Detoxikace nebo očista? Zmatení pojmů, pověra nebo racionální úvaha?

Výraz DETOXIKACE označuje cílený proces odstranění škodlivých (toxických) látek, které organismus v průběhu života hromadí různými cestami z vnějšku.

Co si myslím o detoxikaci?

Nesporné je, že současný člověk je vystaven masivní „intoxikaci“. Stačí si uvědomit, co všechno obsahují moderní potraviny, co dýcháme, co pijeme, ba dokonce co nosíme a v čem pereme – a nakonec – co na sebe plácáme. Logické by bylo pravidelně detoxikovat. Jen vědět jak na to, najít si dostatek času a hlavně - překonat „pohodlnost“. O tom, že je nutné počítat i s jakousi investicí ani nemluvě.

Výraz DETOXIKACE označuje cílený proces odstranění škodlivých (toxických) látek, které organismus v průběhu života hromadí různými cestami z vnějšku. Výraz OČISTA lépe odpovídá tomu, co se nyní prezentuje jako detoxikace. Jde totiž o pokus „vyčistit“ především trávicí trakt (GIT). Zbavit organismus všech toxických látek (ze všech tkání) dostupnými postupy je nereálné. Kromě toho byste takový proces museli praktikovat pravidelně.

Nejprve k obsahu pojmu „detoxikace“

Lidský organismus je vybaven detoxikačními mechanismy, které naneštěstí mají  Limity. Pokud se do organismu z vnějšku dostane nadměrné množství toxických látek, tyto mechanismy selhávají. Důsledkem jsou zdravotní obtíže či rovnou nemoci. Intoxikace je mimochodem mnohdy skutečnou příčinou nemoci. Opakuji – v současné realitě života nemá člověk dostatečné detoxikační „prostředky“. Jinak by nezávislé studie nemohly opakovaně prokazovat hromadění toxických látek v mnoha tkáních lidského těla.

Význam detoxikace pochopili někteří lékaři, kteří se následovně pokusili se tématu věnovat a formulovat postupy, využitelné v praxi. Jsou jimi například dr. Elson M.Haas (The Detox Diet, 1996) a dr. Ottfried D.Weiss (Entschlackung, Entsäuerung, Entgiftung, 2000). V podstatě všechny alternativní obory medicíny se detoxikací zabývají jako jednou ze základních metod samoléčby.

Historická retrospektiva

Hippokrates, Galén a Paracelsus jsou tři starověcí lékaři, kteří zdůrazňovali nutnost pravidelné aplikace očistných diet, půstu a klystýrů. Podobné postupy zavedla téměř všechna náboženství. Mistry detoxikace jsou indičtí jogíni. Pro ně je to postup, který je přiblíží k Bohu a vede k „osvícení“. Pojmem detoxikace (ev. očista) se v současné době myslí očista trávicího traktu, díky níž by se měl organismus zbavit „usazenin“ (někteří tomu říkají „struska“), nahromaděných v trávicím traktu případně v játrech. Struska je údajně složená především z nerozpustných solí (?). Inu, něco na tom bude, když medicína diagnostikuje dnu, močové a ledvinové kameny, či kalcifikáty měkkých tkání….

Exotoxiny (ty, které přišly z vnějšku) se ukládají v mnoha tkáních, většinou v játrech, nejvíce v tukové tkáni, ale také v ledvinách, kloubech i kostech, v podkoží a ve vlasech. Problém je v tom, že se mohou vyloučit až poté, co se z těchto tkání uvolní a poté (opět) projdou játry a následně ledvinami (moč) nebo střevem (stolice), ba dokonce i kůží (pot). Z toho vyplývá, že v průběhu detoxikace jsou nejvíce ohrožena játra – nejde jen o to je „očistit“, jde o to je ochránit před poškozením. V prvé řadě je však problém s tím, jak ony již „usazené“ toxiny vypudit z místa jejich uskladnění!

Lze praktikovat jakousi variantu „místní“, čili lokální detoxikace, téměř kdykoliv?

Teoreticky ano v případě, že uvěříte efektu detoxikačních náplastí. Nenašel jsem však žádnou seriózní studii, potvrzující efektivitu této metody a ani takovou, která by analyzovala obsah „zčernalé detoxikační náplasti“. To je podobné použití detoxikační lektroforetické koupele chodidel dle dr. M. Staggs. Přesto si myslím, pouze subjektivně, že na obojím „něco je“. Víte proč? Protože lidský pot obsahuje hodně látek a z nich většina je skutečně „odpadem“. Jen nechápu výrobce, proč neprovedou seriózní studie, které by v případě pozitivního výsledku skokově zvýšily prodejnost těchto prostředků. Ale možná se to už stalo a mně jen něco uniklo. Nestíhám sledovat vývoj všech možných alternativních postupů včetně fyzikálních.

Lymfatické masáže jako detoxikační procedura?

