20 potravin, které očistí vaše tělo i mysl


Spojení mezi tělem a myslí je opravdové, to, jak se vaše tělo cítí, hraje velmi důležitou roli v tom, jak funguje váš mozek a zda jste či nejste v pohodě.

Udžování těla bez toxinů, volných radikálů a dalších hrozných věcí, které končí v našich útrobách, je v podstatě udržováním zdravého života. Všimněte si, že s mnoha z těchto potravin vede cesta k očištění přes játra. Dosažení jejich plné výkonnosti může mít několik dlouhotrvajících příznivých účinků pro celé tělo.

 

Artičoky

artichokes

Artičoky napomáhají lepší funkci jater, což zase pomůže vašemu tělu zbavit se toxinů a dalších věcí, které nepotřebuje pro přežití. Zvyšují tvorbu žluči v játrech, a protože žluč pomáhá rozkládat potraviny, což pomáhá vašemu tělu využívat živiny v těchto potravinách, je zvýšení tvorby žluči obvykle prospěšné.

Kromě přínosu pro vaše játra obsahují artičoky také vlákninu, bílkoviny, hořčík, folát a draslík. Jednoduše jsou tou správnou potravinou, kterou byste měli přidat do svého jídelníčku, abyste zůstali normální, zdraví a vaše játra nadále pěkně plnila svou funkci.

Chřest

asparagus

Přestože je to velmi chutná zelenina, umisťuje se na detoximetru vysoko. Nejen, že pomáhá očišťovat tělo, může vám pomoci bojovat proti stárnutí, chrání vás proti rakovině, pomáhá udržovat vaše srdce zdravé a je obecně protizánětlivou potravinou.

Je také známo, že pomáhá s odvodňováním jater. Může to znít špatně, ale protože jsou játra zodpovědná za filtrování toxických látek z námi konzumovaných potravin a nápojů, cokoli, co brání jejich odvodňování, vám neprospívá.

Avokádo

avocados

Pro množství vlákniny a antioxidantů je potravinou, která se dostává na více a více seznamů při detoxikaci. Nejdříve se od něj mnozí odvaceli kvůli velkému množství tuku, ale od doby, kdy je znám rozdíl mezi dobrými a špatnými tuky, získávají zasloužený respekt.

Nemyslete si, že quacamole, které si múžete za 10 korun přidat k jídlu v rychlém občerstvení, vám pomůže s detoxikací. Zvolte si avokádo v bio kvalitě a jezte ho bez jakýchkoli dalších ingrediencí, abyste vytěžili maximum z jejich zdravého obsahu.

Červená řepa

beets

Možná vidíte červenou řepu jen tehdy, když si objednáte řecký salát, ale měli byste se více snažit zařadit ji pravidelně do svého jídelníčku a určitě si ji zvolte, pokud podstupujete očistnou kúru. Má mnoho příznivých účinků, není divu, že je někdy nazývána superpotravinou.

Při detoxikaci pomáhá tím, že zajišťuje, aby se toxiny opravdu dostaly ven z těla. Často detoxikace nefunguje, když toxiny nevyjdou ven. Řepa také pomáhá s volnými radikály, dělá z nich pomocníka proti rakovině.

 

Brokolice

broccoli

Pravděpodobně už vás nebaví vidět brokoli všude, kde je zmíněno zdravé jídlo. Ale to je jen proto, že tato zelenina ve tvaru malého stromku, obsahuje koktejl živin. Proč patří při detoxikační kúře na váš nákupní seznam? Pracuje hlavně s enzymy v játrech a přeměňuje toxiny na něco, co vaše tělo může lehce odbourat.

Pokud už vám došly nápady, jak brokolici lépe ochutit, zkuste změnit způsob vaření nebo zvažte její konzumaci v syrovém stavu. Nedávejte ji ale do mikrovlnky, nezachovala by si pak stejné detoxikační vlastnosti.

Zelí

cabbage

Nenechte se odradit od této užitečné zeleniny módní detoxikační dietou založenou na zelné polévce. Jako většina věcí šířících se po internetu má tato dieta něco do sebe, nic se však nemá přehánět. Zelí pomáhá vašim játrům, vedlejším produktem je pak nižší cholesterol, takže máte víc než jeden důvod, proč zařadit tuto košťálovou zeleninu do svého jídelníčku.

Kromě pročištění jater vám zelí pomůže také a vyprazdňováním, což pomáhá s vylučováním toxinů. Dostanete je z těla a máte šanci začít znovu.

Pampelišky

dandelions

Vaším heslem je šťastná játra, zdravý život, a kořeny pampelišky vám mohou pomoci dosáhnout vašeho cíle – zdravých jater, která plní své denní povinnosti. Tato rostlina je mnohými milovníky trávníků považována za plevel, ale má pro játra léčivé vlastnosti, a tak by neměla být při očistné kúře přehlížena.

Pampelišky se používaly k léčbě jater už před stovkami let. Pro získání jejích příznivých účinků ale nemusíte čekat, až budou vaše játra ve špatném stavu. Posilování zdravých jater přináší mnoho dobrého, díky tomu má cenu se na cestě za očištěním dívat po pampeliškách.

