený nordic walking.

Co dalšího byste ještě měli vědět?

Svět zdraví