V podstatě jakási „milostná předehra“ před aktem detoxikace. A také to je úplně jiný šálek kávy. Ona totiž lymfa je „médiem“, jehož úkolem je právě detoxikace. Naprosto seriózní metoda, o jejíchž efektech nikdo nepochybuje.

Hydrokolon, hezky česky řečeno – klystýr

Klystýr je tradiční „očistný“ postup, starý jako civilizované lidstvo samo. Když se řekne klystýr, okamžitě se mi vybaví obřad, nutný před vážnými operacemi nebo před vyšetřením, zvaným koloskopie (čili „pohled do a za tlusté střevo“). Když čtu anamnézy klientů našich poraden zjišťuji, že 90 % lidí má „potíže s vyměšováním“ a asi třetina žen trpí zácpou. Mnohdy tak úpornou, že se divím, že to neřeší lékaři jako akutní případ. A tak tu máme nejmodernější postup použití klystýru, kterým je – hydrokolon. Ten přístroj je opravdu „vymazlený", hodný moderní doby! Ti, kdo s ním pracují, by vám mohli vyprávět, co „tam vidí“. Nevíte o čem je řeč? Inu, to, co z vás ten přístroj „vypláchne“, protéká průhledným potrubím. Mimochodem, rozhodně by stálo za úvahu přemýšlet o přítomnosti parazitů – pokud jsou „jen“ v trávicím traktu, tak to funguje. Naneštěstí řada z nich „bydlí“ úplně jinde. Tak na to rozhodně hydrokolon nestačí. Ani běžné, i když relativně alternativní prostředky – a často ani farmakologické prostředky. Neuvěřitelné na tom je, že humánní medicína tohle absolutně neřeší (preventivně jako v případě našich domácích mazlíčků rozhodně ne). A ještě neuvěřitelnější je, když si přečtete tvrzení jistého jihočeského parazitologa, že paraziti jsou naši „přátelé“ (a na důkaz toho slupne nějakou tu tasemničku, či co). Až tak daleko může dojít fanatismus. A za tohle je ten člověk dokonce obdivován! A kdyby jen to – on je následován – už se totiž „rozkřikla“ další redukční dieta – tasemnicová! Ale zpět k hydrokolonu - jistěže má také kontraindikace – ale to každá osoba, která ho obsluhuje, dobře ví – a tudíž to může dělat jen odborně zaškolená zdravotní sestra. Proč to funguje? Protože se přišlo na to, že na tom, jak vypadá vaše střevní flóra závisí doslova všechno. Přinejmenším imunita stejně jako kvalita trávení a vyměšování. Proto je nezbytné souběžně použít probiotické bakterie formou doplňku stravy. Ale ty je vhodné používat tak jako tak.

Jaké potraviny napomáhají přirozené detoxikaci?

Nemám rád otázky tohoto druhu. Pane doktore „jaké potraviny pomáhají nebo dokonce léčí tu kterou chorobu“? Taková otázka evokuje přesvědčení tazatele, že skutečně takové potraviny existují, a že velmi dobře fungují – jako lék. Představa, že se zbavím v těle nahromaděných toxinů tak, že si budu do jogurtu dávat psyllium, je naivní. To neznamená, že takový postup je nutné zavrhnout. Vláknina určitě je přinejmenším prostředkem prevence vzniku zácpy, stejně jako přispívá ke snížení zvýšené hladiny celkového cholesterolu či tukových látek v krvi a hlavně upravuje, normalizuje a stabilizuje střevní biom. Podobně to funguje v případě použití juky, aloe vera, zeleného ječmene a chlorely. Dr. Mercola považuje konzumaci (kvalitní) chlorelly za jediný účinný prostředek, jak dostat z organismu rtuť (například v důsledku amalgámových zubních výplní). Přesto věrohodné vědecké důkazy stále chybí. Jiná věc jsou reálné efekty! Ty jsou doložitelné. Mezi námi – jsem přítelem konzumace chlorelly stejně jako zeleného ječmene (samozřejmě jen kvalitních). Ony vás totiž souběžně alkalizují a navíc prokazatelně zvyšují fyzickou výkonnost (vědecky prokázáno). Někdy bude stačit obyčejné „aktivní uhlí“, opakovaně i to psyllium, případně zelený jíl.

Principy, příčiny, důsledky

Současná strava a nápoje (a pitná voda) jsou doslova nabité chemikáliemi. Nosíme barvené nebo chemicky impregnované oblečení, které je v řadě případů zdrojem toxinů, vstřebávajících se kůží. Pereme v „chemii“, používáme denní i speciální kosmetiku, která je bohatým zdrojem chemikálií (výčet konzervantů a výsledky testování jejich vlivu jsou obsahem specializované publikace). Totéž je téměř všechna kosmetika! Samostatnou kapitolou jsou farmaka. Nelze se nezmínit o možném toxickém vlivu hormonální antikoncepce. To vše přetěžuje detoxikační systém a tak není divu, že dříve nebo později dojde k problémům, s nimiž si moderní medicína často neví rady, případně je řeší podáváním dalších toxinů (léčiv).