Česnek

garlic

Mnoho detoxikačních jídelníčků uvádí česnek jako klíčový dílek skládačky. Důvodem je to, že česnek povzbuzuje imunitní systém a stejně tak pomáhá játrům. Kladem česneku je, že můžete zvýšit jeho příjem bez obav, zda si na to tělo zvykne nebo si vybuduje odolnost.

Dalším pozitivním aspektem je to, že pomůže ochutit jinak mdlá jídla, která budete během detoxikačního programu jíst. Pokud ale nemáte chuť česneku rádi, můžete i tak získat jeho příznivé účinky, protože existuje i ve formě doplňku stravy.

Zázvor

ginger

Je to kořen, jehož léčivá hodnota se datuje až ke staré čínské civilizaci, a stále se věří, že má na zdraví velmi prospěšný vliv. Často se používá v čaji nebo dalších nápojích, můžete ho přidat také do jídla. Má se za to, že napomáhá funkci jater, a má stahující vlastnosti.

Některé detoxikační diety požadují, abyste žvýkali kořen zázvoru. Můžete také zjistit, že přidáním zázvoru do horké vody se zlepší její chuť. V podstatě bude pro vaše zdraví prospěšné, ať do sebe zázvor dostanete jakýmkoli způsobem, zvláště pokud vás trápí tučná játra způsobená příliš velkým množstvím alkoholu či toxických jídel a nápojů.

Grep

grapefruit

Šťávy z grepu bohaté na vlákninu a živiny obsahují pěkný detoxikační koktejl a mohou vaše tělo, pokud jde o detoxikaci, opravdu nastartovat. Zaplavuje těla pro něj dobrými věcmi, zatímco pomáhá uvolňovat to špatné. Vliv grepu na hubnutí je zřejmý, jedním z důvodů může být způsob, jakým nutí játra spalovat tuk.

Velkou výhodou grepu je, že vyburcuje vaše játra a připraví je na akci, zatímco dodává ostatním orgánům ovocnou šťávu plnou živin. Je vítězem mezi detoxikačními potravinami.

Zelený čaj

greentea

Zelený čaj je často zmiňován jako skvělý doplněk detoxikačního programu díky své vysoké antioxidační hodnotě. Antioxidanty jsou užitečné, protože pomáhají vyhledávat a zabíjet volné radikály, než stačí způsobit škodu. Už proto je skvělým nápojem pro každodenní pití.

Získání zdravého stavu mysli závisí na pocitu, že děláte pro své tělo to nejlepší. Může to být něco tak jednoduchého jako nahrazení koly, džusů a jiných čajů zeleným čajem, nápoj tak bude vašemu tělu konečně prospívat a ne mu ubližovat.

Kapusta

kale

Ať si vyberete jakýkoli způsob konzumace, přínosem je vysoký obsah živin, pomáhá také pročišťovat ledviny, párový orgán, který musí být pročištěn při každé dobré detoxikaci.

Tato zelenina je pro vaše tělo tak dobrá, že se často doporučuje pacientům, kteří podstupují doktorem určenou dietu při boji s onemocněním ledvin. Je plná antioxidantů a má také protizánětlivé vlastnosti, nemluvě o všech vitamínech a minerálech, které obsahuje.

 

Citrónová tráva (voňatka citrónová)

lemongrass

Tato bylina se používá v Thajsku a dalších částech světa jako přírodní prostředek očištění několika orgánů najednou. Pomáhá nejen játrům, ale také ledvinám, močovému měchýři a celému zažívacímu traktu. Jejím přínosem při používání v kuchyni či pití ve formě čaje je lepší pleť, lepší krevní oběh a lepší zažívání.

Při detoxikaci je často používána ve formě čaje, existuje několik receptů, které můžete vyzkoušet, než zjistíte, co vám nejvíc chutná.

Citróny

lemons

Při detoxikaci jsou citróny a citronová šťáva často zmiňovány, dokonce existuje pár citrónových detoxikačních diet. Jde jen o to přidat citrónovou šťávu do vody a vypít ji. To má vyplavit toxiny z vašeho těla. Někdo přidává kajenský pepř a sladí cukrem, cukr se však nedoporučuje, pokud se snažíte o detoxikaci.

Pomáhají se zažíváním. Abyste připravili váš zažívací systém na celodenní práci, můžete vypít hrnek teplé vody s citrónem.

 

Olivový olej

oliveoil

Některé kúry na pročištění jater doporučují olivový olej smíchaný s ovocnou šťávou pro aktivování jater, aby zlikvidovala žlučové kameny. Ale kromě toho byste měli, pokud se snažíte o pročistit tělo, používat olivový olej v kuchyni. To proto, že má mnoho zdravých vlastností a je ze všech možných tuků, které máte na výběr, tou lepší volbou.

Nepoužívejte ho na vaření při vysokých teplotách. Použijte ho na ochucení salátů, aby se vám lépe polykala tmavá listová zelenina.

