Kromě estetických výhod je však správné držení těla také úlevou pro naše svaly a vazy, které jsou při jeho správném dodržování méně namáhány, ať už při sezení, vestoje či při chůzi.

Správně srovnané kosti a klouby rovněž pomáhají snižovat bolesti zad, bolesti svalů, a brání nadměrnému opotřebení kloubů, jež může přispívat k artritidě.

Bohužel, při dlouhém sezení u počítače se svěšenými rameny a vystrčeným hrbem si na správné držení těla vzpomeneme málokdy. Když však začneme trénovat břišní a zádové svaly, abychom si lépe uvědomili, jak má správná pozice páteře vypadat, opět lepšího držení těla dosáhneme.

Prone Mountain

PRONE MOUNTAIN: Před přechodem do polohy prone mountain se protáhněte za hlavou, mějte zatažené bříško, otevřený hrudník a krk v neutrální poloze. (Grace Wu/Velká Epocha)
PRONE MOUNTAIN: Před přechodem do polohy prone mountain se protáhněte za hlavou, mějte zatažené bříško, otevřený hrudník a krk v neutrální poloze.

Prone Mountain je populární pozice z jógy a požívá se k vybudování lepšího rozpoložení pro optimální držení těla. Až si ji budete zkoušet, představte si, že se vaše tělo prodlužuje od hlavy až k prstům u nohou.

Začněte tím, že si lehnete na podložku tváří na zem a s rukama podél hrudníku s dlaněmi směřujícími nahoru. Pevně se opřete prsty u nohou o zem a pomalu zdvihněte obličej asi deset centimetrů nad podložku. Zapojte ruce a konečky prstů se snažte dosáhnout co nejblíže ke kolenům. Snažte se udržet hrudník pevně na podložce, jak to jen půjde, a ramena držte v neutrální poloze – budou-li stažená směrem k páteři nebo naopak zaoblená dopředu, nejste ve správné poloze. Snažte se také netlačit krk příliš dozadu a udržujte stažené bříško.

Vydržte v této poloze 45 sekund, a postupem času se dopracujte až k 60 sekundám. Poté cvik ukončete tak, že uvolníte paže a hlavu pomalu položíte nosem na podložku.

 

Supine Bridge

SUPINE BRIDGE: Tato poloha vyžaduje zapojení břišních i zádových svalů současně, je proto skvělá pro stabilitu páteře a boků. (Grace Wu/Velká Epocha)
SUPINE BRIDGE: Tato poloha vyžaduje zapojení břišních i zádových svalů současně, je proto skvělá pro stabilitu páteře a boků.

Supine Bridge se používá jak při józe, tak i při rehabilitačních cvičeních a jeho cílem je stabilizovat páteř a zmírnit nevyrovnané pánevní pozice. Přechod do této polohy a její udržení vyžaduje současné zapojení břišních i zádových svalů.

Začněte tím, že si lehnete na záda. Kolena ohněte tak, aby vaše chodidla byla asi patnáct centimetrů od hýždí a od sebe na šířku ramen. Prsty na nohou směřují dopředu, nohy jsou rovnoběžně, krk je protáhlý. Přitiskněte paže po stranách k tělu a ohněte lokty tak, aby dlaně mířily k sobě. Zapojte břišní svaly. Nadechněte se a s výdechem pomalu zvedejte boky ze země, dokud nejsou kyčelní klouby úplně propnuté. Snažte se udržet páteř v neutrální pozici a zamezit nadměrnému prohýbání zad.

Vydržte v této poloze 45 sekund, a postupem času se dopracujte až k 60 sekundám. Pro ukončení cviku pomalu, obratel po obratli vracejte páteř na zem. Boky přitom klesají k podložce.

 

Zvedání nohy na cvičebním míči

 

ZVEDÁNÍ NOHY: Sedněte si na míč nebo židli a zvedejte jednu a pak druhou nohu, zatímco trup držte vzpřímený a stabilní. (Grace Wu/Velká Epocha)
ZVEDÁNÍ NOHY: Sedněte si na míč nebo židli a zvedejte jednu a pak druhou nohu, zatímco trup držte vzpřímený a stabilní.

Jde o jednoduché cvičení, které se provádí s cvičebním míčem. Pomáhá budovat rovnováhu jádra těla a sílu, která nakonec pomůže ke správnému postavení a držení těla. Pokud nemáte k dispozici cvičební míč, použijte místo něj židli.

Sedněte si na míč s koleny od sebe na šířku ramen, chodidla špičkami dopředu a kolena mějte ohnutá v 90stupňovém úhlu. Zapojte vnitřní svaly, abyste seděli rovně a udržovali na míči stabilitu. Zatněte kyčelní svaly a pomalu zvedněte jednu nohu až do výšky 15 centimetrů nad podlahou a držte ji tak po dobu 30 sekund. Opakujte i pro druhou nohu. Tutéž sérii zopakujte ještě jednou.

Začátečníci mohou provádět toto cvičení poblíž stěny a jednou rukou se o ni opřít, aby lépe udrželi stabilitu. Provádíte-li tento cvik na židli, zkuste zvednout z podlahy obě nohy současně.

Zdroj: Epoch Times