Jitka Vacková

Dá se koupit zdraví ?

V mládí jsem neměla problém s jídlem a nemusela jsem se v ničem omezovat. Svoji chuť na sladké jsem uspokojovala vlastnoručně pečenými sladkostmi. Nikdy jsem však nemusela tučná jídla a masa. Všichni mně říkali hubeňoure a měli pocit, že mých padesát kilogramů při výšce 168 cm, míry  90-50-90 a velikost oblečení 34-36 nejsou výrazem přílišného zdraví.

Tento stav přetrvával až do mých 45 let, kdy jsem začala pracovat v bankovnictví a můj životní a stravovací styl odpovídal hektické době devadesátých let. Pracovní doba až 12 hodin denně, stres, sezení u PC a hodiny a tisíce najetých kilometrů služebním autem po celé republice.

Začala jsem se cítit velmi unaveně, tělo jakoby bylo zanesené a kila šla nahoru až na 70. Po dobu pracovního vytížení jsem neměla sílu s tím nic udělat. O víkendech jsem se snažila hrát tenis, jezdit na kole, v zimě na lyžích. Ale neuměla jsem odpočívat, relaxovat. Kila se nechtěla hnout. Můj hubený manžel nešetřil kritickými pohledy i slovními poznámkami k tomu, jak vypadám. Moji pošramocenou psychiku udržovala po 30 let mého života joga, kterou se ale nehubne.

K zásadnímu zvratu, hlavně v mé mysli, došlo po odchodu do důchodu v loňském roce.  Najednou jsem na sebe měla čas      a kromě znásobených sportovních aktivit jsem se začala zajímat o způsoby, jak k lepšímu změnit svůj  fyzický stav. Při jedné ze svých pochůzek Plzní, jsem se ocitla ve Zbrojnické ulici a upoutalo mě optimistické zelenobílé logo "Svět zdraví" na místě, kde ještě před nedávnem prodávali oblečení ne příliš vysoké kvality.

Co to tam vlastně je ? Tam prodávají zdraví ?  To bych potřebovala, prolétlo mně hlavou. Zvědavost mě donutila vstoupit dovnitř. A vy se ptáte, co jsem tam našla ?

Našla jsem tam opět svoje mládí. Vysoká, štíhlá Markéta, mě ochotně vysvětlila, co bylo třeba a já jsem po několika minutách věděla, že se sem vrátím.

V průběhu mých pravidelných návštěv po dobu 3 měsíců, jsem se dozvěděla, které potraviny jsou pro moje tělo zbytné, nevhodné a co bych naopak jíst měla, jak často a kolik. Postupně jsme společně sestavovali jídelníček a já si zvykala          na zásadní změnu ve stravování. Našla jsem se.

A výsledek ?

Úbytek na váze 8 kg, z toho značná část byly tuky, zvýšení obsahu vody v těle o cca 12 % výraznou úpravou pitného režimu, až 6 pravidelných jídel denně a mohu i své oblíbené moučníky. Tento stravovací režim nezpůsobuje ani díru v mé peněžence. Spíše mám pocit, že šetřím. Mohu utrácet za hezké oblečení velikosti 36-38. Při sportování mě nebolí klouby, protože už nenosí 8kg batoh. Můj manžel se na mě dívá jako dřív se zalíbením.

Jídla mě chutnají, zůstanu u nich napořád, protože se cítím velmi dobře. A moje psychika? Můžete hádat.

Jsem zase ráda na světě a mám radost ze života. Takže rovnou do bikin a na hezkou dovolenou.

Všem, kteří k mému návratu do mládí přispěli, patří velký dík. Nic však není zadarmo. Nejdůležitější je vlastní odhodlání a vytrvat, protože zdraví se samozřejmě koupit nedá.