Nemoci, jejichž možnou příčinou je dlouhodobá intoxikace

Nervové poruchy (Parkinson, Alzheimer, deprese, poruchy pozornosti a schizofrenie)

Různé typy nádorových onemocnění

Změny metabolismu a následné specifická forma podvýživy

Poruchy reprodukce (infertilita)

Poruchy zraku

Poruchy imunitního systému, alergie a astma

Endokrinní (hormonální) poruchy

Chronická únava, bolesti hlavy a migrény

Obezita

Detoxikace – je opravdu účinná?

Podle ortodoxní vědy je cílená detoxikace za použití pro současnou medicínu nestandardních postupů, kterými jsou hladovky a různé druhy manipulace se složením stravy, klystýry a „čistící“ doplňky stravy, nesmyslná, a pokud snad nějakým způsobem účinná, pak jen proto, že:

-méně jíte, tím klesne konzumace škodlivin, to sníží zátěž detoxikačních orgánů (například odezní nadýmání nebo zácpa)

-začnete pít víc čisté vody, tím se vypne pleť, sníží se únava, urychlí se vylučování toxinů močí a potem (a zmizí zácpa)

-přestanete pít kávu a alkohol, tím se zbavíte bolestí hlavy, játra se zregenerují a to urychlí proces detoxikace

Nicméně „skalní odpůrci“, například profesor molekulární farmakologie a biochemie Roger Clemens stále tvrdí, že tělo je schopné zbavit se toxických látek samo. Odbornice na výživu Calire Williamsová z British Nutrition Foundation profesora podporuje tvrzením, že: „vyloučit dlouhodobě z jídelníčku některé skupiny potravin by mohlo mít nepříznivý dopad na zdraví“. Svatá ty prostoto. Jde jen o alibismus. Jde jen o to, nejít proti „vědeckému proudu“, přestože ten proud je opravdu hodně silný.

Co dělat?

1. Pečujte o játra

V rámci detoxikace používejte stravu, která co nejméně zatíží játra – pijte málo alkoholu, jezte jen minimum za vysoké teploty zpracovaných potravin, nejezte levné uzeniny, nepijte slazené ani uměle slazené nápoje, nejezte potraviny uměle barvené a chemicky konzervované. V rámci pravidelné regenerace jater používejte především byliny, tzv. „jaterní čaje“. V průběhu detoxikace omezte konzumaci masa a mléčných produktů a cereálií, obsahujících lepek, jezte především zeleninu upravenou tepelně i syrovou, případně kvašenou.

2. Pečujte o ledviny

Pokud jste začali nějaký proces detoxikace, zvyšte příjem čisté vody z 2 až na 4 litry denně. Ale ne víc! Pití destilované vody nedoporučuji! Samostatnou kapitolou je „alkalizace“!

3. Pečujte o pleť

Choďte do sauny. Pocení je účinným detoxikačním postupem. Prof. Bolotov doporučuje koupele v teplé vodě s přídavkem alkalických solí a následné zábaly. Rozhodně přejděte na přírodní kosmetiku a při praní používejte alternativní prostředky. Máchejte dvakrát víc, než je nastaveno na pračce. Můžete použít parní pračku, díky níž se vyhnete použití pracích prášků. Ale za její účinnost neručím! Vhodné jsou masáže kartáči a poté použití panenských olejů a kokosového tuku.

4. Vyčistěte trávicí trakt

Trávicí trakt je zdrojem většiny problémů. Kromě jater musí fungovat žlučník. Nezbytné je zabránit zácpě! K očistě trávicího traktu můžete použít směs trávicích enzymů spolu s vlákninou (ideální je psyllium, ovesné otruby a pektin) a probiotickými doplňky stravy (směs symbiotických bakterií). Nedoporučuji používat čerstvé ovocné šťávy s výjimkou šťávy z citrónu do vody. V ovoci přítomné sacharidy totiž ve střevě kvasí. Máte-li zácpu, doporučuji začít klystýrem. Projímadla lékového typu lze použít výjimečně několik dní. Podmínkou je dočasně vyloučit ze stravy, která bude následovat po klystýru maso, uzeniny, mléčné produkty a jednoduché sacharidy. K alkalizaci a očistě střeva použijte InPure spolu s pH Optimal a InGel Active. To je ideální směs!

5. Chelátoterapie

Jde o náročnou, výhradně odborným lékařem aplikovanou proceduru, při níž se do žíly zavádí zdraví neškodná látka, která dokáže navázat a poté vyloučit těžké kovy. Praktikují to ovšem jen privátní kliniky, je to ale časově náročné a drahé. Perorální použití většího množství vlákniny hrozí nadýmáním a je kontraindikováno v případně akutní zácpy. Aktivní uhlí a tzv. Enterosgel pomůže normalizovat střevní mikroflóru, ale současně může zavinit ztráty stopových prvků včetně železa.

Svět zdraví, RNDr. Petr Fořt, CSc