Mořské řasy

seaweed

Pravděpodobně se ve vašem jídelníčku nevyskytují, pokud nejsou omotány kolem kousku sushi, ale mořské řasy v sobě mají spoustu živin a antioxidantů. Pokud se snažíte dostat do těla více detoxikačních potravin, neměli byste volit řasu nori, která se používá jako obal pro sushi rolku. Abyste získali co nejvíce prospěšných látek a vyhli se soli, která se přidává do sušené řasy nori, měli byste si místo toho zvolit řasu kelp.

Kelp se používá v asijské kuchyni, často se nachází v polévkách. Ty jsou jednoduchým způsobem použití řas při detoxikaci, jsou lehce stravitelné a skvěle chutnají.

Kurkuma

turmeric

Tato bylina se obvykle používá ve formě čaje, byl zkoumán zvlášť její vliv na játra. Říká se, že se můžete pročistit pomocí kurkumového čaje, který pijete celý týden, a zdravé stravy.

Pokud hledáte jednoduchý způsob, jak začít přidávat do svého jídelníčku detoxikační potraviny, bylo by dobré mít ho po ruce a nahradit jím jiné nápoje, abyste vytěžili co nejvíc z jeho příznivých účinků na zdraví.

Voda

water

Voda je často přehlížena, ale je velmi důležitá pro všechny orgány i pro vyplavování toxinů z těla. Pokud cvičíte a chodíte do sauny, abyste pomohli uvolnit toxiny, je ještě důležitější být dostatečně hydratovaní.

Pokud nejste zvyklí pít vodu denně, alespoň zvyšte její příjem o jeden šálek denně, abyste se nepřetěžovali. Pokud nejste na vodu zvyklí a pak byste jí vypili hodně, vaše ledviny by nevěděly, co dělat.

 

Řeřicha

watercress

Povzbuďte vaše játra očišťujícími účinky řeřichy. Pokud vás baví dělat si při detoxikaci smoothies, řeřicha je na to skvělá. Můžete ji také zkusit přidat řeřichu do salátů, ale pro jistotu ji nejprve ochutnejte. Některé si svou chutí získá, někdo ji nebude mít v lásce nikdy.

Pomáhá uvolňovat v játrech enzymy, které je očišťují a pomáhají zbavit se nahromaděných toxinů. Skvělý způsob, jak pro sebe něco udělat!

 

Pšenice setá

wheatgrass

Všichni ti fanatici do zdravé výživy, kteří léta pili koktejly z pšenice seté, měli pravdu. Pro játra je velkou vzpruhou a pomáhá vám díky svým alkalickým vlastnostem cítit se dobře po celý den.

Je také účinná při snižování krevního cukru a úpravě metabolismu. Je prostě skvělou potravinou a neutralizuje vše nezdravé, co jste v minulosti snědli. Ukažte svému tělo, že ho opravdu milujete.

 

 

+4 věci, kterým se vyhnout

Alkohol

alcohol

Alkohol je pro játra velmi toxický a zvrátí všechnu vaši snahu o detoxikaci. Může sám o sobě způsobit tučná játra, nebo k nim přispět. Pokud jsou vaše játra namáhána, trpí celé vaše tělo. Snažte se eliminovat nebo alespoň výrazně snížit jeho konzumaci během jakéhokoli detoxikačního programu, který podstupujete.

 

Kofeinové nápoje

caffeine

Nápoje obsahující kofein mají na tělo dehydratační účinek, játra musí pracovat déle, aby kofein zpracovala. Musíte pít mnohem více vody, abyste neutralizovali způsobenou dehydrataci, takže je lepší se jim při snaze o detoxikaci prostě vyhnout.

 

Sladkosti, cukrovinky, čokolády

sweets

Nadměrné množství cukru způsobí také nadměrnou zátež jater a zmaří vaši snahu o pročištění. Pokuste se co nejvíce vyřadit z vašeho jídelníčku tyto pochutiny. Zjistíte, že jak se zbavujete toxinů z těla, máte na tyto potraviny menší a menší chuť. Ale aby se tak stalo, musíte se jim vzdát.

 

Přejídání

overeating

Přetížení trávicího systému vede ke zpomalení a hromadění toxinů. Při snaze o detoxikaci se ujistěte, že přestanete jíst, když se cítíte téěř sytí a že budete jíst čerstvě připravená jídla s vysokým obsahem vlákniny a živin.
Pamatujte si, že ani jedna detoxikační potravina na tomto seznamu není zázračná, abyste na ni mohli soustředit všechnu vaši pozornost při očišťování těla. Zvažte zvýšení příjmu tolika potravin, kolik jste schopni. Zařazení některých z nich může být obtížné, buď proto, že u vás nejsou k dostání, nebo si neumíte představit zařadit je do svého jídelníčku. Dělejte vše pro to, abyste si vytvořili detoxikačního plán, který vám funguje a máte z něj dobrý pocit.

 

Vít Schlesinger, Svět zdraví.